Kuru iğne tedavisi sonrası ağrı olur mu ?

Kuru iğne tedavisi, inatçı ağrılar için uygulanmaktadır. Bu tedaviyi yaptırmak isteyenler Kuru iğne tedavisi sonrası ağrı olur mu diye sormaktadırlar.

Kuru iğne tedavisinde kullanılan iğnelerin kalınlıkları oldukça ince olduğu için tedavi sırasında iğne batırılırken böcek ısırığına benzer oldukça hafif sızılar yaşanmakta, iğne çıkarıldıktan sonra genelde bu sızılar kaybolmaktadır.

Kuru iğne tedavisi yapan uzmanlar işlem için “çok az ağrı olur” veya “acısız olur” diye iddia etseler de bazen bunun istisnası durumlar da yaşanabilmektedir.

Öncelikle kişinin ağrı eşiğinin yüksek veya düşük olması hissedilen ağrıyı tariflemede önem taşımaktadır. Bazı kişilerin “acısız” diye bahsettiği bir sızı bazı kişiler için “ağrılı” diye tanımlanabilmektedir.

Bu konuda işlem uygulanan tetik noktasının yeri de önemlidir. Kılcal sinirlerin yoğun olduğu boyun veya omuriliğe yakın bölgelerde doğal olarak ağrı daha yüksek hissedilmektedir.

Diğer bir kriter ise kuru iğne tedavisi uygulanan bölgenin genişliği ve rahatsızlığın boyutudur. Bazı tetik noktalarını gevşetmek için biraz daha yoğun bir işlem ve daha kalın iğneler gerekebilmekte ve bu da hissedilen ağrıyı artırabilmektedir.

Kuru iğne tedavisi sonrası ağrı olur mu ?

Tedavi esnasında çok az veya bunun biraz üzerinde ağrı olması normaldir. Tedaviyi yaptıran kişiler için esas önemli olan tedavi sonrasında ağrı yaşanıp yaşanmamasıdır.

Kuru iğne tedavisi esnasında batırılan iğnelerin minik sızılar zaten hissedilmekte olan kas ağrısının gölgesinde kaldığı için çok rahatsız edici değildir.

Normal olan iğne kaynaklı hafif sızıların işlemden yaklaşık yarım saat sonra büyük ölçüde kaybolmasıdır.

Eğer uygulama esnasında kas dokusu, kılcal sinirler veya bağ doku zedelenir ise kuru iğne tedavisinden sonra da ağrı devam edebilir.

Bu işlemi kas ve sinirleri zedelemeyecek şekilde yapmak deneyim ve beceri işidir. Zaten kuru iğne tedavisi seans ücretinin farklı sağlık kuruluşlarında oldukça farklı olmasının ana nedenlerinden biri de budur.

İşini bilen bir uzman hem tedaviyi en az seans sayısı ile ve az acı yaşatarak halleder, bu konuda deneyimi az olan uzman ise hastasına ağrı yaşatabilir.

Kuru iğne tedavisi sonrası nadiren ağrı olsa da genellikle bu durum hasta için endişe verici bir durum olmayıp en geç ertesi güne kadar geçmektedir.

Kuru iğne sinire denk gelirse ne olur ?

Kuru iğne sinire denk gelirse şiddetli bir acı duyulur ayrıca bölgede bir uyuşma hali meydana gelebilir. Eğer el, ayak gibi bölgelere yakın bir yerdeyse bu organları oynatamama (geçici felç) gibi bir sorun ortaya çıkabilir.

Kuru iğne tedavisi sonrası ağrı oranları

ABD’de yapılan bir araştırmada kuru iğne tedavisi esnasında veya sonrasında ağrı şikayetleri yaşadığını belirtenlerin oranının %36 olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca %16 kanama ve %7,7 morarma şikayeti istatistiği bulunmaktadır. Bu şikayetler genellikle geçici ve düşük boyutlu şikayetlerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here