İnstagram Fotoğraf Gizleme – Resimli Anlatım

İnstagram’da paylaşmış olduğumuz fotoğrafları bazen gizleme ihtiyacı duyuyoruz. İnstagram fotoğraf gizleme özelliği ile, fotoğraflarımızı istediğimiz zaman gizleyebilir. İstediğimizde ise tekrar görünür yapabiliriz. Bu özelliğin gerçek adı; instagram arşiv özelliği olarak geçmektedir.

Bugün sizlere; instagramda fotoğraf nasıl gizlenir? resimli olarak anlatıyorum. Aklınıza takılan sorular olursa, yorum bölümünü kullanarak bana sorabilirsiniz.

İnstagram fotoğraf gizleme özelliği nasıl kullanılır? İnstagramda fotoğraflarımı nasıl gizleyebilirim?

1 İnstagram uygulamasını açalım ve profil sayfamıza geçelim. Burada instagramda gizlemek istediğimiz fotoğrafı bulalım.

İnstagram profil sayfasında fotoğraf gizleme
İnstagram profil sayfasında fotoğraf gizleme

2 Yukarıda resimde görmüş olduğunuz ilk fotoğrafı şimdi hep birlikte gizleyelim yani görünmez yapalım. Bunun için fotoğrafın üzerini tıklayarak açalım.

İnstagram'da fotoğraf nasıl gizlenir?
İnstagram’da fotoğraf nasıl gizlenir?

3 İnstagram’da gizleyeceğimiz fotoğrafı açtık. Şimdi fotoğrafın sağ üst köşesinde bulunan üç nokta sembolüne tıklayalım.

İnstagram'da fotoğraf gizlemek için arşivleme özelliğinin kullanımı
İnstagram’da fotoğraf gizlemek için arşivleme özelliğinin kullanımı

4 Bu sembole tıkladığımızda; yukarıda bulunan resimde gördüğünüz ekran açılıyor. Burada Arşivle sekmesine basalım. Arşivle dediğimiz zaman instagramda fotoğrafımız arşivimize gidecek ve bu fotoğrafı sadece arşiv sayfamızda biz görebileceğiz. Şimdi ana sayfamıza gidelim, bakalım ana sayfamızda fotoğraf gizlenmiş mi? Hemen aşağıya fotoğrafını ekliyorum.

İnstagram fotoğraf nasıl gizlenir?
İnstagram fotoğraf gizleme (Arşiv özelliği)

Yukarıda ana sayfada gördüğünüz gibi instagram fotoğraf gizleme işlemini yaptık, fotoğraf ana sayfadan gizlendi. Şimdi, bu fotoğraf nereye gitti?, Arşivlenen fotoğrafı nasıl tekrar görünür yaparız? bu soruların cevaplarını verelim.

İnstagram fotoğraf gizleme işlemi sonrası fotoğraf nereye gidiyor? İnstagram arşiv sayfası nerede? instagramda gizlediğim fotoğrafları nasıl görebilirim?

Arşiv özelliğini kullanarak yaptığımız instagram fotoğraf gizleme işleminde fotoğraflarımız bizim arşivimize gidiyor. Arşiv sayfamızı sadece biz görebiliyoruz, başka kimse arşiv sayfasında arşivlediğimiz yani gizlediğimiz fotoğrafları göremiyor. Şimdi gelin arşiv sayfamıza gidelim.

İnstagram fotoğraf arşivleme
İnstagram fotoğraf arşivleme

İnstagram profilimizin ana sayfasına girelim. Yukarıda resimde de gördüğünüz, sağ üstte bulunan saat simgesine tıkladığımızda arşiv sayfamıza geçiş yapabiliriz. Hadi hemen geçelim.

İnstagram fotoğraf gizleme sonrası arşiv sayfası
İnstagram fotoğraf gizleme sonrası arşiv sayfası

Arşiv sayfamıza geldik. Arşiv sayfasında hikayeler arşivi ve gönderi arşivi adında iki alan bulunmaktadır. Biz bir gönderiyi gizlediğimiz için gönderi arşivi alanına giriyoruz. Burada az önce sizinle birlikte gizlediğimiz fotoğrafı görüyoruz. Şimdi gelin instagramda gizlediğimiz bu fotoğrafı tekrar görünür yapalım.

İnstagram arşivlenen fotoğrafları geri getirme. İnstagram’da arşivlenen fotolar nasıl geri alınır?

1 İnstagramda arşivlediğimiz yani gizlediğimiz fotoğrafları tekrar geri getirmek için; arşiv sayfamıza girelim ve arşivden çıkarmak istediğimiz fotoğrafın üzerini tıklayarak açalım. Sağ üstte bulunan üç nokta simgesini tıklayalım.

İnstagram arşivlenen (gizlediğimiz) fotoğrafları geri getirme
İnstagram arşivlenen (gizlediğimiz) fotoğrafları geri getirme

2 Yukarıda resimde gördüğünüz gibi; yeni açılan sekmede Profilde göster seçeneği bulunuyor. Bu seçeneği seçtiğimizde fotoğrafımız arşivden çıkarak, tarih sırasına göre profilimizdeki yerine geri gidecek. Hadi yapalım ve profil sayfamıza gidelim.

İnstagram'da gizlediğimiz (arşivlenen) fotoğrafı geri getirmek
İnstagram’da gizlediğimiz (arşivlenen) fotoğrafı geri getirmek

Gördüğünüz gibi instagramda gizlediğimiz fotoğraf, profil sayfamızdaki eski yerine geri geldi. Artık bu fotoğrafı herkes görebilir.

Tavsiye Yazı: İnstagram İsim Değiştirme

İnstagram kişiden fotoğraf gizleme yani instagramda belirli kişilere fotoğraf gizleme özelliği var mı? İnstagram gönderilerini belli kişilere gizleyebilir miyiz?

Arkadaşlar instagram fotoğraf gizleme özelliği ile fotoğraflarımızı herkesten gizleyebiliriz. Fakat belirli kişilere, yani fotoğrafımızı görmesini istemediğimiz kişilere gizleme seçeneği henüz bulunmamakta. Yani; ya hep ya hiç mantığı işliyor şu an instagram fotoğraf gizleme özelliğinde. İleriki güncellemelerde; Kişilere özel fotoğraf ve gönderi gizleme özelliğinin geleceği konuşulmakta.

5 YORUMLAR

  1. merhaba,

    İnstagram da bazı kişiler den fotograf gizlemek istiyorum. Koyduğum zaman görmesini istemiyorum, öyle bir özellik var mı?
    Teşekkür ederim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here