✔ Tik İşareti Nasıl Yapılır? Kopyalama ve Diğer Yöntemler

Tik işareti yapmanın farklı yöntemleri arasından size en kolay gelen yöntemi öğrenerek kullanabilirsiniz.

Tik işareti; onaylama işlemlerinde onay işareti olarak kullanılan bir semboldür. Tik işaretini; word, excel gibi microsoft programlarında veya herhangi bir yerde kullanacağımız zaman, klavyede nasıl yapacağımızı ve nerede olduğunu bilemiyoruz. Bu sebeple sizlere; tik işareti nasıl yapılır?, Tik işareti kopyalama ve yapıştırma, Klavyede tik işareti yapma gibi başlıklar altında tik işareti yapmanın tüm yöntemleri göstereceğim.

Tik İşareti ✔

Tik işareti bir çoğumuzun hayatına; Twitter, Instagram gibi sosyal medya araçlarında bulunan onaylı hesaplarla birlikte girdi. Sosyal medyanın bir çok aracında, hesabın gerçek bir ünlüye veya şirkete ait olduğunu göstermek için tik işareti bulunmaktadır. Bazılarımız ise bu işareti Nike firmasının sembolüne benzetmekte ve Nike işareti olarak adlandırmakta. Gelin şimdi tik işareti yapmanın yollarına bir göz atalım.

Bilgisayarda Tik İşaretini Bulma ve Kopyalama

Kullandığımız bilgisayarlarda tik işareti mevcutta bulunmaktadır. Tik işaretini bulmak için; bilgisayarımızın arama alanına “karakter eşlem” yazalım. Seçenekler arasında Karakter Eşlem programının adı yazıyor. Bu alana girelim.

Bilgisayar Klavyesinde Tik İşareti Yapmak
Bilgisayar Klavyesinde Tik İşareti Yapmak

İçerisinde sembollerin bulunduğu bir kutucuk açılacak. Alt resimde görünmektedir.

Klavyede Tik İşareti Yapmak
Klavyede Tik İşareti Yapmak

Bu alanda tik işaretini bulmak için yapacaklarımız;

  1. Yazı tipi olarak; Segoe UI Symbol seçeneğini seçelim.
  2. Unicode’a git bölümüne; 2713 veya 2714 (kalın tik işareti) yazalım.
  3. En üst sol köşede tik işareti belirecektir. Burada kalın yada ince istediğimiz tik işaretinin üzerini tıklayalım.
  4. Önce seç, sonrada kopyala diyelim. Bu şekilde istediğimiz yere tik işaretini yapıştırabiliriz.

Tik işaretini kopyalamak için klavyede; ctrl+c tuş kombinasyonunu, yapıştırmak için ise; ctrl+v tuş kombinasyonunu da kullanabilirsiniz. Office programları hakkında diğer işaretleri kullanmak için Microsoft programlarında işaretleri kullanma adlı Microsoft sitesine de göz atabilirsiniz. Şimdi en basit tik onay işareti yapma yöntemine geçelim.

Tik işareti kopyalama (En basit yöntem)

Tik işareti yapmanın en basit yolu ise hazırda yazılmış bir tik işaretini kopyala yapıştır yaparak yapılmaktadır. Aşağıya sizler için bıraktığım tik işaretlerinden istediğinizi kopyalayarak, kullanmak istediğiniz alana yapıştırabilirsiniz.

✓ ✔ ☑ ✅

Klavyede kısayol olarak tik işareti yapmak

Tik işareti yapmanın bir diğer yöntemi ise; klavye kısayol kombinasyonlarını kullanmaktır. Bu kısayolları aşağıya yazdım. Bazı bilgisayarlarda bu kısayollar işe yaramıyor. Eğer sizde de böyle bir problem olursa diğer yöntemleri deneyin.

  • ALT + 0252
  • ALT + 0254

Tavsiye Yazı: Alt tire işareti nasıl yapılır?

Tik İşareti PNG

Tik işareti PNG
Tik işareti PNG

Bazen tik işaretini resim dosyaları şeklinde arıyoruz. PNG formatta tik işaretlerinden en güzellerini google görsel aramayı kullanarak bulabilirsiniz.

Resmin üzerine gelerek; ters tuş ile resmi farklı kaydet deyin ve bilgisayarınıza Tik işareti png resim dosyasını indirin. Tik işaretlerini incelemek için; Tik İşaretleri PNG sayfasına göz atabilirsiniz.

 

Umarım Tik işareti (✔) nasıl yapılır? size yardımcı olabilmişimdir. Sizde tik yani onay işareti yapmak hakkında bildiğiniz yöntemleri bana iletirseniz yazıma ekleyebilirim.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here