Cuss ne demek ?

Soru: Sosyal medya üzerinden tanıştığım biri mesajlarda bazen İngilizce kelimeler kullanıyor. Geçenlerde cuss yazdı. İnternetten baktığım kadarıyla bu kelime küfür anlamına da geliyor. Fakat emin olamadım, cuss kelimesi hangi anlamlarda kullanılır, açıklar mısınız ?

Cevap: Sosyal medya ve online oynanan oyunlar sayesinde günlük konuşma dilinde rastlamadığımız bazı kelimelerle tanışmaktayız. İnternet ortamındaki yazışmalarda kısaltmalar ve kısa kelimeler oldukça yoğun kullanılmaktadır.

Küresel yazışma dili İngilizce olduğu için İngilizce bazlı bir çok kelime yazışma dilimize girmiştir. Anlamı iyi kelimeler kadar argo ve küfür kelimeleri ve kısaltmaları da sosyal medya yazışmalarımızda yer bulmaktadır.

Özellikle oyun platformlarında küfür ve argo içerikli İngilizce kelimeler oldukça fazla kullanılmakta olup bunlardan birisi cuss tur. Bu kelimeye harf olarak benzeyen cus kelimesiyle apayrı manada kullanılan cuss kelimesi doğru yerde ve zamanda kullanılmaz ise insanın başına belaya sokabilecek bir kelimedir.

Cuss ne demek ?

Cuss kelimesi, söylenileni kavramakta zorluk çeken veya bile bile anlamak istemeyen kişilere hakaret olsun diye kullanılan bir kelimedir. Bir küfür kelimesi olarak da algılansa da bildiğimiz sin kaflı küfür kelimesi gibi değildir. Daha ziyade kalın kafalı, sersem, kot kafalı gibi manalara gelir.

Örneğin bir meseleyi birine değişik biçimlerle anlatmışsın ama o anlamamakta ısrar ediyor. Kafası basmadığı için anlamıyor veya ne demek istediğini anlasa bile inadından anlamak istiyor.

Bu duruma “cuss” kelimesi direk yakışır.

Veya aynı şeyi tekrar edecek, sıkıcı biri ile mesajlaştığını fark ettin. Düşünce dünyası oldukça sığ ve “mal” diye tabir edilen kişilerden. İşte bu kişilere de “cuss” denir.

Dolayısıyla cuss şeklinde hakaret edilen kişide şu özelliklerden biri veya birkaçı ya da hepsi birlikte bulunur.

  • Sıkıcı
  • İnatçı
  • Aptal
  • Dediğim dedik
  • Laftan anlamayan
  • Aklı kıt
  • Aynı şeyi gene tekrarlayan
  • İkna edilmesi zor olan
  • Mantıklı şeylere bile itiraz eden
  • Bir şey yaptırılması zor olan

Cuss kelimesini birisi genellikle kızgın bir zamanında kullanır. Cuss kelimesi sosyal medyada bu anlamlarda kullanılır. İngiliz İngilizcesinde ve Amerikan İngilizcesinde ise normal yazım dilinde bunlara benzer ve biraz farklı manalarda kullanılabilmektedir.

Cuss kelimesi cümle içinde nasıl kullanılır ?

Cuss kelimesi isim veya fiil olarak cümle içinde kullanılabilmektedir. İsim olarak kullanıldığı zaman o kişiyi yukarıda anlatılan manalarda nitelemek için kullanılır.

Örnek:

Ahmet’s an awkward cuss!

Manası: Ahmet garip bir ahmaktır. (Awkward garip anlamındadır.) Burada denilmek istiyor ki Ahmet denilen şahıs laftan anlamayan, kalın kafalı biridir ve neden bu kadar ahmak olduğu da ayrı bir gizemdir.

Burada cuss kelimesi hakaret manasına isim olarak kullanılmıştır. Cuss kelimesi fiil olarak da kullanılmaktadır.

Örnek:

The coach cussed out the team for losing

Manası: Takımın teknik direktörü, kaybeden takımına sövdü.

Daha geniş manasıyla; teknik direktör, sözünü dinlemeyen, anlamayan oyunculara hakaretvari laflar etmiş.

Örnek:

He cussed the pedestrian for getting in his way.

Manası: Yoluna çıktığı için yayaya (pedestrian) küfretti.

Burada “küfretti” derken ağır küfür değil de mal, angut, kalın kafalı, düşüncesiz tarzı bir hakaret kastedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here