Şeffaf diş plak fiyatları

Diş teli tedavisinde gelinen son nokta, hiç tel kullanılmadan şeffaf plaklar ile çarpık dişlerin düzeltilmesidir. Ancak şeffaf diş plak fiyatları klasik diş teli tedavisinden biraz fazladır.

Şeffaf diş plaklar ile dişler nasıl düzeltilir, herkese yapılabilir mi ?

Aslında 20 yıldır şeffaf plaklar ile diş düzeltme işlemi yapılmaktadır. Son yıllarda diş düzeltmede şeffaf plak kullanımının yaygınlaşması 3D yazıcı kullanımının yaygınlaşması nedeniyledir. Eskiden dişin ölçüsünü alıp buna göre şeffaf plak üretme işi elle yapıldığı için ve 15 günde bir şeffaf plak değiştirildiği için fiyatlar epey pahalıydı.

Şimdi bu işlemi 3D yazıcılar kolayca yapmaktadır. Şeffaf plak tedavisinde kişinin dişine özel şeffaf plaklar üretilir ve her bir şeffaf plak dişi 15 günde 0,05 mm hareket ettirir. Her 15 günde bir diğer şeffaf plağa geçilir.

Hasta ortodontiste ayda bir kere kontrole gider ve kendisine 2 adet şeffaf plak teslim eder. İlk 15 gün birini, ikinci 15 gün diğerini takar.

Şeffaf plak tedavisi süresi dişlerdeki çarpıklığa göre 10 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir. Tedavi tamamlanınca ortodontist dişlerin iç taraflarına retainer isimli ince tellerden takarak dişlerin yeni formunu korumasını sağlar. Bu ince teller dışarıdan fark edilmeyecek şekildedir. Bir süre sonra bu ince teller de çıkarılır..

Şeffaf plak tedavisi dişlerinde fazla çarpıklık sorunu olmayan hastalar için uygundur. Dişleri fazlaca çarpık veya çenelerinde ciddi kapanma sorunu yaşayanlar için yeterli tedaviyi sağlamayabilir.

Klasik diş teli tedavisinde genellikle köpek dişinin yanındaki diş çekilmektedir. Yani iki çenede işlem yapılacaksa toplam 4 diş çekilmesi gerekir. Şeffaf plak tedavisinde ise köpek dişin yanındaki diş çekilmez ama 20 yaş dişlerin çekilmesi gerekir.

Ayrıca şeffaf plak tedavisine başlamadan önce ağızdaki diğer diş problemlerinin giderilmiş olması gerekir.

Şeffaf diş plakların kullanımı ve bakımı nasıldır ?

Dişlere takılan şeffaf plaklar az da olsa baskı yapsa da genelde rahatsız edici değillerdir. Dışarıdan bakılınca zorlukla görünürler. Aşırı sıcak değilse şeffaf plakları çıkarmadan bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Şeffaf plaklar thermoplastik olduğundan aşırı sıcak yiyecek ve içeceklerden zarar görebilir.

Şeffaf plakları akşam ve sabah ılık su ve diş fırçası ile temizlemek gerekir. Buna ilave olarak fazla kirleniyorsa diş protezi temizleme tabletleri de kullanabilirsiniz.

Şeffaf plakların günde 22 saat ağızda kalması gerekir. Hasta buna dikkat etmezse, tedavi olumsuz sonuçlanabilir ve para iadesi de olmayacaktır.

Şeffaf diş plak fiyatları

Şeffaf diş plak fiyatlarını etkileyen en önemli unsurlar tedavinin ne kadar uzun olacağı (her 15 günde bir şeffaf plak değiştirilmektedir) ve hangi marka şeffaf plak kullanılacağıdır.

Bu sektörün dünyadaki öncüsü Invisalign olup en pahalısı da O’dur. Firma Amerikan firması olup hastanın diş ölçüsü alındıktan sonra Amerika’ya gönderilmekte ve yaklaşık bir buçuk ay sonra şeffaf plaklar imal edilip Türkiye’ye gönderilmektedir.

Şeffaf plaklar Invisalign marka ise fiyatlar 15000-25000 TL civarı olmaktadır.

Bu firmaya alternatif olarak yerli Orthero firmasının şeffaf plakları kulanılırsa maliyet 10000-15000 TL civarında olmaktadır.

Piyasada Clearfix, Orthoaligner, EON gibi başka markalar da bulunduğundan şeffaf plak fiyatları ilerleyen yıllarda daha uygun düzeye gelecektir. Ancak ortodonti fiyatları genel olarak yüksektir ve kura bağlı artış göstermektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here