Lustral nasıl bırakılır

Lustral gibi anti depresan ilaçları bırakırken kademeli olarak azaltarak ilacı kesmek gerekir. Peki Lustral nasıl bırakılır, Lustral birden kesilirse ne olur ?

Lustral, setralin isimli etkin maddeyi içeren bir antidepresandır. Her tablet 50 mg sertraline eşittir ve HC1 içerir. 56 ve 28 tabletlik blister halinde satılmaktadır. Tek yüzü çentikli beyaz tabletler olarak sunulur.

Lustral

Lustral Ne İşe Yarar?

Lustral etkili bir antidepresandır. Takıntılı davranışlara ve ruhsal çöküntüye karşı etkili olan ilaçlar grubunda değerlendirilir. Depresyon, obsesif kampulsif bozukluk, stres bozukluğu, anksiyete bozukluğu gibi durumlarda kullanılır. İlacın etkisini gösterme süresi kişiden kişiye değişmektedir. Ruhsal bunalımlara ve takıntılı kişilik bozukluğu sorunlarına karşı kullanılan Lustral, doktor kontrolünde alınması gereken bir ilaçtır. Kaygı bozukluğu, panik bozukluk ve benzeri psikolojik sorunlar için kullanılan Lustral oldukça etkilidir. Alkol ile birlikte kullanılmaması gerekir. Doktor kontrolü dışında ilacı almamanız gerekir. İlaç reçete ile satılmaktadır.

Lustral Yan Etkileri Nelerdir?

• Kendiliğinden geçen ayak, yüz ve el bölgesinde dantele benzer kızarıklıklar. Aşırı duyarlılık oluşursa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
• Alerji ve ya ani aşı duyarlılık ( nefes darlığı, yüz, ağız ve dudaklarda şişme, yaygın döküntü ve kaşınma gibi)
• Zihin karışıklığı, huzursuzluk, yüksek ateş, ishal, yüksek tansiyon, çarpıntı gibi sorunlar serotonin sendromu belirtileridir. Doktor bu durumlarda tedavinizi kesmek isteyebilir
• Gözlerde ve ya cilde sarı renk oluşması
• İntihar düşüncesi
• Havale
• Uykusuzluk
• Cinsel sorunlar ( Erken boşalma gibi)
• Esneme
• Kulak çınlaması
• Sıcak basması
• Tiroit hormonlarının düşmesi
• Aşırı mutluluk hali, sinirlilik, agresiflik, hayal görme

Yan etkiler ile karşılaşmanız durumunda doktorunuza başvurmanız büyük önem taşımaktadır. Tedavi sürecinde bazı değişimler olabilir.

Lustral Nasıl Kullanılır?

Lustral’ı doktorunuzun önerdiği dozda ve sürede kullanmanız gerekmektedir. Doktorunuzun tavsiyelerine uyduğunuz sürece herhangi bir sorun yaşamazsınız. Eğer, ilacı nasıl almanız gerektiği konusunda kafanızda soru işaretleri varsa doktora danışmanız gerekmektedir. Genel olarak akşam ve sabah 1’er defa olmak üzere 25 ve ya 50 mg doz ile başlanmaktadır. Doktorunuz dozu 200 mg’ye kadar çıkartabilir. Eğer gün içinde çok fazla uyku hali hissediyorsanız, akşam yatmadan önce ilacı alabilirsiniz.
İlacı aç ve ya tok karna alabilirsiniz. Günün aynı saatinde alınması önem taşımaktadır. Lustral’i bir bardak su ile yutmanız gerekir.Doktorunuz, size tedaviyi ne zaman bitireceğinizi söyleyecektir. İyileştiğinizi düşünmeniz durumunda ilacı kesmeniz sizin daha kötü olmanıza neden olabilir. Eğer kullanmanız gerektiğinden daha fazla dozda Lustral kullandıysanız direkt olarak hastanenin acil bölümüne gitmeniz gerekmektedir. İlaç kutunuzu her zaman yanında taşımanız büyük önem taşımaktadır. Eğer ilacı kullanmayı unutursanız, ertesi gün gene aynı zamanda ve aynı dozda alınız.

Lustral Fiyatı

Lustral fiyatı 17, 47 TL olarak belirlenmiştir. Sigortalı olmanız durumunda ilacı bedava alma hakkına sahip olursunuz.

Lustral nasıl bırakılır ?

İlacın kullanım dozu, süresi ve bırakırken hangi dozdan hangi aralıklarla hangi doza düşüleceği hastanın durumuna göre doktor tarafından belirlenir. Bu konuda hastanın yapabileceği en kötü şey ilacı birden bırakmaktır.

Lustral ilacı hafif bir antidepresandır ve genellikle bırakılma süreci genellikle 3 gün veya bir hafta sürer. İlaç başlangıçta daha düşük dozda alınıp, zamanla doz artırıldığı gibi bırakırken de doz önce yarıya indirilir, birkaç gün bu şekilde devam edildiğinde ciddi bir yoksunluk hissi yok ise 3 ila 7 günlük bir süre zarfında ilaç tamamen bırakılır. Hastalığın şiddetine göre bu süre değişebilir.

Lustral’ı bıraktıktan sonra en az bir hafta yan etkiler görülecek ve bu yan etkiler birkaç hafta içinde yavaş yavaş kaybolacaktır.

Lustral birden bırakılırsa ne olur ?

Uzun süre Lustral kullandıktan sonra birden bırakılırsa ilk birkaç gün yalnız kalmamaya dikkat etmek gerekir. Çünkü ilacı kestikten itibaren iki gün içinde intihar hissi, hayata küsme, kas spazmları, duygusal krizler (sebepsiz ağlama-gülme) gibi şikayetler olacaktır. Hastanın yanında birileri olursa bu sıkıntılı süreç daha kolay atlatılacaktır.

Lustral’i kesince en yaygın olarak yaşanan şikayet uykusuzluktur. Hasta gece hiç uyuyamayabilir veya 1-2 saat haricinde uyuyamayabilir.

Lustral kilo aldırır mı ?

Lustral 6 aydan fazla kullanılırsa kilo artışına sebep olabilir.

Lustral zayıflatır mı ?

İlaç ilk başta hastada bir miktar kilo kaybına neden olabilir. Fakat uzun süreli kullanımda ibre kilo kaybından kilo artışına dönebilir.

Lustral uyku yapar mı ?

Lustral bazı kişilerde aşırı uykulu olma hali yaratabilir, bazı kişilerde ise tam tersine uykusuzluğa neden olabilir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here