Algidada domuz yağı var mı ?

Ülkemizin en büyük dondurma markalarından biri olan Algidada domuz yağı var mı, yok mu ?

İslam dini domuz eti ve domuzdan elde edilen yağ ve türevlerini yemeyi yasaklamıştır. Bu nedenle içine domuz yağı karıştırılmış hiç bir gıdanın yenilmesi de helal değildir.

Dinimizce çok miktarı yenildiğinde haram olan bir gıdayı az miktarda yemek de haramdır.

Son yıllarda ülkemizdeki gıda bilinci artmış ve hazır gıdaların içeriği sorgulanır olmuştur. Bu kapsamda gıda farkındalık dernekleri ve sertifika kuruluşları kurulmuştur.

İnsanlarımızın helal gıda tüketmesi için kurulan bu sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri toplumu aydınlatmak için zaman zaman medyaya beyanat vermektedirler.

Zaman zaman bazı hazır gıdaların içinde domuz yağı olduğu yönünde haberlere rastlamaktayız. Hazır gıdalara karıştırılan domuz yağının ürün içeriğinde hangi ifadelerle gizlenmeye çalıştığını bu tür haberlerden öğrenmekteyiz.

Ancak hiç bir sivil toplum kuruluşu hangi markanın ürünlerinde domuz yağı olduğunu net bir şekilde açıklamamaktadır. Yani Algidada domuz yağı var şeklinde ima edenler sadece bir ihtimali dile getirmektedirler.

Algida hakkında;

Algida markası Unilever grubunun bir markasıdır. Ünilver firmasını daha çok temizlik ürünlerinden tanımaktayız. Küresel çapta gıda ve temizlik başta olmak üzere bir çok sektörde güçlü yatırımı olan Ünilever firması Algida markası ile dondurma sektörünün de liderlerindendir.

Algidada domuz yağı var mı ?

Algida ürün ambalajlarında Ürünlerimizde domuz yağı ve domuzdan elde edilen hiçbir katkı maddesi yoktur ifadesi yer almaktadır.

Diğer gıda markaları da aynı ibareyi ürün açıklamalarına yazmaktadırlar.
“Ürünlerimizde domuz yağı ve domuzdan elde edilen hiçbir katkı maddesi yoktur” ibaresi yazılan her üründe hakikaten de domuz yağı yok ise ülkemizde hazır gıdada hiç domuz yağı yok demektir. Peki ya doğru değilse ?

İsterseniz bir Algida ürününün içeriğinde neler var inceleyelim. Örneğin Algidanın fazla satılan dondurmalarından biri olan Magnum Classic‘in içindekilere bakalım:

Su
Şeker
Tereyağı (süt ürünü)
Kakao kitlesi
Kakao yağı
Yağsız süt tozu
Glikoz-fruktoz şurubu
Peynir altı suyu tozu (süt ürünü)
Tam yağlı süt tozu
Süt yağı
Süt proteini
Bitkisel yağlar (değişen miktarlarda hindistan cevizi, palm)
Kıvam arttırıcılar (keçiboynuzu gamı, guar gam, selüloz gam, karragenan)
Emülgatörler (yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, amonyum fosfatid, poligliserol polirisinolat)
Aroma vericiler
Renklendirici (karotenler)

Yukarıdaki içerik listesi Algidanın diğer dondurma ürünlerin ile benzerdir. Magnum Classic ve diğer Algida ürünlerinde domuz yağından imal edilme ihtimali olan katkı maddesi Emülgatörler dir.

Emülgatör grubundan olan Mono ve digliserit yağ asitleri bitkisel yağlardan (pamuk, zeytin ve üzüm çekirdeği yağları) elde edilebileceği gibi hayvansal yağlardan da (sığır, domuz ve balık yağları) elde edilebilmektedir.

Mono ve digliserit yağ asitleri en ucuz, en kolay ve en hızlı olarak domuz yağından elde edilmektedir. Dolayısıyla batı ülkelerinde domuz hassasiyeti de olmadığından üretici firmalar domuz yağından üretilmiş olanı tercih edilmektedir.

Algida ürünlerinin bazısı Türkiye’de üretilmekte bazısı ise ithal edilmektedir. Magnum ve diğer Algida dondurmaları genellikle Türkiye’de üretilmektedir.

Her ne kadar Algida dondurmaları çoğunlukla Türkiye’de üretilse de Mono ve digliserit yağ asitleri isimli katkı maddesi çoğunlukla yurt dışından ithal gelmektedir. Yani sadece Algida değil diğer hazır gıda üreticileri de çoğunlukla yurt dışında üretilmiş mono ve digliserit yağ asitlerini kullanmaktadırlar.

Bu nedenle yurt dışında üretilen mono ve digliserit yağ asitlerinin hayvansal mı bitkisel mi olduğu bilinmediğinden ülkemizde üretilen hazır gıdaların bazılarında emülgatör olarak domuzdan elde edilmiş mono ve digliserit yağ asitleri kullanılma ihtimali bulunmaktadır.

Ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı hileli gıdaları laboratuvarda analiz ederek ifşa etmektedir. Fakat ne Algida ne de diğer büyük gıda üreticilerinden ifşa ettiği bir ürün olmamıştır. Genellikle küçük firmalar veya yerel firmalarda hileli ürün tespit edilmektedir.

Bunun sebebini şu şekilde açıklamak mümkündür. Mono ve digliserit yağ asitleri dediğimiz katkı maddesi direk domuz yağı değildir. Domuz yağının işlenmiş bir formudur. Ürüne hidrojen atomu eklenerek formu değiştirilmektedir. İşlendikten sonra laboratuvarda bunun (Mono ve digliserit yağ asitleri denilen emilgatörün) domuz menşeili mi balık menşeili mi yoksa bitkisel mi olduğu anlaşılamamaktadır.

Zaman zaman Algidada domuz yağı var iddiaları ısıtılıp ısıtılıp gündeme gelmekte ama bunu doğrulayan bir laboratuvar raporu bulunmamaktadır.

Hazır gıdada emülgatör neden kullanılır ?

Neredeyse her hazır gıdada emülgatör kullanılmaktadır. Emülgatörün işlevi üründeki yağ ile suyu bir arada tutmak ve ürünün kıvamını korumaktır. Algida dondurmalarında kullanılan emülgatörler dondurmanın yumuşak kıvamını korumayı sağlamaktadır.

Öte yandan markasız, geleneksel külah dondurmalarda emülgatör kullanılmamaktadır. Algida veya diğer markaların dondurmaları yerine geleneksel külah dondurmasını tercih ettiğinizde domuz yağı riskinden de kaçınmış olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here