Ursactive zayıflatır mı ?

Bazı ilaçlar kilo kontrolünde etkilidir. Ursactive zayıflatır mı, ne işe yarar bilgi vereceğim.

Ursactive nedir ?

İlacın etken maddesi ursodeoksikolik asit olup bu madde tavuk safrasından elde edilmektedir. İlaç 250 mg kapsüller halinde pazarlanmakta olup içeriğinde yardımcı maddeler olarak mısır nişastası, sodyum lauril sülfat, kolloidal silikon dioksit, magnezyum stearat, sığır jelatini ve titanyum dioksit bulunur.

İlacın patenti Pharmactive İlaç San. ve Tic. A.Ş.’ye ait olup Tekirdağ’da üretilmektedir.

Ursactive ne işe yarar ?

Bu ilaç aşağıdaki hastalıklar için kullanılır:

  • Safra kanalları hastalığına bağlı karaciğer sirozunun tedavisi (Karaciğer sirozunun başlangıç evresindeyken)
  • Çapı 1,5 santimetreden küçük safra taşlarının eritilmesi için
  • Karaciğer nakli yapılan hastalarda safra akışının hızlandırılması için
  • Gebeliğin intrahepatik kolestazında
  • Kistik fibrozla alakalı hepatobiliyer hastalıkların tedavisi

Ursactive kullanan gebeler

Bazı hamile kadınlarda gebeliğin ikinci yarısında, östrojen seviyesinin artması nedeniyle safra asitlerinin atılımı azalmaktadır. Bu sorunun en önemli belirtisi kaşıntıdır. Bu soruna intrahepatik kolestaz denilmektedir.

Gebelik kaynaklı intrahepatik kolestazda veya gebelerde safra taşının eritilmesinde Ursactive kullanılsa da doktor çok gerekli olmadıkça gebe bir hastaya bu ilacı yazmayacaktır. Çünkü ilacın bebeğin büyümesi ve gelişmesi üzerinde olumsuz etkileri olabilecektir.

Ursactive zayıflatır mı ?

Ursactive bir zayıflama ilacı değildir, prospektüsünde yan etkileri arasında da zayıflamaya dair bir bilgi verilmemektedir. Ancak ilacı kullananlarda yaygın olarak ishal şikayetleri görüldüğünden dolaylı olarak zayıflamaya yol açabilir.

Ursactive kullananlar için zayıflama ipuçları

Bu ilacı kullananlar bol su içmelidir. İlacın ishal ve gevşemiş dışkı gibi yan etkileri bulunmaktadır. Dolayısıyla vücuttan normal zamanlara göre daha fazla su kaybı olmaktadır. Bunu telafi etmek için su tüketimini artırmaları gerekir.

Hasta eskisine göre daha fazla hareket ederse ve bol su içerse kısmen idrar yoluyla kalori atılımı olacaktır.

Hasta tedavi süresince doktorun uygun göreceği bir diyet programını uygularsa hem tedavisi kolaylaşacak hem de kilo verebilecektir.

Ursactive nasıl kullanılır ?

Kapsüller suyla birlikte yutulur. Çiğneme, ezme veya suda eritme olmadan yutulmalıdır. İlacın kullanım dozunu doktor hastanın özel durumuna ve hastalığa göre ayarlayacaktır.

Ursactive safra kesesi taşlarının eritilmesi için kullanılırsa tedavi en az 6 ay sürer. 12 ay tedavi yapıldığında taşlar henüz erimemişse tedavi süresi 2 yıla kadar uzayabilir. Tedavi sürecinde ultrason veya röntgen ile safra taşları izlenir.

Karaciğer nakli olan hastalarda ilaç dozu 10-15 mg/kg/gün olarak ayarlanır ve bu doz günde 2 veya 4 parçaya bölünerek uygulanır.

Ursactive diğer ilaçlarla birlikte kullanılacaksa doktora bilgi verilmelidir. Ursactive diğer ilaçların etkilerini azaltabilir.

Eğer hasta Ursactive ile birlikte mide asidini düşüren ilaçlar veya kolesterol ilaçları kullanıyorsa bu ilaçları Ursactive kullandıktan 2 saat önce veya sonra kullanmalıdır.

Ursactive kullananlar

Ursactive kullananlar deneyimlerini yorum bölümünde paylaşabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here