Oriflame ürünlerinde domuz yağı var mı ?

Güzellik ve makyaj ürünlerinde çok sayıda katkı maddesi kullanılmakta olup bu katkı maddelerinin bazıları domuz yağından üretilmektedir. Peki Oriflame ürünlerinde domuz yağı var mı ?

Öncelikle hiç bir kozmetik üründe doğrudan domuz eti ve yağının kullanılmadığını belirtmek gerekir. Domuz türevleri kozmetik ürünlerinde kullanılan bazı katkı maddelerinin üretiminde hammadde olarak kullanılmaktadır.

Domuz yağının yanı sıra kendiliğinden ölen hayvan leşlerinden elde edilen yağlar da katkı maddesi imalinde kullanılmaktadır. Domuz yağından katkı maddesi elde edilirken Hidrojen eklenmekte ve kimyasal formu değiştirilmektedir.

Domuz yağından elde edilen katkı maddeleri formlarının değişmiş olmaları sebebiyle dinen domuz statüsünden çıkmış olur mu olmaz mı bu konuda Diyanet yetkililerinin bir açıklaması bulunmamaktadır.

Kozmetik ürünlerinde hangi amaçlarla domuz yağından elde edilen katkı maddeleri kullanılır ?

Emülsiyon stabilizatörü: Kozmetik ürünlerinde kimyasal açıdan bir çok farklı madde kullanılmaktadır. Yağ içerikli maddeler ile su içerikli maddelerin birbirinden ayrılmaması için emülsiyon stabilizatörü fonksiyonunu ifa eden katkı maddeleri kullanılır. Bu katkı maddelerinin bazıları domuz yağı gliseritten elde edilir.

Yumuşatma maddesi: Cilt bakım ürünlerine genellikle cildi yumuşatıcı etkisi olan katkı maddeleri kullanılır. Bu katkı maddelerinden bazıları hidrojenlenmiş domuz yağı gliseritlerinden elde edilir.

Gözenek tıkama: Terlemeyi önleyici cilt bakım ürünlerinde cildin gözeneklerini tıkayıcı katkı maddeler kullanılır. Bunun için domuz yağı ve hidrojenlenmiş domuz yağı ile üretilen katkı maddeleri kullanılır.

Yüzey geriliminin azaltılması: Ürünlerin yüzey geriliminin azaltılması için kullanılan bazı katkı maddelerinde hidrojenlenmiş domuz yağı gliserit kullanılır.

Vizikozite artırıcı(Kıvam artırıcı): Ürünün belli bir kıvamda olması için kullanılan bazı katkı maddelerinde hidrojenlenmiş domuz yağı gliseritleri kullanılmaktadır.

Kozmetik ürünlerinden domuz yağından elde edilen katkı maddelerinin kullanılması zorunda değildir. Bu katkı maddeleri başka hayvanlardan veya bitkisel olarak da elde edilebilmektedir. Fakat domuz yağının kolay ve ucuz temin edilen bir madde olması ve istenilen işlev için çok uygun olması nedeniyle katkı maddesi üretiminde domuz yağı kullanılmaktadır.

Oriflame ürünlerinde domuz yağı var mı ?

Oriflame ürünlerinde domuz yağı vardır veya yoktur şeklinde bir açıklama bulunmamaktadır. Ürün açıklamasında yer alan bilgilerden de bu konuda kesin bir bilgiye ulaşmak imkansızdır. Domuz yağından elde edilen katkı maddeleri, domuz haricindeki bir hayvan veya bitkiden de elde edilebileceği için Oriflame ürünlerinde domuz yağı var veya yok diyemiyoruz.

Örnek olması için bir Oriflame ürününün içeriğini aşağıya ekledik.Oriflame nin The ONE Colour Stylist Ultimate 5’i 1 Arada Ruj ürününün içeriği aşağıdaki gibidir:

OCTYLDODECANOL, RICINUS COMMUNIS SEED OIL, POLYETHYLENE, SILICA, TRIISODECYL TRIMELLITATE, DIISOSTEARYL DIMER DILINOLEATE, MICA, COPERNICIA CERIFERA CERA, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, CERA MICROCRISTALLINA, ISOPROPYL LANOLATE, HYDROGENATED VEGETABLE OIL, HELIANTHUS ANNUUS SEED CERA, PARAFFIN, PENTAERYTHRITYL TETRACAPRYLATE/TETRACAPRATE, PARFUM, TOCOPHERYL ACETATE, SHOREA ROBUSTA RESIN, RHUS VERNICIFLUA PEEL CERA, PROPYLPARABEN, ISOPROPYL MYRISTATE, BHT, TOCOPHEROL, LYCIUM CHINENSE FRUIT EXTRACT, ASCORBYL PALMITATE, CITRIC ACID, +/-: CI 77891, CI 15850, CI 77491, CI 45410, CI 77492, CI 77499, CI 19140, CI 42090, CI 17200

Ürün içerik bilgisi Oriflame’nin resmi sitesinde İngilizce verilmiştir. Diğer her türlü açıklama Türkçe olmasına rağmen içeriğindeki katkı maddeleri İngilizce olarak yer almaktadır.

Oriflame helal sertifikası var mı ?

Oriflame’in helal sertifikası bulunmamaktadır. Ama bu haram olduğu manası taşımamaktadır. Ancak içeriğinde domuz yağı ile elde edilmiş katkı maddelerinin kullanılmış olma ihtimali nedeniyle dinen kullanımı “şüpheli” bir üründür.

Dini açıdan Avon ve Maybelline ne ise Oriflame de aynıdır.

1 YORUM

  1. Oriflame kozmetik ürünlerinde kullanılan hayvansal kaynaklı TEK hammadde süt ve baldır. Bu iki maddenin de “organik” olduğuna dair “milk and honey” adı altında sertifikası vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here