Starbucks Bardak Boyutları ve İsimleri

Starbucks sizin de bildiğiniz gibi Dünya’nın en ünlü kahve firmalarından birisi. Burada daha önce kahve içenler mutlaka biliyordur; Starbucks bardaklarının isimleri yabancı dilde. Böyle olunca da bir çoğumuz bardak boyutlarını ve isimlerini karıştırıyoruz. Bugün bu yüzden Starbucks bardak isimleri ve Starbucks bardak boyutları hakkında sizleri bilgilendirmek istedim.

Öncelikle söylemeliyim ki; yabancı dilde olan isimlerin Türkiye’de yabancı dilde kullanılmasını normal karşılıyorum (kahve isimleri gibi) ama; küçük, orta, büyük gibi (örn: bardak boyutları) sıfatların Türkçe kullanılması taraftarıyım.

Starbucks Bardak İsimleri

Starbucks’da 4 değişik boyutta bardak kullanılmaktadır. Bunlar; short, tall, grande ve venti dir. Short isimli bardak çok fazla kullanılmıyor olması nedeniyle çok fazla bilinmiyor ama Starbucks’da isterseniz short bardak boyutunda da kahve isteyebilirsiniz. Şimdi gelin Starbucks bardak boyutları hakkında; bu bardakların ne kadar kahve aldıklarına, yani hacimlerine bakalım.

Starbucks Bardak Boyutları

Starbucks bardak boyutları
Starbucks bardak boyutları

Short Bardak Boyutu (Small)

Short bardak boyutu; Starbucks’da kullanılan en küçük bardak ölçüsüdür. İçine 237 ml içecek almaktadır.

Tall Bardak Boyutu (Medium)

Tall Starbucks’da kullanılan orta boyutlu bir bardak tipidir ve içerisine 355 ml içecek almaktadır. Yani neredeyse bir kutu kola (330 ml) boyutundadır.

Grande Bardak Boyutu (Large)

Grande bardak boyutu eskiden Starbuck’un en büyük boyutlu bardağıydı ama Amerika’da obezite ileri seviyeye gelince bu bardak boyutu yeterli gelmemeye başladı ve sonrasında daha büyük bir bardak olan venti ortaya çıktı. Grande bardaklar içlerine 473 ml içecek alıyor.

Venti Bardak Boyutu (XLarge)

Az önce de bahsettiğim gibi daha büyük boyutlar istenildiği için ortaya çıkan Starbucks venti bardak boyutu şu an için en büyük Starbucks’un en büyük bardak boyutu oluyor. Bu bardağın hacmi ise tam 606 ml.

Starbucks kahve bardaklarının isimleri ve Starbucks bardak boyutları hakkında yazmış olduğum bu yazı umarım işinize yaramıştır. Sosyal medya hesaplarınızda bu yazıyı paylaşarak beni ödüllendirebilirsiniz 🙂

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here