Hamilelikte Bekunis kullanan var mı ?

Hamilelikte kullanılan bazı ilaçların doğacak bebeğe geçtiği bilinmektedir. Peki  hamilelikte bekunis kullanan var mı ?

Bekunis ilacı 30 draje içeren ambalajlar içinde satılmaktadır.

Bekunis Ne İşe Yarar?

Bağırsak mukozasına direkt olarak etki ile bağırsak içeriğinin hızını arttırır, elektrolit ve su salgılanmasını engeller. Bu etkiler sayesinde dışkı yumuşar ve daha rahat bir şekilde dışarı atılır. Aynı zamanda ilaç kabızlık tedavisi içinde kullanılmaktadır.

Bekunis Yan Etkileri

• Bekunis, içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişiler için yan etkilere neden olabilmektedir.
• Aşırı duyarlılık reaksiyonları olabilir. Bu reaksiyonlar el, ayak, yüz, dudak şişmesi şeklinde olabilmektedir.
• Bu etkiler oldukça ciddi etkilerdir.
• Eğer bunlardan biri sizde görülüyorsa bu ilaca karşı ciddi bir alerjiniz olabilir.Bu nedenle hastanede yatmanız gerekebilir.
• Tansiyon düşmesi
• Baş dönmesi,
• Barsak şikayetler
• İshal
• Karın ağrısı
• İdrar renginde meydana gelen koyulaşmalar

Bekunis Nasıl Kullanılır?

İlaç hekimin önerildiği şekilde kullanılmaktadır. Bu öneri genel olarak yetişkin kişiler için yatmadan önce ve ağızdan bir defa alınmaktadır. 1 haftadan uzun bir süre kullanılmaması önerilir. Gece yatmadan önce su ile çiğnenmeden kullanılması gerekmektedir. Yaşlılarda kullanımı ile alakalı özel bir teknik yoktur. Bu nedenle doktoruna danışmanız büyük önem taşır. Böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi durumlarda doktorunuza danışmanız gerekiyor. Eğer ilacın güçlü ve zayıf bir etkisi var ise direkt olarak doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Eğer kullanmanız gereken miktardan daha fazla bu ilacı kullanırsanız, doktor ve eczacınız ile konuşmanız gerekir. Eğer unutursanız fazladan doz almamanız gerekir. Tedavi sonrasında herhangi bir olumsuz etki beklenmez.

Kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken bir çok nokta vardır. Eğer alerjiniz var ise bu ilacı kullanmamanız gerekiyor. Kusma, bulantı ve ya sebebi bilinmeyen baş ağrısı gibi durumlar olduğu zaman ilacın kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda 12 yaşından küçük çocukların kullanmaması gerekiyor. Uzun süreli kullanım durumunda barsak tembelliği gibi durumlar söz konusu olabilir. Gebelik döneminde doktorunuza danışarak kullanmanız çok büyük önem taşıyor. Laktoz ve glukoz içermez. Daha önceden bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza danışmalısınız.

Bekunis Fiyat

İlaç normal reçete ile 8,78 TL karşılığında satılmaktadır.

Hamilelikte kabızlık ilacı kullanılır mı ?

Gebelik döneminde yaşanan hormonal değişimlerin bir yansıması olarak bazı sindirim sistemi sorunları meydana gelebilmekte ve bazı gebelerde bu tür problemler üst düzeyde yaşanmaktadır.

Hamilelikte yaşanan kronik kabızlığın basur ve anal fissür gibi daha ciddi sorunlara yol açmasını önlemek için beslenme düzenini radikal bir şekilde revize etmenin yanı sıra bazı bitkisel reçeteler kullanmak gerekebilir.

Ancak bazı gebelerde yaşanan kronik kabızlık ilaç kullanmaksızın düzelmeyebilir. Bu durumda doktora danışarak veya en azından eczacıdan fikir alarak ilaç kullanmak gerekir.

Hamilelikte Bekunis kullanan var mı ?

Hamilelere Bekunis kullanması önerilmemektedir. Hatta hamile kalmayı düşünen bayanların da kullanmaması iyi olur. Hamilelikte Bekunis kullanmak diğer seçeneklerden netice alınamaması ve doktorun uygun görmesi ile ve sadece hamileliğin ilk üç ayı için mümkün olabilir.

Bekunis gebelik kategorisi

Bekunis gebelik kategorisi  B’dir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here