Crocs made in Vietnam orjinal mi ?

Bildiğiniz üzere Crocs terlikleri epey pahalı. Bu nedenle bir çok pahalı ürün gibi sahteleri de üretilmektedir.

Crocs terliklerin orijinal olup olmadığını anlamak için şu makaledeki kriterlere dikkat etmek yeterli olmaktadır. Crocs firması satışları büyük ölçüde internet üzerinden yapılmakta olup onca para verildikten sonra elinize etiketinde made in Vietnam yazan bir ürün teslim edilince biraz şaşırıyorsunuz.

Bildiğiniz üzere Vietnam epey gelişmemiş bir Asya ülkesi ve Crocs gibi pahalı bir markanın ürünlerinin bu gelişmemiş ülkede üretiliyor olması kulağa garip gelmektedir.

Artık Made in China yazısına alıştık. Sadece kalitesi ürünlerde değil, üst kalite ürünlerde de Made in China yazabilmektedir. Fakat Made in Vietnam ibaresine henüz alışmış değiliz.

Acaba Crocs gibi ünlü bir marka neden üretim yeri olarak Vietnam’ı seçsin, Vietnam’da o kapasitede bir tesis olabilir mi, yoksa elimdeki ürün orijinal değil mi  diye ala sorular gelmektedir.

Crocs made in Vietnam orjinal mi ?

Crocs firmasının merkezi ABD’de Colorado’da bulunmakla birlikte şirketin ABD’de üretim tesisi bulunmamaktadır.

Gelişen piyasalarda artan rekabet ile mücadele etmek için Crocs ürünleri işçilik, malzeme ve arazinin daha ucuz olduğu ülkelerde üretilmektedir.

Maliyet düşürme denilince ilk olarak akla Çin gelse de diğer Güney Asya ülkeleri de bu konuda popülerdir.

Düşük maliyetli üretim konusunda Çin’e rakip olabilecek 7 tane ülke bulunakta olup Vietnam bunlardan biridir.

Vietnam’da işçiliğin ucuz olması önemli bir unsurdur. Peki ya teknoloji derseniz, aslında Vietnam Amerikan filmlerinde gösterildiği kadar ilkel bir yer değil. Eğer siz fabrikayı kurup işi tarif ederseniz oradaki insanlar bedavadan biraz pahalıya ücretle gayet iyi iş çıkarıyorlar.

Crocs firmasının ürünleri hem Çin’de hem de Vietnam’da üretilmektedir. Vietnam’daki üretim kapasitesinin Çin’dekinden daha fazla olduğu düşünülmektedir.

Bunun sebebi ABD hükümetlerinin kendisi için tehdit olarak gördüğü Çin mallarına ekstra ithalat vergileri koymasıdır.

Bu sebeple sadece Crocs değil  Adidas ve Rebook gibi ünlü firmalar da Çin yerine üretim için Vietnam’ı seçmiştir. Şimdilik Vietnam ABD ekonomisi açısından tehdit değil ve biraz para verirsen bu fakir insanlar sana gayet mükemmel iş sunuyorlar.

Dolayısıyla Crocs terlik üzerinde made in Vietnam yazıyor ise orijinal olabilir, Vietnamda Crocs üretimi bulunmaktadır.

“Orjinal Crocs nereden alınır ?” derseniz, diğer yerlere güvenemezseniz bile Crocs’un resmi sitesi var oradan alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here