Gölgede yetişen çit bitkileri

Şehirlerde apartman aralarına dikilen çit bitkilerinin en büyük sorunlarından birisi bitkilerin bina gölgelerinde kalmasıdır. Yeterli güneş alamayan bitkiler güdük kalır, yaprakları sararır en kötüsü de bazıları kurur.

Sıra sıra dikilmiş çit bitkilerinde arada bazılarının kuruyup eksilmesi, gölgede kalanların boylarının kısa kalıp estetik açısından çite nahoş bir görünüm vermesi nedeniyle çitin olduğu yerde güneş alam problemi var ise gölgede sorunsuz yetişen çit bitkilerini tercih etmek gerekir.

Leylandi

Leylandi Monterey Servisi ile Alaska Sedirinin melezidir. Her mevsim yeşil olması ve soğuğa, gölgede kalmaya dayanıklı olduğundan yurdumuzun iç bölgelerinde çit bitkisi olarak tercih edilmektedir.

Piramit formunda büyüyen Leylandi, iyi bakılırsa 25 metreye kadar uzayabilen bir bitkidir. Sıcaklı 20 derecenin altına düşmediği takdirde donlara dayanıklıdır.

Büyük piramidal kozalakları, kokulu ve koyu yeşil yaprakları vardır. Sürgünleri hem narin hem de ince yapıdadır. Çit ve rüzgar perdesi olarak kullanmaya uygun bir bitkidir.

Gölgede kalması bitki için sorun olmayacaktır fakat toprağında su birikmesi uygun olmaz. Hem tohum hem de çelikle üretilebilen bir bitkidir.

Japon kurtbağrı

Ligustrum Japonicum olarak da bilinir. Çalımsı bir bitkidir. Hem kuraklığa hem de gölgede kalmaya dayanıklı hoş bir kokusu olan bir çit bitkidir. Anavatanı Japonya, Çin, Kore gibi uzak doğu ülkeleridir. Ülkemizde bu bitki 2 ile 4 metrelik çitler için kullanılmaktadır.

Her mevsim yapraklı yeşil kalır. Budanarak duvar şekli verilmeye uygundur. İlkbahar ve yazı çiçek açar. Çiçekleri güzel kokmaktadır.

Şimşir

Genellikle bir metre boy ile tercih edilen ( doğal ortamında 7-8 metreye kadar ulaşabilen bir ağaçtır) çalımsı bir çit bitkisidir.

Yaprakları karşılıklı dizilmiştir ve kısadır. Nemli bölge bitkisidir. Gölgede kalması sorun olmaz fakat donlara karşı hassastır.

Yavaş büyüyen bir bitkidir. Bu yüzden üretimi tohumla değil de çelikle yapılır.

Budaması ilk baharda yapılır. Hem çit bitkisi olarak hem de süsleme amaçlı peyzaj projelerinde heykel şekli verilerek kullanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here