Matofin mi Glifor mu ?

Şeker hastalarının ilaç seçmek gibi bir lüksü bulunmamakla birlikte şeker hastalığının tedavisinin uzun sürmesi ve ilaçların hastalarda farklı etki ve yan etkilere sahip olmaları nedeniyle hangi ilacın tam olarak ne işe yaradığını ve ne tür zararlı etkilerinin olabileceğini hastaların bilmesi gerekmektedir.

Matofin mi Glifor mu ?

Her iki ilaç da aynı etkiye ve benzer yan etkilere sahiptir. Bununla birlikte formülasyonlarındaki kısmi farklar nedeniyle bu ilaçlar hastalarda kısmen farklı etkilere sahip olabilmektedir.

Matofin ise Glifor arasındaki en büyük farkların üretici firmaların , Metformin hidroklorür etken maddesine eklenen yardımcı maddelerin ve formülüze edilmesinin farklı olmasıdır.

Matofin ve Glifor’un ortak yanları:

Her iki ilaç da tip 2 diyabet hastalığı, prediyabet, insülin direnci sorunu yaşayan hastalara reçete edilmektedir. Bu hastalara ilaç kullanmadan önce diyet ve egzersiz yapması önerilir.

Eğer diyet ve egzersiz sorunu çözmede yeterli olmazsa ilaç tedavisine başlanır. Matofin ve Glifor ilaçları her ikisi de Metformin hidroklorür etken maddesine sahip olup bu madde insülin hormonunun etkinliğini sağlayarak kandaki şeker seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olmaktadır.

Matofin ve Glifor’un yaygın görülen yan etkileri şunlardır:

Mide bulantısı, ishal, iştahsızlık, ağız tadının değişmesi, kusma.

Bu yan etkiler kişiden kişiye değişebilmektedir. Örneğin Matofin kullann birinde mide bulantısı olursa Glifor kullanırken mide bulantısı olmayabilmekte veya tam tersi olabilmektedir.

Eğer kendini kötü hissetme ile birlikte geçmeyen ağrı, nefes darlığı, şiddetli yorgunluk gibi şikayetler görülürse veya karaciğer, böbrek enzimlerinde anormallik görülürse doktora başvurulmalıdır.

Matofin ve Glifor arasındaki farklar

Üretici firma: Matofin üreticisi Sanovel İlaç San ve Tic. AŞ. Glifor üreticisi firma ise Bilim İlaç San ve Tic. AŞ’dir.

Fiyat: Matofin 1000 mg, 100 tablet fiyatı 47,81 TL’dir. Glifor 1000 mg, 100 tablet fiyatı 47,81 TL’dir. Yani ikisi de aynı fiyata satılmaktadır. Her iki ilaç da jenerik ilaçtır.

Reçete edilme sıklığı: Glifor Matofin’e göre daha fazla reçete edilmektedir.

Matofin mi Glifor mu :Yorumlar

 

Adnan A.

Matofin’in yan etkileri fazla gelince doktorum Glifor verdi. Matofin ağız kuruluğu, baş ağrısı, mide bulantısı yapıyordu. Glifor ise ishal yaptı. İlacı yine değiştirmek istedim. Doktor 1 aya kadar yan etkilerin geçer merak etme dedi.

Hakikaten de dediği gibi oldu. Şu an fazla bir yan etki yok. Göbeği eritir diye umutlandım ama ishal nedeniyle verdiğin 2-3 kilo haricinde bir kilo kaybı yok. Göbek duruyor.

Zarife M.

Zayıflamak için Matofin kullandım isal ve mide bulantısı nedeniyle rahatsız oldum. Hasta değildim, sadece zayıflamak için eczaneden almıştım. Hasta olmadan bu tür ilaçlar almayın.

Şevket T.

Bir senelik Glifor maceramdan sonra eczacı bu sefer Matofin verdi. Başta biraz bulantı yaptı ama geçti sayılır. Aynı ilaç bunlar farkı yok.

İlgili yazı: Matofin zayıflatır mı ?

İlgili: Glifor zayıflatır mı ?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here