Vizyon ve Misyon Nedir? Vizyonumuz, Misyonumuz Örnekleri

Vizyon ve misyon terimleri şirketler tarafından sıkça kullanılan terimler arasındadır. Bir çoğumuz bu iki terimin aynı anlama geldiğini düşünüyoruz. Fakat, vizyon ve misyon arasında bir takım farklar bulunmaktadır. Bugün bunların hepsini etkili bir şekilde örnekleriyle birlikte öğreneceğiz.

Bu yazıda neler öğreneceğiz?

Vizyon Nedir?

Vizyon; bir şirketin, kuruluşun veya bireyin ileriye dönük amaçladığı hedeflerini gösteren yol haritasıdır. 10 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? sorusu, sizin vizyonunuzu sorgulayan bir soru olmaktadır.

Misyon Nedir?

Misyon; bir şirketin, kuruluşun neden var olduğunu açıklamaktadır. Amacımız nedir?, neden varız? gibi soruların cevapları bizim vizyonumuzu gösterir.

Vizyon ve Misyon Örnekleri

Vizyon nedir?, misyon nedir? öğrendiğimize göre şimdi gelin büyük şirketler vizyonlarını ve misyonlarını nasıl açıklamışlar bir göz atalım.

Büyük Şirketlerin Vizyon Örnekleri (Vizyonumuz)

Doğuş Grubu; “Doğuş Grubu olarak vizyonumuz müşteri odaklı bir yaklaşımla Türkiye’de ve hizmet verdiğimiz tüm ülkelerde ‘lider grup’ konumuna erişmektir.”

Danone; “Sağlıklı, lezzetli, yenilikçi sütlü ürünleri; tutku ile her eve, her gün ulaştıran pazarın lider şirketi olmak.”

Kızılay; “Türkiye’de ve dünyada, insani yardım hizmetinde model alınan, insanların en zor anlarında yanındaki kuruluş olmak.”

Köfteci Yusuf; “Türk kültürünün yöresel tatlarıyla harmanlanmış Köfteci Yusuf lezzetlerinin sunularak mutlu anlara dönüştürüldüğü, tüm dünyadaki insanların ulaşabilecekleri lezzet duraklarımızın açılması ve Türk ekonomisinin lokomotif bir markası olmak.”

Şekerbank; “Türkiye’de, aktif büyüklükte ilk on özel banka arasında, “küçük işletmelerin finansmanında lider banka” olarak yer almak.”

Medipol Üniversitesi; “Güçlü kurumsal kültürü, girişimcilik ruhu ve sürekli gelişime açık dinamizmi ile bilime ve topluma yön veren öncü bir üniversite olmak.”

Büyük Şirketlerin Misyon Örnekleri (Misyonumuz)

Danone; “Mümkün olan en fazla sayıda insana gıda yoluyla sağlık ulaştırmak.”

Kızılay; “Proaktif bir kurum olarak afetlerde ve olağan dönemde ihtiyaç sahipleri ve korunmasızlara yönelik yardım sağlamak, toplumda yardımlaşmayı geliştirmek, güvenli kan teminini gerçekleştirmek ve zarar görebilirliği azaltmak.”

Köfteci Yusuf; “Dürüstlük insan ve güven olgusuyla misafirlerimizin, çalışanlarımızın ve tedarikçilerimizin haklarını her durumda koruyarak tabiatımızı zarara uğratmadan modern çağın gerektirdiği hijyenik ve teknolojik yenilikleri en üst düzeyde kullanarak üretimimizi ve gelişimimizi sağlamaktır.”

Medipol Üniversitesi; “İstanbul Medipol Üniversitesi verdiği eğitim ve kattığı farklılıklarla, kalıcı üstünlükler kazanmış, bilim ve teknoloji üretimine odaklı, toplumun değişen ihtiyaçlarına cevap verebilen bireyler yetiştirmeyi ilke edinmekte, topluma ve evrensel bilime katkıda bulunmayı görev kabul etmektedir.”

Medicana; “Toplumun her kesiminden hastaya yüksek kalitede sağlık hızmeti sunmak, sağlık sektöründe iş imkanı yaratarak ülkemize hizmet etmek, personelimizin sürekli gelişmesini ve güven içinde mutlu çalışmasını sağlamak.

Vizyonsuz Nedir?

Geleceğe yönelik hayalleri ve amaçları olmayan kişilere vizyonsuz denir.

Bu yazımda; vizyon ve misyon terimlerini, bu terimlerin nasıl kullanıldığını öğrenerek, vizyon ve misyon yazısı örnekleriyle pekiştirdik. Umarım sizler için faydalı olmuşumdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here