Crocs terlik neden pahalı ?

Crocs terlik neden pahalı, bu terliklerin özelliği nedir de insanlar bunca para veriyorlar ?

Makaleyi okuyunca bunun sebeplerini anlayacaksınız…

Crocs terlik neden pahalı ?

Crocs terliklerinin pahalı olması sadece bu ürünün ithal olmasına bağlayamayız. Ürünün kendine has bazı benzersiz özellikleri var ve bu da Crocs terliklerini pahalı kılmaktadır.

Crocs terlik neden pahalı, bunlar maddeler halinde aşağıdadır:

Crocslite

Crocs terlik crocslite denilen özel bir kapalı hücre reçinesi maddesinden üretilmektedir. Bu özel maddenin benzer formülleri başka firmalar tarafından da kullanılsa da aynı değildir. Crocs terlikleri sahip olduğu ekstra özellikleri crosslite maddesi sayesinde sağlamaktadır.

Crocslite gibi benzersiz bir maddeyi elde etmek ve sürekli geliştirmek ciddi bir laboratuvar masrafı anlamına gelmekte olup bu masraf fiyata yansımaktadır.

Kapitalizmde sadece senin olan ve insanlara fayda sağlayan bir ürünün var ise acımasızca fiyat koyarsın.

Ürünün hafifliği

Klasik kullanımda bir terlik  klasik ağırlıkta olsun veya birkaç gram eksik olsun fazla fark etmemektedir. Fakat uzun süre terlik veya ayakkabı giyiyorsanız ayağınızdaki 5 gram fark 50 kilo gibi gelmektedir.

Hastane personeli gibi uzun süre ayakta kalmak zorunda kalınan bir iş yapıyorsanız giydiğiniz ayakkabının içinde ayaklarınız pişer ve ayakkabının ağırlığı bir süre sonra pranga etkisi yapmaya başlar.

Bu nedenle hemşireler ayakkabı yerine terlik giyerler. Çoğunlukla sabo tarzı terlik giyerler çünkü önü kapalı olduğu için çarpma ve üzerine bir şey dökülme gibi durumlarda daha güvenlidir.

Klasik sabo terlikler Crocs terliklere göre daha ağırdır. Crocs terlikleri sabo tarzındadır ayrıca daha hafiftir. Böylece uzun süre giyilse bile ayağı yormaz.

Yük emici olması

Bildiğiniz üzere asfalt zeminde yürümek toprak zeminde yürümeye göre insanı daha fazla yorar. Çünkü toprak insanın ağırlığını ayak tabanından kendine daha az yansıtır, bir kısmını emer.

Crocs terlikler vücut ağırlığını önemli derecede emdiği için uzun süre ayakta kalan bir kişi klasik terlik giyene göre daha az yorulur.

Terletmemesi

Terletmeyen terlik yoktur. Uzun süre terlik giyilirse terleme olması kaçınılmazdır. Bununla birlikte Crocs terliklerin klasik terliklere göre terletme oranı çok daha düşük kalmaktadır. Bu biraz da ayağı daha az yoruyor olmasındandır.

Daha az ter aynı zamanda daha az koku demektir.

Ayağı sarması

Crocslite malzemesi ısıya duyarlı olup ayak ısısında yumuşayıp ayağı sardığı için giyildiğinde aynı çorap gibi neredeyse hissedilmez olur. Bu nedenle ayağı vurma gibi bir sorun yaşatmaz.

Bu özellikleri nedeniyle sahteleri de piyasada çoktur. Dikkat ediniz.

Crocs terlik olumlu özellikleri nedeniyle bazı eksi yanlara da sahiptir. Örneğin küçülmesi bir sorundur.

İlgili yazı: Crocs terlik neden küçülür ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here