Dideral bırakınca ne olur ?

Dideral kalp atımlarını yavaşlatan ve tansiyon, çarpıntı şikayetlerine iyi gelen bir ilaçtır. İlacın kalbe faydaları olmakla birlikte bir takım yan etkileri de olduğu için bazı hastalar ilacı bırakmak istemektedirler.

Dideral bırakınca ne olur ?

Düzenli olarak Dideral kullanan biriyseniz bu ilacı bırakınca bir takım risklerle karşı karşıya kalırsınız. Çoğu ilaçta ilacı bırakmak sadece tedaviyi kesmek anlamına gelir. Bazı ilaçlar ise bırakınca yoksunluk şikayetlerine neden olurlar.

Dideral bırakma konusunda en sorunlu ilaçlardan birisidir. Aslında bu ilaç uyuşturucu bir ilaç değildir, bağımlılık yapmaz ama bırakınca ölüm riski de dahil olmak üzere hayati sayılabilecek sorunlara neden olabilir.

Bunun sebebini de şöyle açıklayayım;

Dideral kullanırken hastanın kalp atımı, tansiyonu Dideral’e göre ayarlanıyordu, ilacı aniden bırakınca bu ayar kaybolacağından aniden tansiyonun fırlaması, kalbin çarpıntı yapması gibi şikayetler olmaktadır.

Dideral damarların yarı tıkalı olması nedeniyle kullanılıyor idiyse ilacı bırakınca damar tıkanıklığı, inme, felç, kalp krizi, damar tıkanıklığına bağlı göğüs ağrısı gibi şikayetler olabilmekte, hatta ölüm riski oluşabilmektedir.

İlacın kullanma talimatına göre Dideral’i aniden bırakırsa hastanın yaşayabileceği sağlık sorunları şunlardır:

  • Şiddetli angına pektoris alevlenmesi (Damar tıkanıklığına bağlı göğüs ağrısı)
  • Akut miyokard infakrtüsü (ani kalp krizi)
  • Terleme
  • Malign taşikardi (Riskli kalp çarpıntısı)
  • Palpitasyon (Kalp ritmi ozukluğu)
  • Ani ölüm
  • Tremor (Titreme)

Peki Dideral’i bırakmanın yöntemi nedir ?

Hastanın Dideral’i bırakması gerektiğine doktor tedaviyi 10-14 günlük bir sürede dozu birkaç günlük aralarla azalta azalta bıraktırır.

Bu şekilde bırakıldığında dahi yine yukarıda bahsedilen riskler olabilmektedir.

Dideral bazı rahatsızlıklar için geçici olarak, bazı rahatsızlıklar için ise uzun vadeli olarak kullanılmaktadır. Mesela hastaya ameliyat öncesi Dideral verildiyse ilacın kullanımı geçici olmakta ve bırakma sürecinde pek bir sorun olmamaktadır.

Yaşlılığa bağlı hipertansiyon veya tiroid bezinin kronik olarak fazla çalışması kaynaklı nabız hızlanması şikayetleri için Dideral kullanılıyorsa uzun vadeli olarak kullanmak gerekmektedir. (Muhtemelen ömür boyu)

Bu durumda hastanın Dideral’i bırakması sıkıntılı olmaktadır. Çünkü Dideral’i bırakınca hastanın eski şikayetleri gelmektedir. Aynı şekilde migren atağını önleme, göğüs ağrısı veya el titremesi gibi sebeplerle Dideral kullanılıyorsa, ilacı bırakınca eski şikayetler geri gelmektedir.

Bu tür rahatsızlıklar nedeniyle Dideral kullanılmakta iken ilacı hasta bırakacak olursa Dideral’in yerini tutacak başka bir ilaca başlaması gerekebilir.

Dideral yaygın olarak anksiyete kaynaklı çarpıntı şikayetleri için veya heyecan, korku, kaygı, gerginlik şikayetleri nedeniyle sorun yaşayan kişilerde semptom giderici olarak da reçete edilmektedir.

Eğer Dideral bu sebeplerle kullanılıyorsa ve doktor tedavi yöntemini değiştirmeyi düşünebilir ve hastayı sakinleştirmek için Dideral’i bıraktırıp Tranko Buskas gibi bir sakinleştirici reçete edebilir.

Kaynak:https://www.anksiyete.net/dideral-kullananlarin-yorumlari/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here