Adidas made in Myanmar orjinal mi ?

Soru: Adidas made in Myanmar orjinal mi ? Adidas’ın orjinallerinin üretim yerleri nerelerdir. Sahte bir ürünü nasıl anlarız ?

Cevap:Myanmar’da Adidas ürünlerin hem orjinalleri, hem de sahteleri yapılmaktadır. Myanmar bir Güneydoğu Asya ülkesi olup üretim maliyetlerinin düşük olması nedeniyle Adidas bu ülkede fabrika kurmuştur.

Aşağıda Adidas’ın Myanmar fabrikasının fotoğrafı bulunmaktadır. Myanmar’da Yangon bölgesinde kurulu olan bu fabrika bölge insanının önemli geçim kaynaklarından biridir.

Adidas made in Myanmar orjinal mi

Bu fabrikada çalışıyor olmak fakir Myanmar vatandaşı için hem ekonomik avantaj hem de bir statü göstergesidir. Bu sebeple Myanmar’lılar Adidas fabrikasında neredeyse kölelik şartlarında ve oldukça ucuz fiyatlara çalışmaktadırlar.

Adidas fabrikasında grev yapan Myanmarlı işçiler
Adidas fabrikasında grev yapan Myanmarlı işçiler

Adidas’ın Myanmar üretimi Myanmar Pou Chen Co şirketi tarafından gerçekleştirilmektedir.

İnsan hakları ve işçi hakları bu ülkede oldukça geri seviyede olduğu için Adidas bir Avrupalı’ya yaptıramayacağı işi burada Myanmarlılara yaptırabilmektedir. (Bazen koşullar Myanmar’lılar bile fazla ağır olabilmektedir. Bkz. yukarıdaki resim)

Dolayısıyla Myanmar’lıların üretimdeki hız, performans ve uzun çalışma saatlerini bir Avrupa işçisinin yakalaması imkansız olduğu için Adidas, hem Myanmar’a hem de Kamboçya ve Vietnam gibi bölgedeki diğer fakir ülkelere fabrikalar kurmuş ve burada üretilen ürünleri tüm dünyaya pazarlamaktadır.

Bu nedenle bir Adidas ürününde made in Myanmar yazarsa, sahtedir diye düşünmeyiniz, orijinal olabilir. Bununla birlikte Mynamar’da sahte Adidas üreten çok sayıda merdiven altı atölye de bulunmaktadır.

Bir adet Adidas ayakkabı bir Myanmarlı’nın bir aylık maaşına yakın olduğu için bu ülkede replika Adidas üretimi de canlı bir sektördür.

Örnek vermek gerekirse Myanmar Pou Chen Co’nun Adidas fabrikasında çalışan bir işçinin günlük ücreti 4800 kyattır.

1 TL yaklaşık 111 Myanmar kyatına tekabül etmektedir. Dolayısıyla bir işçi günde yaklaşık 43 TL para kazanmaktadır. Bunu bir aya vurduğumuza zaman yaklaşık 1300 TL yapmaktadır. Yani bir Adidas ayakkabı çifti veya teki kadar parayı kazanmak için bir Myanmar işçisinin bir ay hiç hastalanmadan her gün çalışarak ve kendine verilen hedefleri tutturarak çalışması gerekmektedir.

Adidas ayakkabıların replikası bile 300-500 TL olduğu için replika Adidas sekötürü Uzakdoğu ülkelerinde oldukça caziptir.

Bizdeki bazı uyanıklar  Myanmar, Kamboçya ve Endonezya gibi ülkelerden replika Adidasları tanesi 50-100 TL fiyatlara getirerek Trendyol, Çiçeksepeti gibi siteler üzerinden 1500-2000 TL fiyatlara satmaktadırlar.

Yüzyüze alışverişlerde ürünün çakma olduğu müşteri anlayabilir fakat internet alışverişlerinde mal kargo ile gönderilmektedir. Bazı müşteriler durumu anlayıp iade etmekte veya değişim istemektedirler. Satıcı firma orjinalini de sattığı için değişim isteyenlere bu sefer orjinalini  göndermektedir.

Bazı müşteriler ise durumu çakmıyorlar ve satıcı firma bundan haksız kazanç sağlamaktadır.

Adidas made in Myanmar orjinal mi nasıl anlaşılır ?

Öncelikle Adidas’ın kendi internet sitesinden veya büyük mağazalardan alışveriş yapmak sahteciliği önlemenin en öneli yoludur.

Adidas made in Myanmar orjinal mi

Trendyol üzerinden satış yapan bazı firmalar başlarda orijinal ürün gönderip bir miktar olumlu yorum sayısına ulaştıktan sonra ara ara çakma ürünler göndermeye başlıyorlar. Bir süre sonra hepten çakma ürün gönderiyorlar.

İade edilmeyen ürünlerden haksız kazanç sağladıktan sonra Trendyol önce bunların puanlarını kırıyor, daha sonra sistemden banlıyor fakat firma zaten merdiven altı olduğu için sahibi kapatıp başka bir isimle bir firma kurarak aynı şeyi devam ettiriyor.

Adidas ayakkabıların orjinalinin nasıl anlaşılacağı Adidas Superstar orjinal olduğu nasıl anlaşılır ? başlıklı makalede belirtilmişti, yeniden aynı şeyleri burada yazmak istemedik.

İsterseniz daha kısa yoldan seri numarasından sorgulama yaparak da ürün orijinal mi değil mi anlayabilirsiniz.

İlgili yazı: Adidas ayakkabı seri numarası nerede yazar ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here