Kulak zarı delik uçağa binilir mi ?

Bazı sebeplerle kulak zarında yırtılma, delinme gibi sorunları olan kişiler kulak zarı delik uçağa binilir mi diye sormaktadır.

Uçak yolculuğunda irtifa değişikliği nedeniyle basınç farklılıkları olmakta ve özellikle inişte kulağın içindeki basıncın azalmasına bağlı olarak kulak zarı zorlanmakta ve ağrı olmaktadır.

Kulak zarı delik bir şekilde uçağa binenler ve sorun yaşamadığını söyleyenler bulunsa da bunun riski bulunmaktadır.

Kulak zarı delinmesinin çok farklı sebepleri bulunmakta olup yırtığın boyutu, delinme sürecinin devam edip etmediği, kulakta ayrıca ne tür sorunların mevcut olduğu gibi hususlar da önemlidir.

Kulak zarı delik uçağa binilir mi ?

Bu soruya en doğru cevabı hastanın kulak burun boğaz doktoru verecektir. “Ahmet binmiş, Mehmet binmiş, ben de binerim” gibi bir mantık kurmak doğru değildir.

Kulak zarı delik olmasına rağmen uçağa binmiş ve ciddi bir sorun yaşamamış kişiler bulunmakla birlikte hastanın kulağında uçak yolculuğu nedeniyle daha büyük sorunlar ortaya çıkma ihtimali de bulunmaktadır.

Kimse kulak zarı delik bir şekilde uçağa binildiğinde sorun çıkmayacağını garanti edemez.

Özetle; eğer zorunluluk hali varsa ve doktor bu konuda onay vermiş ise kulak zarı delik iken de uçağa binilebilir fakat mümkün mertebe uçak yolculuklarından kaçınmak gerekir.

Eğer kulak zarı delik iken uçağa binme durumu olur ise sakız çiğnemek veya bazı kulak egzersizlerini yapmak suretiyle kulak basıncını dengelemeye çalışmak gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here