Crocs terlik genişler mi ?

Çoğu Crocs terlik kullanışının ortak bir sorununa parmak basmış durumdayım. Crocs terliklerin en büyük sorunu terliklerin sıcakta kaldıktan sonra küçülmesidir. Küçülen terlik haliyle ayağa denk gelmiyor ve yenisini almak zorunda kalıyorsunuz.

Bu yüzden bir çok kullanıcı Crocs terlik genişler mi sorusunun cevabını aramaktadır.

Öncelikle neden Crocslar küçülür, bunun cevabını vermek istiyorum:

Crocs terlikler crosslite denilen özel bir kimyasal maddeden üretilmiş olup bu madde aynı plastik gibi sıcağı görünce yumuşayan bir özelliğe sahiptir.

Crocs terliklerin tercih sebeplerinden birisi rahatlığıdır. İnsanların rahatlık olarak algıladığı şey Crocs terliklerin ayak ısısına maruz kalınca yumuşayıp ayağa direnç göstermemesi, ayağı şekline yakın bir şekil alıp sizi rahat ettirmesidir.

Crocslite malzemesi ısıya duyarlı olduğu için güneş altında uzun süre kalınca da yumuşuyor ve saracak bir ayak bulamadığı zaman içe doğru çekiliyor, yani küçülüyor.

Crocs terlik genişler mi ?

Crocs terlik genişleyebilmektedir. Isıda yumuşadığı içi onu genişlemeye zorlayabilirsiniz. Bunun için kullanılan klasik formül Crocs terlikleri sıcak suya atıp yumuşamasını beklemek daha sonra sıcak sudan çıkarıp 3-4 kat çorap giydiğimiz ayağımızla terliği giymektir.

Suyun sıcaklığı ile elastikiyet kazanan terliği çorap giymek suretiyle ebadını artırdığımız ayağımızla giydiğimiz zaman biraz genişleyecektir. Bu şekilde terlik soğuyana kadar terliği ayağımızda bekletiyoruz.

Terlik soğuduğu zaman eskisine nazaran daha geniş bir formda olacaktır.

Bu yöntem belli bir dereceye kadar işe yarasa da gene gene yapılacak bir işlem değildir. Çünkü terlik küçüldüğünde ve genişlediğinde deformasyon olabilmektedir.

Kaynak

İlgili yazı: Crocs terlik bandı koptu nasıl tamir edilir ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here