Crocs terlik neden küçülür ?

Crocs terliklerin en önemli sorunu terliklerin küçülmesidir. Peki ucuz fiyata alınan terlikler küçülmüyor da ülkemiz standartlarına göre pahalı sayılabilecek bir meblağ ödenen Crocs terlik neden küçülüyor.

Öte yandan Crocs terlikleri uzun süre kullananlar var onlarınki neden küçülmüyor ?

Crocs terlikler konusunda deneyimli değilseniz bu tür soruları sormanız doğaldır. Eğer terlik konusunda Crocs’u ciddi olarak düşünüyorsanız Crocs terlik neden küçülür  bilmelisiniz.

Crocs terlik neden küçülür ?

Bu konuda internetteki şikayet platformlarında ve forumlarda çok sayıda şikayet bulunmaktadır. Ürünün özelliğini bilmeyen kullanıcılar Crocs terliklerin küçülmesini ya kendisine sahte ürün satılmış olmasına veya firmanın kalitesiz ürün sattığına bağlamaktadırlar.

İlgili yazı:Crocs orjinali nasıl anlaşılır ?

Gerçek şu ki Crocs terlikleri konusunda markayı tutanlar ve sahiplenenler ile memnun kalmayanlar arasında keskin görüş farklılıkları vardır.

Kimisi markaya toz kondurmazken bazısı Crocs ürünleri almayı enayiliğe eş tutacak derece acımasız yorumlar yapmaktadırlar.

Crocs terliklerin ne tür malzemeden üretildiğini bilen ve ürünü buna göre kullanan kişiler genelde Crocs terliklerden memnun kalmakta ve küçülme sorunu ile karşılaşmamaktadır.

Crocs terlikleri, klasik terliklerin aksine laboratuvarda üretilmiş köpük reçinesinden üretilmiştir. Bu köpük reçinesinin formülü gizlidir ve benzerleri piyasada olsa da Crocs terlikleri kadar performansı iyi değildir.

Bu köpük reçinesinin bir özelliği hafif ve ayak sıcaklığında hafifçe yumuşaması ve ayağa uyum sağlamasıdır. Ayak ile temas kaybolunca da ürünün yumuşaklığı azalmaktadır.

Crocs terliklerin önemli bir özelliği budur. (Başka özellikleri de vardır. Bkz. Crocs terlik neden pahalı ?)

Crocs terliklerin ısıda yumuşama özelliği bazen ürünün başına dert olmaktadır. Örneğin yaz güneşinin sıcağına maruz kalırsa veya sıcak bir odada tutulursa yumuşamaktadır.

Eğer Crocs terliği sıcak havada giyerseniz yumuşasa dahi içinde ayağınız olduğu için sorun olmamaktadır. Fakat içinde ayağınız olmadan yumuşaması ve ardından soğukta yeniden eski sertliğine dönmesi esnasında terlik ebatlarından çekmekte, yani küçülmektedir.

Yumuşamadan kasıt fazla bir yumuşama değildir fakat Crocs terliklerin sıcak ve soğuğa maruz kalması onların küçülmelerine neden olmaktadır. Bu küçülme bir beden civarında olduğu için artık kullanıcı ürünü konforlu şekilde giyememektedir.

Crocs terliğin küçülmemesi için ne yapmalı ?

Terliğin malzemesi ısıya duyarlı olduğu için terliği sıcak bir yere (35 derece üstü) koymamak veya sıcak suya koymamak yeterli olacaktır.

Crocs terliği yazın sıcak havalarında giyebilirsiniz. Denizde, kumsalda, teknede gayet kullanışlı bir üründür. Fakat hava sıcakken terliği çıkardığınız zaman güneşin altında bırakıp gitmeyin şemsiyenin altına koyun. Saklarken de sıcak bir odaya koymayın, depo gibi yaz, kış fazla sıcak olmayan bir yere koyun. Bu yeterli olacaktır.

Crocs terliklerin diğer bir sıkıntısı ise bant kopması gibi durumlarda klasik ayakkabı tamircilerinin nasıl tamir edeceğini bilememesi ve Crocs terliklerin yedek parça tedariğinde sorun yaşanabilmesidir.

İlgili yazı: Crocs terlik bandı koptu nasıl tamir edilir ?

İlgili yazı: Crocs terlik genişler mi ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here