Cumhuriyet Altını ile Tam Altın Arasındaki Fark Nedir?

Bugün altın alırken en çok karıştırdığımız iki altın modeli olan Cumhuriyet altını ve tam altın arasındaki farkları konuşacağız. Bir çoğumuz bu iki altının aynı olduğunu zannetse de, aslında Cumhuriyet altını ile tam altın farklı özelliklere ve parasal değere sahip altınlardır. Yazımın devamında; bu iki altının özellikleri nedir? Aralarında ne gibi farklar var? hepsini anlattım. Hadi başlayalım.

Cumhuriyet altını ve tam altın resmi

Cumhuriyet Altını (Ata Altın)

Cumhuriyet altınının bir diğer adı ata altındır. Cumhuriyet altını T.C Darphanesi tarafından basılmaktadır. Cumhuriyet altınının bir tarafında; ”Türkiye Cumhuriyeti” yazılıdır. Ayrıca; Türkiye Cumhuriyeti ‘nin kuruluş tarihi olan 1923 ve bunların altında da altının basım tarihi bulunmaktadır. Diğer tarafında ise; ”Hakimiyet Milletindir” yazmakta, Atatürk resmi ve bunların altında da ”Ankara” yazısı yer almaktadır.

Cumhuriyet Altını (Ata Altın) Fiziki Özellikleri

 • Cumhuriyet altını kaç ayar? Cumhuriyet altını 22 ayar altından yapılmaktadır.
 • Cumhuriyet altını kaç gr? Cumhuriyet altını 7,216 gr ağırlığa sahiptir.
 • Cumhuriyet altınının çap ölçüsü nedir? Cumhuriyet altını 22 mm çapındadır.

Tam Altın

Tam altın yine T.C Darphanesi tarafından basılan bir altın türüdür. Tam altının ön yüzünde ”Türkiye Cumhuriyeti” ve altının basıldığı tarih yer almaktadır. Diğer tarafında ise; Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi ve bu resmin çevresinde yıldız ve nakışlı süslemelerden oluşan kenar çerçevesi bulunmaktadır.

Tam Altın Fiziki Özellikleri

 • Tam altın 22 ayar altından yapılır.
 • Tam altının ağırlığı; 7,016 Gram ‘dır.
 • Tam altının çapı 30 mm boyutundadır.

Cumhuriyet altını ile tam altın arasında ne gibi farklar var? Cumhuriyet altını ile tam altın arasındaki farklar nelerdir?

 1. Tam altının çapı, Cumhuriyet altınının çapından daha büyüktür. Tam altın 30 mm, Cumhuriyet altını ise 22 mm çapındadır.
 2. Cumhuriyet altınının kalınlığı, tam altının kalınlığından daha büyüktür. Yani Cumhuriyet altını tam altına kıyasla daha kalındır.
 3. Cumhuriyet altını ağırlık bakımından, tam altına göre daha ağırdır.
 4. Cumhuriyet altını, tam altından daha pahalıdır.
 5. İki altının da üzerinde bulunan desenleri birbirinden farklı yapıdadır.

Cumhuriyet altını ile tam altın arasındaki farklar bu özelliklerden ibarettir. Umarım verdiğim bilgiler işinize yaramıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here