Made in Vietnam Adidas orjinal mi ?

Soru: İnternetten satın aldığım Adidas marka üründe made in Vietnam yazıyor. Made in Vietnam adidas orjinal mi ? Emin olmadan ürünü iade etmek istemiyorum. Vietnam denilen ülke pirince böceği katık yapan bir yer değil mi ? Vietnamda Adidas gibi kaliteli bir markanın üretilme imkanı var mıdır ? Hadi diyelim üretiliyor, Vietnam malı Adidas’lar gerçeği gibi olur mu ?

Ayrıca Vietnam batıya karşı kominist bir ülke diye biliyorum. Kapitalist dünyanın fason işleri Vietnam gibi kapalı ekonomilerde üretilebiliyor mu ? Bizim ülkemiz Vietnamdan daha kötü ve yatırım şartları kötü bir ülke mi ki bizde bile üretilmeyen ürün Vietnam’da üretiliyor ?

Cevap: Bir üründe made in Vietnam Adidas yazması veya Made in Turkey yazması ürünün sahte veya orjinalliğine delil değildir.

Ürünü çakma üreten, logo basan kişi Made in Germany yazamaz mı sanıyorsunuz ?

Günümüzde çakma malların da çeşitleri bulunmaktadır.

Mesela çakma olduğu çok belli olan fiyatı da orjinaline göre çok ucuz ürünler var. Bunlar sosyete pazarlarında veya mahalle arası dükkanlarda satılıyor ve satın alan kişi aldığının orijinal olmadığını biliyor.

Bir de replika ürünler var. Bu ürünler gerçeğinin neredeyse birebir aynısı ürünler. Ucuz çakmalara göre daha kaliteli malzemeye sahip, işçilik hatalarının bariz olmadığı, dikkatli incelenmediğinde aradaki farkların anlaşılamadığı ürünler.

Replika ürünlerin de talipleri var. Mesela orijinal Adidas ayakkabı 2000 TL ise replikası 300-400 TL civarına satılıyor. Orjinaline parası yetmeyen, sırf üzerinde Adidas yazsın ve işimi görsün isteyenler replika Adidas satın almaktadır.

Made in Vietnam Adidas orjinal mi ?

Replika insanların uydurduğu bir isim, aslında o da çakma ama kaliteli bir çakma. İnsanlar replika Adidasları genelde bile bile satın alıyor.

Fakat bazen replika Adidasları “orijinal” diye müşteriye okutmaya çalışanlar oluyor. Veya bazı Adidas replikaları orjinaline şeklen çok benzeyebiliyor ve bazı uyanıklar bunları orijinal Adidas diye satmaya çalışabiliyorlar.

Adidas gibi bir çok ünlü marka artık üretimini uzak doğunun fakir ülkelerine yaptırıyor ve bu ülkelerin fason atölyeleri replika ve çakma işinde ustalaşmış durumdadırlar.

Orijinal Adidas satın almak istiyorsanız öncelikle “güvenilir satıcı”lardan alışveriş yapmanız lazım. Bazen fiyat kriteri de çok belirleyici olmamaktadır.

Made in Vietnam Adidas orjinal mi ?

Vietnam artık Amerikan filmlerinde görüldüğü gibi değil. Her ne kadar hala fakir bir ülke olsa da batının fırsat pencerelerinden Vietnam da yararlanmış durumda ve ucuz iş gücü nedeniyle ünlü markalar bile fabrikalarını Vietnam’a kuruyorlar.

Vietnam hala komünizm izleri taşıyan bir ülke olmakla beraber küresel ekonomiye dahi olmuş durumda ve imalat sektöründen bir miktar pay almaktadır.

Eskiden ucuz iş gücü denilince akla Çin gelirdi fakat Çin’in kendi markalarının ortaya çıkması ve neredeyse her markanın Çin’de fabrikası olması nedeniyle firmalar Çin’e alternatif ülkeleri de tercih etmeye başladılar.

Örneğin Vietnam, Kamboçya, Myanmar gibi ülkeler son yıllarda ciddi yatırım almaktadır. Adidas’ın bu 3 ülkede de fabrikaları bulunmakta olup bu ülkelerde üretilen Adidas ürünleri Avrupa’da ürünlerle aynı kalitede üretilmektedir.

Vietnam’ın pek gelişmemiş bir ülke olması tüketicilerin kafasını karıştırıyor ama ürünler Vietnam teknolojisiyle değil Adidas teknolojisiyle üretilmektedir.

Adidas teknolojik cihazından, hammaddesine kadar kendisi tedarik etmekte, üretim Alman Mühendislerin bilgi ve gözetimin koordinatörlüğünde gerçekleştirmektedir.

Vietnamlı işçiler sadece kendisine verilen talimatları uygulayan montaj elemanlarıdır. Vietnam’da işçilik ücretleri düşük olduğu için çok az paraya hızlı ve kaliteli iş çıkarmaktadır.

Öte yandan Adidas’ın Türkiye’de de fabrikası bulunmaktadır.

Adidas sahtesi nasıl anlaşılır ?

Adidas ürünlerin sahtesi veya orjinalini ayırt etmek için bazı ip uçları bulunmaktadır.

Logo

Diğer bilinen markalar gibi Adidas markası da logo kullanımına özen göstermektedir. Orijinal ürünlerde Adidas logosu ürüne işlenmiş veya dikilmiş şekildedir. Ayakkabılarda Adidas logosu ayakkabıya estetik bir şekilde dikilmiş şekildedir ve elinizle dokunduğunuz zaman dümdüz değildir, girinti, çıkıntılarını fark edersiniz.

Adidas Superstar orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Adidas teksitl ürünlerinde ise logo işlenmiş haldedir ve elinizle dokunduğunuz zaman kabartısını hissedersiniz.

Sahte Adidas ürünlerde ise logo basılmıştır. Basıldığı için elinizle değdiğiniz zaman kabartı hissetmezsiniz.

Zaten bazı sahte Adidas ürünler logo farklılığından da kendini ele vermektedir. Aşağıda bazı Adidas benzeri logolar gösterilmektedir.

sahte adidas logo
Sahte adidas logoları

Seri numarası, barkod, Qr kod sorgulama

Bir Adidas ürününü orijinal olmadığını anlamak için illa bu işin eksperi olmanız gerekmez. Örneğin telefonunuzu ürün etiketinde yer alan Qr koda tuttuğunuz vakit “Adidas” firmasına ait bilgiler gelmelidir.

Veya barkodunu sorgulattığınız vakit karşınıza Adidas markası çıkmalıdır.

Seri numarasından da sorgulama yapmanız mümkündür. Ürünün seri numarasını Adidas çağrı merkezindeki görevliye söylediğinizde sizin için orjinalliğini kontrol edecektir.

İlgili yazı: Adidas ayakkabı seri numarası nerede yazar ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here