Görünmez diş teli fiyatları

Diş teli tedavisinde seçenekler teknolojinin ilerlemesine paralel olarak artmaktadır. Klasik diş teli tedavisi dişlerin ön kısmına braket ve tel takılmak suretiyle yaklaşık 1,5-2 yıl süren bir tedavidir.

Diş teli tedavisinin en can sıkıcı yanı dişe takılan tellerin estetik açısından kötü bir görünüme neden olmasıdır. Hastalar genellikle genç kesim olduğu için 2 yıl boyunca diş teli taşımak estetik açıdan sorun olmaktadır.

Klasik diş teli tedavisine alternatif olarak şimdilerde görünmez diş teli tedavisi seçenekleri uygulanmaktadır. Görünmez diş teli tedavisinin başlıca iki yöntemi bulunmaktadır:

  • Lingual ortodonti
  • İnvisalign tedavisi

Lingual ortodonti

Lingual ortodonti, diş teli tedavisinin dişlerin ön tarafına değil de arka tarafına tel ve braket takmak suretiyle uygulanmasıdır.

Diş telleri dişlerin dışarıdan bakıldığında görünmeyen kısmında olduğu için bu tedavi yöntemine görünmez diş teli tedavisi denilmektedir.

Klasik diş teli tedavisinde kullanılan malzemeler ile lingual ortodonti tekniğinde kullanılan malzemeler benzerdir.

Ancak lingual ortodonti tedavisini uygulayacak diş hekimlerinin klasik diş hekimliği eğitimlerinden sonra 2 yıl daha uzmanlık eğitimi almaları ve tedavi usulünü her diş hekiminin yapamaması nedeniyle lingual ortadonti tedavisi fiyatları klasik diş teli tedavisi fiyatlarından yüksektir.

Lingual ortodontinin bir de İncognito türü bulunmakta olup İncognito tekniğinde braketler ve diş telleri hastanın dişine özel olarak imal edilmektedir. Bu nedenle İncognito tekniği uygulandığında lingual ortodonti tedavisi ücretleri biraz daha yüksek olmaktadır.

İnvisalign tedavisi

İnvisalign tedavisinde çarpık dişleri düzeltme işlemi tellerle değil şeffaf plaklarla yapılmaktadır. Hastanın ağzından ölçü alınmakta ve model bilgisayar programları ile 3 boyutlu model oluşturulmakta ve buna göre şeffaf plaklar üretilmektedir.

Dişlere takılan şeffaf plaklar dışarıdan çok dikkatli bakılmadıkça fark edilmeyecek şekildedir. Dişlerin etrafını sararak dişlere hareket sağlayan ısıyla hareket sağlamaktadır.

İnvisalign tedavisi tedavisi estetik açıdan diş teli tedavisi yöntemlerinin en iyilerindendir ancak fazla çarpık dişler için uygulanamamaktadır. Basit ve diş çekimi gerektirmeden de düzelebilecek ortodonti sorunları için tercih edilmektedir.

Görünmez diş teli fiyatları

Diş teli tedavisinde fiyatı belirleyen ana unsur tedavi süresi ve hastaya uygulanacak işçiliktir. Her ne kadar malzeme seçimi de fiyatı etkilese de farklı malzemeyi kullanmak diş teli tedavisi fiyatlarını fazla etkilememektedir.

Görünmez diş teli tedavisi klasik diş teli tedavisine göre bir miktar pahalıdır. Bunun sebebi görünmez diş teli tedavisini uygulamak için doktorun ekstra uzmanlığa sahip olması ve hastanın beklentileri nedeniyle doktorun daha fazla emek sarf etmek zorunda kalmasıdır.

Klasik diş teli tedavisinde malzeme ücretleri yaklaşık olarak 1500-2000 TL civarı tutmakta, doktora ve hastaneye ödenecek ise toplamda 6000-8000 TL civarı bir tutar olmaktadır.

Kaba bir hesapla bir hastanenin diş hekimine gittiğinizde diş teli tedavisi için 7000 TL’ye anlaşırsanız bunun yaklaşık 1500 TL’si malzeme imalatına gider, kalan 5500 TL’lik kısmı ise doktorun muayene ücreti ve hastane karıdır.

Görünmez diş teli tedavisinde ise doktora ve hastaneye kalan miktar daha yüksek olmaktadır. Örneğin Lingual ortadontide hastane ile 10000 TL ile anlaştığınızda bunun yaklaşık 2000 TL’si malzeme ücreti, kalanı ise doktor ve hastaneye kalan tutardır.

Lingual ortodonti fiyatları 8000 TL ile 15000 TL arasında seyretmektedir. Eğer İncognito tedavisi uygulanırsa hem malzeme, hem de işçilik fiyatları yükselmektedir.

İncognito tedavisi fiyatları 10000 TL ile 15000 TL arasında değişmektedir.

İnvisalign tedavisi fiyatları ise 10000-25000 TL civarı seyretmektedir.

Diş teli fiyatları taksit olur mu ?

Diş teli tedavi ücretleri genellikle taksitlendirilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here