Ortodonti Fiyatları

Dişlerin çarpık olması, birbiriyle uyumsuz olması, alt ve üst çenenin fazlaca ilerde veya geride olması gibi nedenlerle çiğneme zorlukları yaşanması gibi işlevsel sorunlara çözüm getiren hekimlik dalına ortodonti denilmektedir.

Ortodonti kapsamına giren sorunları çözmek için bir ortodontiste gitmek gerekmektedir. Ortodonti tedavisi genellikle uzun süreçli ve masraflı bir tedavi sürecidir.

Yaygın görülen ortodonti sorunları

Alt çene ile üst çenenin uyumsuzluğuna bağlı oluşan ağız ve diş sorunları en sık görülen ortodonti sorunlarıdır. Hastanın ağız solunumu yapmak zorunda kalması, çiğneme ve konuşma problemleri yaşaması, çözümü zorunlu olan işlevsel problemlerdir.

Bebeklikteki yanlış alışkanlıklar da bazı ortodonti sorunlarına yol açmaktadır. Örneğin bebeğin uzun süre biberon ve yalancı emzik kullanması veya parmak emme alışkanlığı diş ve damak yapısını bozmakta ve ilerleyen yaşlarda bunun düzeltilmesi gerekmektedir. Çocuklukta tespit edilen ortodonti sorunlarının iskeletsel gelişiminin sağlıklı tamamlanabilmesi açısından erken yaşta tedavi edilmesi gerekmektedir.

Dilin normalden büyük olması, bir diş çekildiğinde diğer dişlerin de oynama yaparak çarpıklık oluşması, çenenin küçük olması nedeniyle dişlerin çeneye sığmamasından kaynaklanan çapraşıklık sorunları yaygın görülen ortodonti sorunlarındandır.

Ortodonti tedavisi esnasında diğer diş hekimliği branşları ile koordineli bir çalışma yürütülmesi gerekmektedir.

Ortodonti tedavisi hastaya aparey uygulanarak (hareketli, işlevsel ve sabit apareyler) yapılmaktadır.

Ortodonti fiyatları

Ortodonti fiyatlarının sabit bir ücreti bulunmamaktadır. Tedavinin türüne, zorluğuna, hangi malzemeler kullanılacağına ve tedavinin ne kadar süre ile devam edeceğine göre fiyatlar değişmektedir.

Tedavi ücreti doktorun hastayı muayenesinden sonra belli olmaktadır.

Diş teli tedavisi ücretleri

Diş teli tedavisi yaptıracaksanız ortalama fiyatlar aşağıdaki şekildedir;

Eğer hem alt hem de üst çenedeki dişlerinizde orta derecede çapraşıklık var ise metal braket tercih ederseniz tedavi masrafı 5500-6500 TL civarında olacaktır.

Eğer hem alt hem de üst çenedeki dişlerinizde orta derecede çapraşıklık var ise görünmez diş teli tercih ederseniz tedavi masrafı 6500-7500 TL civarında olacaktır.

Eğer hem alt hem de üst çenedeki dişlerinizde orta derecede çapraşıklık var ise şeffaf plak tercih ederseniz tedavi masrafı 7500-8000 TL civarında olacaktır.

Eğer çift çene değil de tek çenede sorununuz var ise tedavi ücreti yaklaşık 2000-2500 TL azalmaktadır.

Dişleriniz çapraşık değil de sadece ayrık ise tedavi ücreti yaklaşık 500 TL civarı azalmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here