Cus ne demek sosyal medya

Soru: İnstagram ve Tiktok ortamlarında cus diye bir kelime kullanıyorlar. Sosyal medyada cus ne demek, hangi anlamlara gelir, açıklar mısınız ?

Cevap: Sosyal medyada cus kelimesinin birkaç farklı anlamı bulunmaktadır. Cus kelimesi İnstagram ve Tiktok gibi sosyal medya platformlarda yaygın olarak aşağıda açıklanan 3 adet manada kullanılmaktadır.

Cus-Because nin kısaltması olarak

Günümüzde gençlerin İngilizce merakı oldukça fazla olup gerek konuşma dilinde, gerekse de sosyal medya yazışmalarında cümle aralarına İngilizce kelime ve kısaltma sıkıştırma alışkanlığı yaygındır.

Bazen cümlelerin yarısı İngilizce, yarısı Türkçe kelimelerden oluşabilmektedir. Cümlelere derc edilen İngilizce kelimeler genellikle isim kökenli olsa da zaman zaman edat ve bağlaç kullanımı da İngilizce olabilmektedir.

Bazı sosyal medya yazışmalarında “Çünkü” kelimesinin yerine İngilizce “Because” kelimesini temsilen “cus” kelimesi kullanılmaktadır. Because kelimesinin aslında resmi bir kısaltması yoktur ama sosyal medya yazışmalarında cus diye kısaltanlar vardır.

Cus kullanımıyla ilgili örnek yazışmalar şunlardır:

Örnek 1:

-Akşam toplantıya gelemiycem.

-?

-Cus kırık var üzerimde.

-OK bro.

Manası:

-Akşam toplantıya gelemiyeceğim.

-Neden ?

-Çünkü biraz hastayım.

-Tamam, kardeşim.

 

Örnek 2:

-Bir süre görüşmeyelim, cus bıktım.

-Nasıl yani ?

-Çok geliyorsun üstüme darlandım.

-Öyle olsun, ara verelim.

Manası:

-Seninle bir süre görüşmeyelim, çünkü bıkkınlık oldu.

-Neden ?

-Üzerime geldiğin için bunaldım.

-Öyle olsun. İlişkimize bir süre ara verelim.

İnstagramda Because sadece cus şeklinde değil cuz, bc, bcz ve bcos şeklinde de kısaltılmaktadır.

Özellikle dil eğitimi alanlarda ve üniversite öğrencilerinde bu tür kullanımların yaygın olduğunu söylemek mümkündür.

Cus-Veda kelimesi olarak

Eğer Tiktok veya İnstagramda yazıştığınız kişi cus kelimesini yazışmanın en sonuna koyuyor ise “güle güle” demek istiyordur. Veya bay bay, görüşmek üzere anlamlarına kullanıyordur.

Cus kelimesi Almanca Tschüss kelimesinden gelmekte olup bu kelime çüs olarak okunduğu için sosyal medyada cus olarak yazılmaktadır. Almancılar ve Alman tanıdığı olanlar İnstagram’da cus kelimesini yaygın olarak kullanmaktadırlar.

Öte yandan sadece Türkler değil Almanlar harici yabancılar da sosyal medyada cus kelimesini kullanabilmektedirler. Bilindiği üzere yabancı ülkelerde bazı kelimelerin yanlış olduğu bile bile okunduğu şekilde kullanılması yaygındır. Bu sebeple Tschüss kelimesini temsil etmek üzere İngilizler, Amerikalılar, İtalyanlar ve diğer ülkelerden insanlar güle güle manasına cus kelimesini kullanabilmektedirler.

Birisi sosyal medyada size cus yazarsa siz de aynısıyla yanıt yazabilirsiniz veya başka bir veda kelimesi kullanabilirsiniz.

Cus-Hayret ifadesi olarak

Eşeğe söylenen çüş lafı sosyal medyada hayret ünlemi olarak cus şeklinde kullanılabilmektedir. Sosyal medya yazışmalarında noktalara ve noktalama işaretlerine pek önem verilmediği için çüş yerine cus yazılabilmektedir.

Sosyal medyada hangi manadaki cus kullanımı yaygın ?

Kullanım yaygınlığı olarak sosyal medyada cus kelimesi ile karşılaştıysanız yukarıdakilerden ilk seçenek, yani because seçeneği daha yaygındır. Almanya ayağı olanlar görüşürüz manasına cus ü çok kullanırlar.

Çüş manasına cus ise çok daha az kullanılır.

Eğer sosyal medyada cus değil de cuss kelimesi ile karşılaşmış iseniz onun manası çok daha farklıdır. Eğer yanlışlıkla cus yerine cuss kelimesini kullandıysanız, hemen silmeniz doğru olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here