NFT sanat nedir ?

NFT sanat eseri nedir ?

NFT sanat nedir, bunu kısaca açıklarsak;

Bir sanat eserinin dijital ortamlarda blok zincire yazılarak verilerin dijital şekilde sertifikalandırılmasıdır.

Dijital sanat eserlerinin orijinalliği internet ortamında blok zincirle doğrulanmakta, daha sonra bu eserler, dijital Pazar yerlerinde de satışa çıkartılmaktadır.

NFT sanat eserlerinin en önemli özelliği, bireysel şekilde el değiştirebilmesidir. Aynı zamanda bu sanat eserlerinin alım ve satım işlemleri özel oluşturulmuş olan pazar yerlerinde de yapılmaktadır.

NFT satış işlemleri, yurtdışındaki müzayede evlerinde de gerçekleştirilebilmektedir. Örneğin  Sotheby ile Christie’s müzayede evleri NFT sanat eseri koleksiyonu oluşturmuş durumdadır.  

5 popüler NFT sanat eseri 

En dikkat çeken 5 NFT sanat eserini şöyle sıralayabiliriz: 

Everydays: The First 5,000 Days  

En yüksek NFT satışı; Beeple’in “everydays: The First 5,000 Days” eseri olduğunu söyleyebiliriz. Eser, açık artırmada 69,4 milyon dolara satıldı. Jpg formatlı dijital sanat eseri olarak dikkat çekmektedir.  

Cryptopunks 

Takas edilebilen Cryptopunks koleksiyon parçalarının ikisinin de satışı 4,2 bin Ethereum’a gerçekleşti.  

Jack Dorsey’in İlk Tweet’i 

Twitter Ceo’su Jack Dorsey’e ait ilk Tweet NFT şeklinde satışa sunuldu. Bu Tweet’e şuan ki mevcut teklif 2.5 milyon dolar diyebiliriz. Kasım ayı başında açık artırma olacağını duyuran Jack Dorsey, geliri de hayır kurumlarına bağışlayacak.  

Not Forgotten, But Gone 

“Not Forgotten, But Gone” isimli video NFT sanat eseri olarak 1 milyon dolara satıldı. Videoyu tasarlayan sanatçı WhlsBe aynı zamanda platform üzerinden farklı farklı NFT’lerin satışını da gerçekleştiriyor. 

Kedi Nyan 

Arkasında gökkuşağı bırakıp koşankedi animasyonu olan “Kedi Nyan” 300 Ethereum’a satıldı. Kedi Nyan’in dolar üzerinden satışıysa, 590 bin dolar diyebiliriz. 

NFT’ye neden ihtiyaç duyulmaktadır? 

Sanat eserleri çok yüksek fiyatlarla koleksiyonerlerce alınıp satılmakta, bir eserin özgünlüğünün tahmin edilmesi için ciddi bir uğraş ve bir takım tekniklerin uygulanmasını gerektirmektedir:

Eserlerin özgünlüğünün belirlenmesi için aşağıda sıraladığımız yöntemler kullanılmaktadır: 

  • Eserlerin geçmişteki alıcı listeleri 
  • Eserle birlikte belirtilen satış mektupları benzeri dokümanlar 
  • Kanvas yaşı 
  • Fırça boyaları 
  • Boya türü 
  • Eser üzerinde yer alan kalıntılar 

Yukarıda sayılan teknikler, eserlerin özgünlüğünü kanıtlamakta bezen yetersiz kalabilmektedir. İşte böyle durumlar için NFT sanatçılara önemli çıkış yolu sunmaktadır. Blockchain’in en önemli özelliği, merkeziyetsiz yapısı sayesinde eserleri herkese sunmasıdır. NFT teknolojisi, eserlerin özgünlüğünü korumada önemli görev üstlenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here