Kuru iğne tedavisi ne zaman etkisini gösterir ?

Geçemeyen, uzun süreli olarak devam eden inatçı ağrıları için kuru iğne tedavisi yaptırmayı düşünenler kuru iğne tedavisi ne zaman etkisini gösterir diye merak etmektedirler.

Kuru iğne tedavisi için bir uzmana başvurduğunuz zaman rahatsızlığınızın boyutuna, yaşınıza ve diğer bazı etkenlere göre tedavi süresi planlaması yapacaktır.

Bazı rahatsızlıklar için 2-3 seansta sorun çözülebilirken bazı rahatsızlıklarda 8-10 seans gerekebilmektedir. Bu işi profesyonel olarak icra eden uzmanlar ilk seanstan itibaren bile etki görülmeye başlanabileceğini iddia etseler de bunun bir garantisi bulunmamaktadır.

Kuru iğne tedavisinin %90’ın üzerinde başarılı olduğu iddia edilse de bu oran seanslar tamamlandıktan sonraki rahatsızlığın tedavi seviyesiyle ilgilidir.

İlk bir veya iki seansta belirgin ilerleme kaydedilememesi bazı rahatsızlıklar için normal kabul edilmelidir. Çünkü tedavi yalnızca gergin ve kısalmış kasların spazm noktalarına ince iğnelerin batırılmasıyla yapılmakta olup kas gevşetici ilaç kullanılmamaktadır.

Eğer spazm noktası güçlü ise bunun çözülmesi birkaç seans alabilmektedir. Bunun tersine olarak bazı vakalar daha hafiftir. Hafif vakalarda kuru iğne tedavisinden yarım saat, bir saat sonra bile iyileşme gözlemlenebilmektedir.

Kuru iğne tedavisi ne zaman etkisini gösterir ?

Eğer vaka hafif bir vaka ise kuru iğne tedavisinden yarım saat sonra tam olmasa da kısmen düzelme belirtileri görülebilmektedir.

Orta veya daha zor vakalarda ise ilk iki seans sonra belirgin bir iyileşme hissedilmesi normal kabul edilmelidir. Bu tür vakalarda genellikle 3-4 seanslardan sonra iyileşme belirtileri hissedilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here