İdeal Masa Örtüsü Ölçüleri Kaç cm Olmalı?

Masa örtüsü ölçüleri genellikle kullanılan masanın boyutlarına ve şekline (yuvarlak masa, kare masa, dikdörtgen masa) göre değişmektedir. Masa örtüsü almadan önce mutlaka masamızın boyutlarını ölçmeliyiz.

Peki masamızı ölçtük, ölçülerini aldık. Şimdi bu masa ölçülerine göre kaç cm boyutlarında masa örtüsü almalıyız? gelin şimdi bu sorunun cevabına geçelim.

Yemek masaları için kullanılan masa örtülerinin, masanın kenarlarından aşağıya doğru 20 cm dökümlü olması genellikle önerilmektedir. Bu da masamızın ölçülerine; hem boydan hemde enden 40 cm eklememiz gerektiğini gösterir.

Örnek Masa Örtüsü Ölçüleri

Masamızın kare olduğunu düşünelim ve masamızın ölçüleri de 70 x 70 cm olsun. Bu durumda alacağımız masa örtüsünün boyutları; 110 x 110 cm olmalıdır.

Şimdi 6 kişilik masa örtüsü ölçüleri ne olmalı birlikte hesaplayalım. 6 kişilik masa örtüleri genellikle 80 x 130 cm olmaktadır. Böyle bir masa için; 120 x 170 cm masa örtüsü ölçülerine sahip olmamız gerekir.

Tavsiye Yazı: LED TV Ölçüleri

Yuvarlak masa örtüsü ölçüleri hesaplanırken; masamızın çapını ölçüyoruz ve çıkan sonuca 40 cm ilave ediyoruz. Örneğin; 120 cm çapında bir yuvarlak masa için masa örtüsü alırken ölçülerinin 160 cm olmasına dikkat etmeliyiz.

Masa örtüsü ölçüleri hakkında verdiğimiz 20 cm döküm payı sizin zevkinize göre değişim gösterebilir. Eğer daha dökümlü masa örtülerinden hoşlanıyorsanız 30 – 35 cm dökümlü masa örtüsü ölçülerine de göz atabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here