Adidas made in Cambodia orjinal mi ?

Soru: Outlet mağazasından %70 indirimli olarak Adidas ayakkabı satın aldım. Made in Camdodia yazıyor. Adidas made in Cambodia orjinal mi yoksa sahte ürün satmış olabilirler mi?

Cevap: Üretim yeri olarak Cambodia yazması size garip gelmiş olabilir. Hepimiz Adidas’ı Alman malı olarak biliriz fakat Adidas üretiminin çoğu Cambodia, Vietnam ve Çin gibi iş gücünün ucuza sağlandığı ülkelerde yapılmaktadır.

“Ucuz etin yahnisi olmaz” diye bir söz vardır. Ürünü yüksek indirimli olarak satın almış olmanız ve üretim yeri olarak Cambodia yazması sizi haklı olarak şüphelendirmiş görünüyor.

Alman kalitesi acaba Cambodia gibi adı fazla bilinmeyen ve teknolojik olarak bizden çok geri olduğu düşünülen bir ülkede sağlanabilir mi ?

Adidas made in Cambodia orjinal mi

Adidas üretim için Cambodia gibi teknolojik olarak geri olan ülkeleri pek bir sevmektedir. Bir önceki yazımız olan Adidas made in China orjinal mi ? başlıklı makalemizde Adidas’ın hangi ülkelerde üretildiğine dair bilgiler yer almaktadır. Aralarında bazı ülkeler var ki belki bazılarının ismini ilk kez duyacaksınız.

Adidas Group bir ülkeye Adidas fabrikası kurduğu zaman kendi teknolojisini, teknik bilgisini ve cihazlarını götürmekte, üretim koordinasyonunu kendi yetiştirdiği personelleri ile yürütmektedir. Dolayısıyla Adidas fabrikası gelişmemiş bir ülkede olsa dahi, olması gereken standartlarda üretim yapılmaktadır.

Adidas made in Cambodia orjinal mi ?

Adidas’ın Cambodia’da (Kamboçya) fabrikaları bulunmaktadır. Bu fabrikalarda orijinal Adidas ürünleri bulunmaktadır. Bu sebeple made in Cambodia yazan bir ürün orijinal olabilir.

Adidas made in Cambodia orjinal mi

Bununla birlikte Cambodia gibi Uzakdoğu ülkelerinde Adidas’ın başarılı replikaları da yapılmaktadır.

Adidas ayakkabılarının orjinalliğini ayırt etmede made in Cambodia yazmasının bir önemi yoktur.

Adidas Superstar orjinal olduğu nasıl anlaşılır ? başlıklı makalede Adidas ayakkabıların sahtesi ve gerçeğinin nasıl ayırt edileceğine dair bilgiler verilmektedir.

Outlet mağazalarında sahte Adidas satılabilir mi ?

Outlet mağazalarında Adidas’ın sezon sonu ürünleri satılmaktadır. Her sezon yeni ürünler piyasaya sürüldüğü için eski sezonun talep görmeyen ve mağaza tarafından firmaya iade edilecek ürünler sezon fiyatının oldukça altına, örneğin %70, %50, %30 gibi indirimlerle satılmaktadır.

Outlet mağazalarında ayrıca teşhir ürünleri veya ufak defosu olan ürünler de satılmaktadır. Piyasa fiyatının altına satılıyor diye bu ürünleri “sahte” diye değerlendirmek doğru olmayacaktır.

Bununla birlikte “outlet” lafı hızlı satış yapmanın raconu haline geldiğinden outlet olmayan mağazalar bile outlet diyerek satış yapmakta ve bazen replika veya defolu ürünleri bu şekilde satmaktadır.

Özellikle internet üzerinden alışveriş yaparken outlet sahteciliğine kaşı dikkatli olmak lazımdır. Mağazadan yüz yüze alışverişlerde müşterilere gerçek diye sahtesini satmaları pek olası değildir fakat internet satışlarında bu türden sahtecilikler olabilmektedir.

Bu tür bir sahteciliğin önüne geçmek için Adidas’ın resmi outlet sayfasından veya Adidas’ın yetkili bayilerinden alışveriş yapmakta fayda vardır.

Özetle; Adidas’ın Cambodia’da üretilmesinin veya outlet mağazasında satılmasının orjinalliğine bir etkisi yoktur.

Sahte Adidas satın almamak için;

Birincisi, Adidas’ın yetkili satıcısından alışveriş yapmalısınız.

İkincisi, Sahte ile orijinal Adidas ürünlerin farklarını bilmelisiniz.

Eğer elinizdeki ürünün sahte olabileceğinden şüpheleniyorsanız seri numarası ile sorgulama yapabilirsiniz.

İlgili yazı: Adidas ayakkabı seri numarası nerede yazar ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here