Mesajda üç nokta ne demek ?

Soru: Whatsapp gruplarında mesajlaşırken zaman zaman bazıları yan yana üç nokta koyuyorlar. Cümlenin sonuna üç nokta koysalar, biraz anlayacağım ama mesajda sadece üç nokta oluyor. Bunun özel bir anlamı var mı ?

Cevap: Mesajlaşmada noktalama işaretleri edebi eserlerde görmeye alıştığımız anlamlarından farklı anlamlarda da kullanılablmektedir.

Örneğin klasik yazı dilinde eğer bir cümlenin sonuna üç nokta koyarsanız, “cümle aslında devam ediyor ama şimdilik bu kadar yeterli” anlamı taşır. Sosyal medya mesajlarında da benzer bir anlam taşır ama daha çok mesaja melankolik bir hava vermesi için tercih edilir.

Yazı dilinde sadece üç nokta kullanılması karşılıklı konuşma geçen metinlerde birinin verilecek cevabı olmadığını ifade etmek için kullanılır. Whatsapp veya sosyal medya mesajlarında sadece üç nokta kullanılmasının farklı anlamları bulunmaktadır.

Whatsapp üç nokta ne anlama gelir ?

Whatsapp sohbetlerinde üç nokta kullanımına yoğun bir şekilde rastlamaktayız. Fakat Whatsapp’ta üç nokta kullanımının tek bir manaya geldiğini söylemek doğru değildir.

Sohbetteki konuşmalara göre üç noktanın manası tahmin edilebilmektedir.

Whatapp sohbetlerinde üç nokta koymanın yaygın anlamlarından birisi sessizliktir. Fakat sessiz kalmanın birkaç farklı sebebi olabilir. İnsan bazen sinirinden bazen, sıkıldığından, bazen  de üzüntüsünden susar. İki kişi hararetle atışıyorsa konuşmanın devamını merakla beklediği için de susabilir.

İhtimal 1: O kadar kızgınım ki diyecek söz bulamıyorum.

Whatsapp sohbeti o kadar saçma ve anlamsız bir noktaya gelmiştir ki bundan sonra ne yazılsa boştur. Kişi böyle bir durumda içinde bulunduğu öfke hali nedeniyle daha sonradan pişman olacağı bir kelime sarf etmek yerine üç nokta koymayı tercih eder.

İhtimal 2: Bu aptalca söze karşılık verme lüzumu hissetmiyorum.

Bir dizi aptalca yazışmadan sonra sohbeti takip eden birisi artık bu saçmalığı sonlandırmak ister. Cevaba cevap yazmak başka aptal cevapları doğuracağından üç nokta koyar. Kendisini sohbetin seviyesine indirmek istemez.

İhtimal 3: Sohbeti heyecanla takip ediyorum.

Whatsapp sohbetinde ilgi çeken mesajlar yazılıyor veya hararetli atışmalar yaşanıyor olabilir. Süreci merakla takip eden fakat ekleyeceği bir konusu olmayan kişi sohbetteki yazışmaların devamını merakla takip ettiği manasına üç  nokta koyar. Bu aynı zamanda sabırsızlık işaretidir.

İhtimal 4: Hüsrana uğradım.

Yazışmada birisi diğerini mutsuz edecek bir haber verdi. Örneğin randevusuna gelemeyeceğini söyledi. Halbuki öbürü randevu için hazırlık yapmıştı. Bu yüzden bu son dakika haberine sadece üç nokta koyarak cevap verir.

Özetle; Whatsapp sohbetlerinde üç nokta “diyecek söz bulamıyorum” anlamında kullanılır.

Whatsapp durumuna üç nokta koymak

Bazılarının Whatsapp durumlarına üç nokta koyduğuna şahit olmuşsunuzdur. Buna bir çok kişi anlam verememekte, Whatsapp durumuna konan üç noktanın anlamını merak etmektedir.

Genellikle yaşanan travmatik veya üzücü bir hadise sonrasında kişinin “diyecek sözüm yok” veya “sözlerin bittiği anı yaşıyorum” gibi duygularını ifade etmek için kullanılır.

Bazen kişiler yaşadığı acıyı hem duyurmak hem de anlatmak isterler. Örneğin;

İki yıllık nişanlılık döneminden sonra evliliğe birkaç ayı kalan genç kız nişanlısı ile atışıyor ve evlilik hayalleri suya düşüyor. Halbuki son aylarda düğün ve evlilik meseleleri ile oldukça yoğundu.

Hüznünü ifade etmek istiyor ama sadece bilen bilsin, gerisi detayları bilmesin istiyor. Bu tür bir durumu ifade etmek için Whatsapp durumuna üç nokta konabilir.

Veya ölüm, işten ayrılma gibi hadiseler veya taşınma, okul değiştirme gibi radikal değişikliklerin olduğu zamanlarda da Whatsapp durumuna üç nokta konur.

Whatsapp durumuna üç nokta koymanın daha nadir sebepleri de vardır. Örneğin düzenli olarak durum paylaştığını bildiğiniz bir kimse bir süre durum paylaşmaya ara verecekse Whatsapp durumuna üç nokta koyabilir.

Veya “bir süre sonra söyleyeceklerim var” manasına Whatsapp durumuna üç nokta konabilmektedir.

Seven üç nokta koyar sevilen anlarmış

Konunun özeti ”seven üç nokta koyar sevilen anlarmış” cümlesinde gizli. Mesajlarda birisi üç nokta koyuyorsa onunla gönül bağı olan kişi zaten manasını anlayacaktır. Anlamayanların ise zaten anlamaması gerekir, çünkü üç nokta yazan kişinin onlara diyecek sözü bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here