Müq ne demek ?

Eğer İnstagram kullanıyorsanız byk veya müq gibi resmi sözlüklerde karşılığını bulamayacağınız kısaltmalarla karşılaşırsınız. Müq ne demek , bunun neyin kısaltılmışı olduğunu öğrenince bu kadar da olmaz, hatta olmamalı diyeceksiniz.

Müq ne demek ?

Bizi sosyal medyada sürekli özelimizden bir şeyler paylaşmaya iten dürtü  başkaları tarafından beğenilme arzusudur. Her ne kadar beğenilme arzusunun fazlası psikologlar tarafından zararlı görülse de neredeyse hepimiz beğeni alma güdüsünün etkisi altında yaşıyoruz.

Bunun örneği olarak bir tarafını kırma pahasına akrobatik hareketler yapanlar da var, dur durak bilmeden dünyanın diğer uçlarını gezip bizlere gezi tüyoları vermek için paylaşımlar yapanlar da var.

Bunların hepsi başkalarının paylaşıma bir like atması veya tek kelime ile olsun beğeni mesajı yazması için. Bazıları kendini ancak böyle değerli hissetmektedir.

Her birimiz hem paylaşım yapan hem de başkalarının paylaşımlarını hikayelerini gören, merak eden insanlarız. Güzel ve etkileyici mesajlar karşısında etkileşimde bulunmak isteriz.

Yemek videosuna eline sağlık, hastane postuna geçmiş olsun türünden mesajlar yazarız.

Lakin bir sosyal medya bağımlısının bir günde ziyaret ettiği paylaşım yüzleri geçmektedir. Her on paylaşımdan sadece birine bile yorum yapıldığında sadece İnstagram’da geçirilen süre bile günde bir saati bulmaktadır.

Bu yüzden belki üşengeçlikten, belki yılgınlıktan beğendiğimiz bir paylaşım için sadece bir kısaltma konduruveriyoruz. Mesela müq gibi. Peki müq ne demek , neyin kısaltılmışı ?

Müq kısaltması mükemmel kelimesinin yerine geçmesi için bazı kişilerin kullandığı bir kısaltmadır.

Sadece bu mu, müq ün anlamı ? Evet sadece bu ! Mükemmel yazmaya üşenen bireyler beğendiği bir posta müq yazıp geçiyor. Hiç yazmasalar daha iyiydi ama etkileşimde bulunmak zorunda hissediyorlar kendilerini.

Mükemmeli müq ile kısaltmak ! Türkçe’mizde böyle bir kısaltma yok. Alfabemizde olmayan q harfinini kullanarak güzelim Türkçe’mize ihanet ediyoruz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here