Adidas made in China orjinal mi ?

Soru: Adidas hangi ülkelerde üretilmektedir ? Üzerinde made in China yazan Adidas ürünler orjinal midir ?

Cevap: Adidas ürünlerinin orijinal olup olmadığını üretim yerlerine bakarak anlayamazsınız. Bu makalede orijinal Adidas ürünlerini sahtelerinden nasıl ayırabileceğiniz hakkında bazı ip uçları verilecektir.

Merakınızı gidermek üzere Adidas’ın hangi ülkelerde üretildiğini de açıklıyoruz.

Adidas hangi ülkelerde üretilmektedir ?

Adidas 1949 yılında Adolf Dassler isimli bir Alman ayakkabı tamircisi tarafından kurulmuştur. Adidas isminin Adi kısmı Adolf’tan, das kısmı ise Dassler’den gelmektedir.

Adidas’ın dünyanın 69 ülkesinde üretim fabrikaları bulunmaktadır.

Adidas üretimi Adidas Group’a bağlı fabrikalar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Adidas’ın en fazla fabrikası olan ülke Çin olup bu ülkede tam 337 fabrikası bulunmaktadır. Adidas üretiminin yaklaşık yüzde 27’si Çin’de gerçekleştirilmektedir.

Adidas made in China orjinal mi ?

Çin’den sonra en fazla Adidas fabrikaları Hindistan’da (99 fabrika), Endonezya (79 fabrika), Vietnam (76 fabrika) bulunmaktadır.

Adidas’ın Asya kıtasında Japonya, Kore, Tayvan, Tayland, Kamboçya, Pakistan, Filipinler, Rusya, Bangladeş, Hong Kong, Laos, Makao, Malezya, Singapur ve Sri Lanka’da fabrikaları mevcuttur.

Türkiye’de 13, Ürdün ve İsrail’de birer fabrikası bulunmaktadır.

İş gücünün ucuz olması sebebiyle Adidas üretiminin önemli bir bölümü Asya ülkelerinde gerçekleştirilmektedir.

Bazı Avrupalı müşterilerin “Made in” takıntısı ve nakliye kolaylığı sebebiyle Adidas’ın Avrupa fabrikaları da kurulmuştur.

Adidas’ın Avrupada İtalya, İspanya, Birleşik Krallık, İsveç, Danimarka, Finlandiya, İsveç, Beyaz Rusya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Litvanya, Moldova, Polonya, Slovakya, Slovenya, Ukrayna, Bosna Hersek, Bulgaristan, Romanya, Makedonya, Fransa, Yunanistan, Portekiz ve İsviçre‘de fabrikaları bulunmaktadır.

Amerika kıtası müşterileri için üretim çoğunlukla bu kıtada yapılmaktadır. Adidas’ın Amerika kıtasında 71’i ABD’de olmak üzere tam 215 fabrikası bulunmaktadır.

Adidas’ın Amerika kıtasında fabrikası olan ülkeler şunlardır:

 • ABD
 • Kanada
 • Meksika
 • Dominik Cumhuriyeti
 • El Salvador
 • Guatemala
 • Hounduras
 • Nikaragua
 • Brezilya
 • Arjantin
 • Şili
 • Kolombiya
 • Paraguay
 • Peru

Adidas’ın ayrıca Avustralya ve Yeni Zelanda’da da fabrikaları bulunmaktadır.

Adidas’ın Afrika fabrikaları ise Güney Afrika, Lesoto, Svaziland, Madagaskar, Mauritus, Mısır ve Tunus’ta bulunmaktadır.

Adidas made in China orjinal mi ?

Adidas üretiminin neredeyse 3’te biri Çin ve Çin ile bağlantılı ülkelerde yapılmakta olup made in China yazan bir ürün orijinal olabilir. Fakat makalenin başında belirtildiği üzere üretim yeri bir orjinallik delili değildir. Adidas üretimi dünyanın 69 ülkesinde yapılmaktadır.

Orijinal Adidas nasıl anlaşılır ?

Adidas logo kullanımına önem vermektedir. Adidas ürünlerinde logo özenli bir şekilde, dikişleri gizlenmiş, kabartmalı olarak dikilmiştir veya işlenmiştir. Sahte ürünlerde Adidas logosu baskı şeklindedir. Dolayısıyla elinizle yokladığınız zaman kabartma, oyuk vs gelmez.

Ayrıca sahte ürünlerde dikkatli bakınca fark edilen dikiş ve kesim hataları bulunmaktadır.

Adidas Superstar orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Replika Adidas ürünlerde Adidas logosunun birebir aynısını basmaktadırlar. Logonun aynı olması sizi yanıltmasın. Burada ayırt edici özellik, logo basılmış mı, yoksa işlenmiş/dikilmiş mi hususudur. Orijinal Adidaslarda logo nun işçiliği özeldir.

Eğer “ben bundan ayırt edemem” diyorsanız “seri numarası” ile sorgulama yapabilirsiniz. Bu husus BURADA anlatılmıştır.

Adidas’ın orjinali ile sahtesini ayırt etmek için birkaç püf nokta daha vardır. Onlar da BURADA anlatılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here