2 yaşındaki çocuklar için oyuncak tavsiyeleri

2 yaşındaki çocuklar için plastik şişe kapakları ve karton kutular gibi ücretsiz nesneler bile oyuncaktır. Çünkü bu yaşa gelen çocukların hayal gücü gelişmiştir ve çeşitli nesneler üzerinden kafalarından hikayeler üreterek oyunlar oynarlar.

Ancak 2-3 yaşlarındaki çocuklar sürekli kendi kendilerine oynamazlar, onların kafalarında kurdukları hikayelere zaman zaman anne ve babanın da eşlik etmesi, yani çocukla vakit geçirmesi gerekir.

Eğer 2 yaşındaki çocuğa oyuncak alacaksanız ilk önceliğiniz güvenlik olmalıdır. Bu yaşlardaki çocuklar için nesneleri ağzına atmak bir öğrenme aracıdır. Bu nedenle ağzına sığan her şeyi tanımak için ağzına, burnuna, hatta kulağına sokarlar.

Çocuğun oyuncağın bir parçasını yutmaması için küçük parçalı oyuncaklardan ve kolay kırılıp parçalanabilecek oyuncaklardan ve nesnelerden uzak durmak gerekmektedir.

Eğer çocuk oyun oynarken aynı zamanda becerilerini geliştirsin istiyorsanız 2 yaş eğitici oyuncaklar genellikle basit ve etrafınızdaki nesnelerin oyuncak halleri olacaktır.

2 yaş için en iyi eğitici oyuncaklar

  1. 2 yaşındaki çocuklar sorun çözmeye ve bir şeyler oluşturmaya bayılır. Buna imkan veren 4-12 parçalı ahşap bulmacalar, parçaları birbirine geçirilip çıkarılabilen oyuncaklar, düğme, çıtçıt ve toka ile birbirine eklenebilen ve ayrılabilen oyuncaklar tercih edebilirsiniz.
  2. 2 yaşındaki çocuklar, özellikle de erkekler inşai faaliyetlere ve ulaşım araçlarına bayılırlar. İnşaat setleri, traktör, motorsiklet ve otomobil gibi oyuncaklar satın alınabilir.
  3. Kızlar ise bebekleri tekrar tekrar farklı kıyafetler giydirmeyi, saç ve kıyafetlerini yeniden tasarlamayı severler.
  4. Bunlara ilave olarak  çocuk mobilyaları (mutfak takımları, sandalyeler, yemek oyunları), giydirme kıyafetleri, aksesuarlı bebekler, kuklalar ve kum ve su oyun oyuncakları 2 yaş çocukları için uygundur ve eğiticidir.
  5. Çocuğun sanat ve tasarım becerilerini geliştirmek için toksik olmayan, yıkanabilir boya kalemleri ve işaretleyiciler, büyük boya fırçaları ve parmak boyası satın alınabilir.
  6. 2 yaş eğitici oyuncaklar arasında çocuğun fiziksel kabiliyetlerini geliştirmek için top, tırmık, kürek, kova ve oyuncak çekiç gibi oyuncaklar da sayılabilir.

Önemli bir not: Reklamlarda tanıtılan dokununca müzik çıkaran, robot gibi kendiliğinden hareketler yapan pahalı ve karmaşık fonksiyonlu oyuncakların 2 yaş çocuğuna kattığı pek bir şey yoktur. Zaten ilk bir iki gün oynayıp bırakırlar. Bunun yerine daha basit ve çocuğun hayal kurmasına imkan veren oyuncaklar tercih edilmelidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here