Tarlusal aile hekimi yazabilir mi ?

Soru: Uzun süredir adet görememe ve adet kanamasının çok az gelmesi gibi sorunlar yaşamaktayım. Daha önceden Tarlusal kullanmıştım. Tarlusal aile hekimi yazabilir mi yoksa kadın doktoruna gitmem şart mıdır ?

Cevap: Aile hekimlerinin reçete etme yetkisinde olan ilaçlar vardır. Bazı ilaçları ise reçete edemezler, bu durumda hastayı ilgili uzman doktora yönlendirirler.

Aile hekimlerinin Tarlusal gibi adet söktürücü niteliğinde olan ilaçları yazma yetkisi bulunmaktadır. Ama aile hekiminin Tarlusal reçete etme yetkisinin bulunması, her isteyene reçete edeceği manasına gelmemektedir.

Tarlusal aile hekimi yazabilir mi ?

Tarlusal ilacını bilinçsiz ve farklı amaçlar için kullananlar olduğu için aile hekimleri Tarlusal reçete etmeden önce hastada bazı sorunların varlığını teyit etmek ister. Örneğin doktora gittiniz ve “Adet kanamam çok az geliyor, Tarlusal reçete eder misiniz ?” diye rica ettiğiniz zaman size bu ilacı direk reçete etmek yerine öncelikle bir jinekoloğa görünmeniz için sizi sevk edebilir.

Daha önceden Tarlusal reçete edilmemiş kişilere aile hekiminin direk Tarlusal reçete etme ihtimali düşüktür.

Eğer daha önceden reçeteli olarak Tarlusal kullandıysanız ve e-nabızdaki bilgileriniz ve tetkiklerinize göre bir rahatsızlık öykünüz var ise aile hekimi sizi yeniden jinekoloğa göndermeden de Tarlusal reçete edebilir.

Özetle; Aile hekiminin Tarlusal reçete etme yetkisi vardır fakat hastanın geçmişinde adet düzensizliği öyküsü yok ise bu ilacı yazmak yerine kadın doğum doktoruna sevk edebilir.

Aile hekimi hangi rahatsızlıklar için Tarlusal reçete edebilir ?

Adet görememe, çok az adet görme şikayetleri: Sağlıklı ve yetişkin kadınlarda menopoza girene dek düzenli regl döngüsü olmaktadır. Regl döngüsünün olmaması, dikkate alınması gereken bir probleme işaret eder ve buna bir çözüm üretilmez ise başka sorunları da tetikleyebilir.

Tarlusal adet söktürücü niteliği olan bir ilaç olup progesteron seviyelerinde sorun olan kadınların suni tetiklemeyle adet görmesini sağlar.

Adet düzensizliği: Adet periyotlarının düzenli olmaması, kanama miktarlarının fazlaca değişken olması. Mesela bir ay çok az, diğer ay çok fazla kanama olması veya bir ay üç gün, diğer ay on üç gün kanama olması gibi sorunlar var ise kadınlık hormonlarında dengesizlik/yetersizlik kaynaklı olabilmektedir.

Tarlusal’ın etken maddesi progesteron hormonunu taklit ederek regl döngüsünü düzene sokar.

Adet kanamasının yoğun ve ağrılı olması: Östrojen hormonunun baskın olduğu kadınlarda adet dönemleri zorlu geçebilmekte, adet kanaması yoğun ve uzun süreli, ağrılı olabilmektedir. Tarlusal, adet göremeyen kadınların adet görmesini sağladığı gibi adet dönemini yoğun kanamayla geçiren kadınların şikayetlerini de azaltır.

Tarlusal reçete edecek aile hekimi nelere dikkat eder ?

Aile hekimi Tarlusal reçete etmeyi düşündüğü hastada öncelikle hamilelik şüphesini elemek ister. Bu ilaç düşük riskini artırmakta, cenine zarar verme potansiyeli bulunmaktadır. Ayrıca hamileliği engelleyici özelliği de bulunmaktadır.

Bu sebeple aile hekimi hamile kalmayı düşünen veya hamile olan kadınlara Tarlusal reçete etmez.

Eğer adet görememe sorunu için aile hekimine gittiyseniz sizden gebelik testi yaptırmanızı isteyebilir.

Rahim ve meme kanserlerinin hormonal sebepleri vardır ve bu hastalara Tarlusal gibi ilaçların verilmesi rahatsızlıkların boyutunu artırabilir. Bu nedenle meme kanseri veya rahim kanseri tedavisi görmüş veya görmekte olanlara aile hekimi Tarlusal reçete etmez.

Tarlusal, beyin kanaması, damar iltihabı, damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıkları olan kişilere ileri derecede karaciğer ve böbrek hastalarına reçete edilmez. Aile hekimi bu hususları da hastaya soracaktır.

Aile hekimi Tarlusal reçete etmeden önce adet sorunlarının progesteron hormonu seviyesiyle ilgili olduğunu teyit etmek ister. Vajinal kanamanın başka bir sebeple meydana gelip gelmediğini tespit etmek ister.

Alakalı yazılar:

Tarlusal zayıflatır mı ?

Tarlusal reçetesiz alınır mı ?

Tarlusal aile hekimi yazabilir mi ?

Tarlusal bebeği düşürür mü ?

Tarlusal kullanırken ilişkiye girilir mi ?

Adetliyken Tarlusal içilir mi ?

Tarlusal aç mı tok mu ?

Tarlusal yumurta çatlatır mı ?

Tarlusal kasık ağrısı yapar mı ?

Tarlusal sivilce yapar mı ?

Tarlusal ishal yapar mı?

Tarlusal uyku yapar mı ?

Tarlusal karın ağrısı yapar mı ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here