^^ işareti ne demek sosyal medya

Soru: Sosyal medyada birileri ile yazarken bazen bana cevap olarak düzeltme işareti (^^)  gönderenler oluyor. Tek veya çift düzeltme işareti gönderiyorlar, bir keresinde birisi üç tane göndermiş. Açıkçası ^^ gönderenlerin ne demek istediğini hiç anlamıyorum. Ben bu işareti düzeltme işareti olarak biliyorum ama sosyal medyada ne maksatla kullanıldığını bilmiyorum, anlamını açıklar mısınız ?

Cevap: Sosyal medya yazışmalarında harf sayısından tasarruf etmek amacıyla bir takım kısaltmalar kullanılmaktadır. Bazen de birinin uzun bir yazısına cevap vermek istersiniz ama yazmaya üşenip kısa bir şeyler göndermekle yetinirsiniz.

^ işareti sosyal medyada birçok farklı manada kullanılmaktadır. Yazıştığınız kişi ile olan kişi ile olan ilişki düzeyiniz, konuştuğunuz mevzuya göre anlamı değişir.

^^ işareti ne demek sosyal medya

^^ işareti katılıyorum manasına kullanılır

Siz bir şeyler yazdınız ve karşıdaki kişi sizinle aynı görüşteyse, yazdıklarınıza katılıyor ve ilave edeceği bir şey yok ise tek ^ veya çift ^^ yazarak size katıldığını belirtebilir.

^ işareti atıf yaparken de kullanılır

^ işareti tek başına veya birden fazla kullanıldığı zaman bazen önceki mesajlara atıf yapmak için kullanılır.

^ işareti bazen yukarı ok şeklinde de kullanılır. Yani önceki mesaja bak, aynısını demek istiyorum demektir.

^^ işareti memnuniyet manasına kullanılır

Aşağıda bir kedi resmi göreceksiniz. Kedi kapalı gözlerle gülümsemektedir. ^^ işareti halinden memnun olan kedinin kapalı olan gözlerini temsil etmektedir.

^^ işareti ne demek sosyal medya

Yani size sosyal medyada ^^ şeklinde cevap yazan kişi duygu, görüş ve ruh halini özetlemektedir. Keyifli, huzurlu ve görüşlerinizde size katılıyor demektir.

Sosyal medyada ^^ kullanımın bir de ^.^ ve ^-^ versiyonları bulunmakta olup bunlarda memnuniyet ve gülümseme ifade etmektedirler.

^^’ işareti anlamı

Eğer ^^ işaretine bir de ayraç kondu ve ^^’ kullanıldığı ise aşağıdaki gibi gerginlikten gülümseyen, terleyen kişiyi ifade eder.

^^ işareti ne demek sosyal medya

^^ işareti kapalı gözleri ‘ ise ter damlasını ifade eder. ^^’ veya ^-^’ işareti, kişinin utanç, sıkılganlık, sinirlilik, gerginlik gibi duygular içinde olduğunu ifade eder.

^^; işareti de benzer manalara gelir.

^^U işareti anlamı

^^U işareti kişinin son derece gergin olduğu anlamına gelir. ^^u ise biraz daha az gergin olduğunu anlatır.

^^^^ işareti anlamı

Sosyal medya yazışmalarında 3,4 veya daha fazla ^ işareti kullanılıyor ise bunun anlamı, “bu konuda zaten önceki mesajlarda bilgi verilmiş, yeniden aynısını yazmak istemiyorum, gidin önceki mesajlara bakın/okuyun” demektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here