BYK ne demek ?

Şüphe yok ki sosyal medya bize keyif veriyor ve yine şüphe yok ki biz olması gerekenden çok daha fazla zamanı sosyal medya platformlarında gerçekte bize pek bir faydası olmayacak uğraşlar için harcıyoruz.

Bunların bir sonucu olarak mesaj ve paylaşımlarımızda paragraflarımızı bir cümleye, cümlemizi ise kolay yazılır birkaç kelimeye indirmek, kelimeleri de olabildiğince kısaltmak hatta iki üç harflik kısaltmalara dönüştürmek zorunda kalıyoruz.

Sosyal medyayı yoğun olarak kullandığımız günümüzde adeta bir kısaltmalar devri yaşıyoruz. Ergenlerin domine ettiği sosyal medya dünyası güzelim dilimizi parça pinçik ederken zaman darlığı nedeniyle bizleri bazı saçma kısaltmaları kullanmaya mecbur ediyor

Son zamanlarda İnstagram başta olmak üzere internet ortamında aniden yazışmalarımıza giriveren kısaltmalardan biri de byk .Peki byk ne demek?

Neredeyse hiçbir sözlükte karşılığını bulamayacaksınız. Çünkü bir kelime değil sadece bir kısaltma.

BYK ne demek ?

Bazıları byk kısaltmasını büyük kelimesinin kısaltılmışı olarak kullanıyorlar. Sadece iki harf tasarrufu sağlıyor ama bu kelime günlük konuşma ve yazı dilinde fazlaca kullanıldığından bazıları büyük yerine byk yazmayı tercih ediyor.

Büyük kelimesi son yıllarda İngilizce’den etkilenen neslin zaman zaman yerli yersiz ve yanlış kullanımı nedeniyle garip bir şekilde anlam değişmesine uğramıştır.

İngilizce’de büyük great sözcüğü ile ifade edilmekte olup bu kelime ünlem olarak kullanılırsa harika, şahane, müthiş gibi manalara da gelmektedir. Halbuki bizim dilimizde büyük kelimesi sadece büyük, yani kocaman manasınadır.

Altyazılı yabancı sinema ve dizilerde great kelimesi beğeni ünlemi olarak bolca kullanılmaktadır. Örneğin biri muhteşem bir manzara karşısında diyecek bir söz bulamazsa great (harika) veya etkilendiği bir eser için yine great kelimesini kullanmaktadır.

Ya da eline sağlık denilecek yerde yabancılar great job şeklinde bir ifade kullanabilmektedirler. Bunun bizdeki tezahürü olarak gençlerimiz şaşkınlıklarını veya beğenilerini ifade ederken instagram gibi kısaltmaların bolca kullanıldığı ortamlarda paylaşımlara byk şeklinde ifade bırakabilmektedir.

Öte yandan byk isimli bazı şirketler de vardır. Bunlardan birisi 2003 yılında kurulan BYK Medya Cast Yapım’dır. Cast ajansı olarak faaliyet gösteren bu firmayı zaman zaman byk hashtag i ile sosyal medyada görmekteyiz.

BYK isimli bir diğer şirket ise BYK iletişimdir. iPhone başta olmak üzere cep telefonu tamiri konusunda faaliyet göstermektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here