Maybelline ürünlerinde domuz yağı var mı

Bazı markaların kozmetik ürünlerinde domuz yağı, cenin ve plesenta gibi maddelerin kullanıldığı bilinmektedir. İnternet ortamında yayılan Maybelline ürünlerinde domuz yağı var söylentilerini araştırdık.

Maybelline firması hakkında

1913 yılında Tom Lyle Williams tarafından oluşturulan Maybelline markası ABD merkezli Loreal firmasına aittir.
Maybelline markasının en fazla satılan ürünler ruj, göz kalemi, maskara, fondoten allık, kapatıcı, aydınlatıcı, dudak nemlendirici, fondoten, pudra, far gibi makyaj malzemeleri bulunmaktadır.

Hangi kozmetiklerde domuz yağı var ?

Domuz yağı, domuzların yağının ısıtılmasıyla elde edilen yumuşak, beyaz yağlı bir maddedir. Domuz yağı gliseritleri, domuzdan elde edilen mono, di ve trigliseritler iken, domuz gliserit yalnızca monogliserittir.

Domuz ve domuz yağı türevleri genellikle ruj, eyeliner, kaş kalemi gibi cilt bakımı ürünleri ve makyaj ürünlerinde kullanılmaktadır.

Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde neden domuz yağı kullanılır ?

 

Domuz yağı türevleri aşağıda belirtilen işlevleri görmesi için kullanılmaktadır:

Emülsiyon stabilizatörü (Emülsiyonun yağ ve sıvı bileşenlerinin ayrılmasını önlemek için)olarak Domuz yağı Gliserit kullanılmaktadır.

Yumuşatıcı cilt bakım malzemesi olarak domuz yağı gliserit, hidrojenlenmiş domuz yağı gliserit, hidrojenlenmiş domuz gliseritleri kullanılmaktadır.

Tıkayıcı cilt bakım malzemesi olarak domuz yağı, hidrojenlenmiş domuz yağı kullanılmaktadır.

Sürfaktan – emülsifiye edici madde olarak hidrojenlenmiş domuz yağı gliserit kullanılmaktadır.

Viskozite arttırıcı olarak Hidrojenlenmiş domuz yağı, domuz yağı gliserit, hidrojenlenmiş domuz yağı gliserit, hidrojenlenmiş domuz yağı gliseritleri kullanılmaktadır.

Domuz yağı % 38-43 oranında doymuş yağ ve% 56-62 oranında doymamış yağ içermesi nedeniyle yabancı ülkelerde yemeklik yağ olarak fazla tercih edilmemektedir.

Maybelline ürünlerinde domuz yağı var mı ?

Kozmetik ürünlerinde firmalar yukarıda sayılan işlevleri nedeniyle domuz yağı kullanmaktadır. Domuz yağının alternatifi balina yağıdır.

Maybelline ürünlerinde domuz yağı olması ihtimali kuvvetlidir.

Domuz yağı içeren makyaj ve cilt bakımı ürünlerini kullanmak dinen sakıncalı mıdır ?

Domuz ve türevlerini yemek Kuranı Kerimde (Bakara suresi 173. ayet) açıkça belirtilmek suretiyle haram olduğu bildirilmiştir.

Maybelline ürünleri gıda değil kozmetik ürünleri olduğu için fıkhi durumu farklıdır. Bu konuda Diyanet‘in doyurucu bir açıklaması bulunmamaktadır. Fetvalar genellikle domuz türevlerinin ilaç olarak kullanılmasına göre verilmiş, kozmetik ürünlerindeki domuz yağı üzerinde detaylı bir değerlendirme yapılmamıştır.

Fakat domuz yağı necis olduğu için (her ne kadar üretim aşamasında işlem görse de) namazın kılarken sakıncalı olabilir.

Müslüman’ın görevi şüpheli şeylerden kaçınmaktır. Global kozmetik firmalarının domuz yağı hassasiyeti bulunmamaktadır. Halbuki kozmetik ürünlerinde domuz yağı yerine balina yağı veya başka tür yağlar da kullanılabilmektedir.

Bu nedenle Farmasi gibi yerli üreticileri tercih etmek daha doğru olacaktır.

Öte yandan kozmetik ürünleri kullanmanın dinen sakıncası sadece domuz yağı içermesi değildir. Bir hanımın makyaj yapıp sokağa çıkması da günahtır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here