Birbirinden güzel sözler burada

Kalplerin tercümanı olan kelimeler, güzel sözlere dönüştüğünde kitaplara bile sığmayacak duygular bazen bir cümleye sığar. Söz vardır gönül alır, söz vardır savaş başlatır.

Gidemediklerimize, kalp kırdıklarımıza, bizim için anlamını hatırlatmak istediklerimize veya sadece birinin doğum günü kutlamak istediğimizde manası derin sözcüklerden kurulu kelime öbeklerini armağan etmek isteriz.

Yerinde ve zamanında söylenmiş bir çift laf bazen saatlerce nutuk atmanın fevkinde bir etki yapar karşıdakinde.

Fakat taşı gediğine koyacak, gönülden geçenlere tercüman olacak kelimeleri bir araya toplamak her zaman mümkün olmaz. Kalpten gelen duyguların sözcüklere aktarılmasında zaman zaman yoksunluk yaşayabiliriz.

Aşağıda yer alan güzel sözler belki de sizlerin duygularının cümlelere dökülmüş halidir.

Giderli sözler

Hayatta heyecan veya mutluluk veren hadiselere şahit olduğumuz gibi, vefasızlıklara, iş bilmezliklere, ahmaklıklara da şahit oluruz. Sabrın karşılığını nankörlükle ödeyenlere, kıymetimizi bilmeyenlere, kendine bakmayıp başkasını eleştirenlere elbet bir çift lafımız olacaktır.

 • Edepsizliği senden öğrendim, pişmanlığın acısını da ben sana öğreteceğim,
 • Paranın bozduğu insanları, bozuk para gibi harcarım,
 • Giderim yok diye üzülme, kapı orda, aç kapıyı anca gidersin.
 • Uzaktan adam görünüyorsun ama yakından bakınca adamlıktan uzak olduğun anlaşılıyor,

Daha fazla giderli sözler

Teyzeye güzel sözler

Teyze annenin alternatifi olabilir mi, elbette olamaz. Ama bize yakın zannettiğimiz çoğu arkadaşımızdan cana yakın ve kötü gün dostudur teyzeler. Teyze ile yeğen arasındaki kan bağı, dostluk ile birleşirse çelik halatlardan bile kuvvetli bir bağ oluşur.

Bizlere değer veren teyzelerimizi en çok doğum günlerinde veya anneler gününde hatırlıyor. Bazı teyzeler hakikaten anne yarısıdır ve daha fazlasını hak ederler.

 • Yarım doktor candan, yarım imam imandan eder derler, yarım anne ise kederden eder. Seninle ne zaman konuşsak kafamdaki kara bulutlara tekmeyi basıyorum, iyi ki varsın teyzeciğim.
 • Selam sana turtalara fısıldayan kadın ! Yemek tarifleri senin elinde can buluyor, yakında yine sana geleceğim. Seni seviyorum canım teyzeciğim.
 • Maddelerin her halini Z’nin yalnızca teyZE halini seviyorum.
 • Bir doğru, ancak üç yanlışı siler. Bir teyze ise tüm olumsuzlukları…
 • ViZEler düşük gelirse, geveZEler çevremi sararsa, olaylar dramatiZE gelişirse kısacası demoraliZE olursam biricik teyZEme başvuruyorum ve her şey halloluyor.

Dede sözleri

Hayatın kum saati dedeler için boşalırken torunlar yaşam macerasının ilk adımlarını atarlar. Dedeler hep geçmişi düşünürlerken torunların hayallerini ise geleceğe dair umutları süsler.

Bu nedenle dedeler torunların başarıları ile sevinir, gelecekleri için kaygılanır, torunları için yaşar. Dedenin toruna duyduğu sevgi eşsizdir, torun ise ara sıra dedesini hatırlasa dedesi için yeterlidir.

 • Dedeciğim bugün matematik dersinde toplamayı öğrendim. 1+1 = 2, 2+2= 4 ediyor. Peki ya de + de kaç eder ? Tabi ki sonsuz sevgi, sonsuz huzur, sonsuz özlem, sonsuz mutluluk ediyor…
 • Dededeki de’ler neden birleşiktir ? Çünkü Dededeki de’ler dahi anlamında kullanılmıyor deha anlamında kullanılıyor. Dedeciğim tanıdığım en akıllı insan sensin.
 • Dedeciğim, bana kızmamayı nasıl başarıyorsun, evladın bir gün bile başaramıyor…
 • Özledim yine seni, kelebeğin çiçeği özlediği gibi, Doğum günün kutlu olsun DEDECİĞİM. Yaş alınca yaşlanmayan adam…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here