Gümrük Sunum Ücreti Nedir? Neden Alınmaktadır?

Aliexpressden alışveriş yapanlar yakın zamanda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Vergi Konseyi 134. Genel Kurulunda yapmış olduğu yurt dışı alışverişlerinin vergilendirileceği yönündeki konuşmasını duymuşlardır. Tüm yurt dışı alışverişlerin vergilendirileceğini konuşmasında söyledi.

Aslına bakarsak zaten belirli bir ücretin üzerindeki değere sahip alışverişlerde gümrük vergisi alınmaktaydı. Bkz. Yurt dışı gümrük vergisi limiti

Gümrük sunum ücreti nedir? (Gümrük snm ücreti)

Bakanın yapmış olduğu bu açıklama sonrası; yurt dışından gelen neredeyse tüm paketler gümrük memurları tarafından incelenmeye başlandı. Gümrük paketlerinin incelenmesi de gümrük sunum ücreti adı altında bir ücretle yapılmakta.

Gümrük sunum ücreti; yurt dışından alınan bir ürün eğer, ağır, büyük kolide veya şüphelenilen bir paket olması durumunda gümrük memurları tarafından açılarak kontrol edilir. Bu kontrol işlemi için de 4,50 TL gümrük sunum ücreti ve 0,70 TL damga vergisi alınmaktadır. Burada alınan 5,20 TL gümrük sunum ücreti olarak geçmektedir.

Burada her ürün incelemeye girince; 1 – 2 TL değerindeki ürünler için de 5,20 TL gümrük sunum ücreti çıkmakta. Bu durumda ürünlerin çoğu teslim alınmamaktadır. Şahsen ben de olsam 1 TL lik bir alışverişim için 5,20 TL ödemem.

Gümrük sunum ücreti nereye ve nasıl ödeniyor?

Gümrük sunum ücretini ödemek için bir yere gitmenize gerek yok. PTT görevlisi size paketinizi getirir ve 5,20 TL değerinde bir ödemeniz olduğunu söyler. Siz de bu parayı görevliye ödedikten sonra paketinizi teslim alabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here