İshale karşı vanilya çözüm mü ?

İshale karşı vanilya çözüm olur mu ? İshalin ilaçsız tedavisi için neler yapılabilir ?

Bazı hanımlar ishal olduklarında çareyi vanilyada aramaktadırlar . Anavatanı Meksika olan vanilya kek konusunda yardımcı olduğu gibi ishale karşı da kullanılmaktadır.

Bu formülün kullanımı gayet basit. Vanilya her evde bulunabilir. Evde yoksa da yakın bir marketten kolayca satın alınabilir.

İshal olduğunuzda bir paket vanilyayı bir bardak su içine ekleyip karıştırarak içiyorsunuz. Bir süre sonra sindirim sisteminin akışkanlığı yavaşlıyor ve karın gurultularınız azalıyor.

Bu konuda hatırlatmaya değer bir husus daha etkili olsun diye iki üç paket kullanılınca ishali can sıkıcı bir kabızlığın izlemesi.

İshale karşı vanilya kullananlar bunu başkalarına tavsiye ediyorlar ama acaba ishale kesin çözüm vanilya mı ?

Bu soruyu sormamın sebebi hiçbir doktorun hastasına ishal olunca “Bir paket vanilyayı bir bardak suya boşalt ve iç, yarım saate kadar düzelirsin!” gibi bir ifade kullanmamış olduğudur.

İshale karşı vanilya çözümünü kim buldu bunu kestirmek mümkün değil ama tıp camiası “İshale kesin çözüm nedir ?” diye sorunca devayı vanilyaya bağlamıyor.

Bunun önemli bir sebebi var. İshalin ilacı kabızlık yapıcılar değildir. Eğer öyle olsaydı kabızlığa neden olan birçok bitkisel madde ve tıbbi ilaç var, doktor hastalarına bunları tavsiye ederdi.

Gerçek şu ki, ishal oluyorsak, bunun bir gerekliliği vardır. İshali durdurmak enfeksiyonları ve vücudun görünmeyen düşmanlarını içeride tutmak demektir. Vanilya sayesinde ishal durabilir, ama bu bir tedavi değildir. İshal tedavisi sıvı çıkışını kontrol altına almak, dinlenmek ve yeterli sıvı+mineralleri geri kazanmak şeklinde olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here