Made in İndonesia Adidas orjinal mi ?

Soru: Adidas mağazasına girdim tüm ürünler neredeyse hepsi Made in İndonesia yazıyor. Made in İndonesia Adidas orjinal mi , yoksa bu mağaza replika ürün mü satıyor ? Cevabınıza göre mağazayı şikayet edeceğim.

Cevap: Replika ürüne Made in İndonesia yazmayı beceren bir üretici Made in Germany de yazabilir. Dolayısıyla bir ürünün orjinalliğini anlamada bu bir kriter değildir.

İndonesia yani Endonezya hammadde ve işçiliğin çok ucuz olduğu ülkelerden biri olduğu için Adidas da dahil olmak üzere bir çok ünlü marka bu ülkede fabrika açmıştır.

adidas seri numarası

Adidas Alman malı olarak bilinir ama üretiminin çok azı Almanya’dadır. Üretimin önemli bir kısmını Çin, Vietnam, Hindistan, Endonezya, Kamboçya, Mynamar gibi ülkelerde yapılmaktadır.

Adidas’ın Avrupa’da da fabrikaları olmakla birlikte Slovenya, Romanya ve Litvanya gibi üretimin düşük maliyete yapılabileceği yerler tercih edilmiştir.

Endonezya, Hint ve Pasifik Okyanusları arasında bulunan bir ada ülkesidir. Toplam 17 bin adadan oluşmaktadır. Nüfusu en fazla olan Müslüman ülkesi Endonezya’dır.

Endonezya eskiden beri ünlü markaların fason üretimini yapan yerlerden biridir. Bu ülkede nüfus fazla ve halkın fakir olması nedeniyle Adidas gibi ünlü markalar bu ülkede fabrikalar kurmuşlardır.

Tüketicinin aklına “Acaba Endonezya’da Adidas üretecek teknoloji, cihaz, bilgi, beceri var mı, ürünleri gerçek Adidas kalitesinde üretebiliyorlar mı?” gibi sorular gelebilir.

Endonezya ünlü markaların arka bahçesi gibi bir ülkedir ve bunu teknolojik olarak geri bir ülke olmasına rağmen başarmıştır.

Adidas buraya fabrika kurduğu zaman her şeyi kendi kurmakta, tedarik zincirini kendi ayarlamakta, fabrikada sadece montaj ve işçilik hizmeti verilmektedir.

Adidas fabrikasında çalışıyor olmak, sıradan bir Endonezya’lı için çok iyi bir şeydir. Çünkü işçilere piyasa koşullarına göre iyi ücret ödenmektedir. Buna bağlı olarak Adidas’ın Endonezya fabrikasında ciddi bir iş disiplini vardır ve işçiler işten atılmamak için ciddi gayret sarf ederler.

Bu nedenle Endonezya’daki Adidas fabrikasında üretilen mamuller Adidas kalitesindedir.

Endonezya Çin ve Vietnam ile birlikte Adidas üretiminin en fazla yapıldığı üç ülkeden biridir. Adidas’ın Endonezya üretimi yaklaşık 34 yıldır devam etmektedir.

Orijinal Adidas ayakkabı nasıl anlaşılır ?

Adidas markası, zorlayıcı rekabet koşullarında, kalite standardını korumak için malzemeden ve işçilikten kısmak yerine üretimi işçilik ve malzemenin ucuz olduğu ülkelerde yaptırmayı tercih etmiştir.

Bu sebeple bir Adidas Ayakkabının orijinal olup olmadığını anlamanın en temel yol ayakkabı kalitesini kontrol etmektir.

Yüzeysel bir kontrolde bile ayakkabının replika veya orijinal olduğunu ürün kalitesinden anlamak mümkündür.

Dikiş kalitesi

Orijinal Adidas ayakkabılarda dikiş kalitesi iyidir. Herhangi bir yerinde bozuk dikiş yoktur. Replika veya sahte ürünlerde ise orjinalindeki mükemmellik yoktur.

Adidas Superstar orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Adidas logosu orjinalinde ayakkabıya çok düzgün ve gizli bir şekilde “dikilmiş” durumdadır. Logo elle yoklandığı zaman oyuntulu olduğu hissedilir. Sahte Adidaslarda ise logo girintili, oyuklu değildir ve dikişler sırıtmaktadır.

Seri numarası

Adidas ayakkabının dilinin altında seri numarası, ürün numarası, Qr kod, ayakkabının ölçüsü, sanat numarası gibi şeylerin yazılı olduğu bir etiket bulunur.

Bu etiket orjinalinde dikilmiştir. Replika veya sahte ürünlerde ise dikilmemiş, yapıştırılmıştır. Etiketin en altında seri numarası yazar. Bu seri numarası, ayakkabının sağ ve sol tekinde bir numara farklıdır.

Adidas ayakkabı seri numarası nerede yazar
Adidas ayakkabı seri numarası

Adidas’ın 0850 822 38 98 nolu müşteri hizmetleri numarasını arayıp bu seri numarasını sorgulattırabilirsiniz.

O kadar vaktiniz yok ise etiketteki Qr kodu telefonunuza okutabilirsiniz.

Barkod numarası

Orijinal ayakkabıyı hiç kutusundan açmadan bile sorgulayabilirsiniz. Kutunu üzerinde yazan barkod numarasını sorgulattığınız zaman Adidas firmasının bilgileri çıkması gerekir.

adidas seri numarası

Doğru kutuya yanlış ayakkabı veya ayakkabıya yanlış etiket basılmasını engellemek için de bu üçüne # ile başlayan ürün numarası konulmuştur.

adidas seri numarası

Kutu, fiyat etiketi ve ayakkabı etiketindeki # ile başlayan numaranın aynı olması gerekir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here