Whatsapp’ta engellediğim kişinin çevrimiçi olduğunu görebilir miyim ?

Whatsapp’ın resmi sitesinde engellemeyle ilgili birçok soruya cevap verilmektedir ama “whatsapp’ta engellediğim kişinin çevrimiçi olduğunu görebilir miyim ?” diye bir soruya cevap verilmemiştir.

Neyse ki bu konuyu sizler için araştırdık ve sorunun cevabını makalemizin içinde vereceğiz. Aslında sorunun cevabı gayet net ve bunu hemen verebiliriz. Fakat Google’ın algoritması, bizi lafı dolandırmaya mecbur bırakıyor. Sizi birkaç saniye de olsa oyalamak durumundayız, yoksa sıralamalarda geri düşüyoruz.

Whatsapp’ta engellediğim kişinin çevrimiçi olduğunu görebilir miyim ?

Whatsapp’ta birini engellemenin bir çok sebebi vardır. Bu özellik rahatsız edici kişileri bizden tutmak için tasarlanmıştır ama biz Whatsapp engellemelerini daha başka amaçlar için de kullanmaktayız.

Mesela Whatsapp’ta biriyle sohbet edeceğimiz zamanları “biz” belirlemek istiyoruz. Arkadaşımız olur olmaz zamanlarda sohbet başlatmasın, biz ne zaman istersek o zaman sohbet edelim istiyoruz.

Her online olduğumuzda illa ki o kişiyle yazışacağız manasına gelmez, belki de o esnada başka biriyle mesajlaşıyoruzdur değil mi ?

Bunu sağlamak için de birinden mesaj almak istemediğimiz zaman onu geçici bir süreliğine engelliyoruz. Engellediğimiz süre zarfında çevrimiçi olduğumuzu göremediği için rahat ediyoruz.

Ne zaman ki o kişiyle sohbet etmeye hazır hale geliyoruz, o saniye engelini kaldırıp ilk mesajı atıyoruz.

Fakat bunu yaparken bir şeyi kontrol etmek istiyoruz. Biz onu engelledik ama biz müsait olduğumuz zaman o çevrimiçi olmayabilir, bunu kontrol etmek için onu engellediğimiz zamanlarda da çevrimiçi olup olmadığını bilebilmemiz gerekmektedir.

Onu engellediğimiz dönemde onun çevrimiçi olup olmadığını takip edersek çevrimiçi olduğu bir anda engelini kaldırıp vakit kaybetmeden sohbete başlayabiliriz. Ne zaman çevrimiçi olduğunu bilmezsek bu sefer de biz onun çevrimiçi olmasını beklemek durumunda kalırız.

Whatsapp uygulaması geliştirilirken muhtemelen yazılımcılar bizlerin şark kurnazlığı tarzındaki eylemlerini hesap etmemiştir. Whatsapp uygulaması olabildiğince adil ve özgürlüğü korumaya yönelik bir uygulamadır.

Bu nedenle bazı şeylerde karşılıklılık esası vardır. Yani birini engellediğin zaman o kişi senin çevrimiçi olup olmadığını göremiyorsa sen de onunkini göremezsin.

Böylece sorunun cevabını vermiş oluyoruz:

Soru:Whatsapp’ta engellediğim kişinin çevrimiçi olduğunu görebilir miyim ?

Cevap:Hayır, göremezsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here