Aliexpress Gümrük Limiti ve Gümrük Vergisi Sınırı

Aliexpress alışverişlerinde gümrük vergisi limiti ne kadar? Gümrük vergisi nasıl hesaplanıyor? Ürünümüz gümrüğe takılırsa ne yapmamız gerekiyor?

Bir çoğumuz yurt dışından alışveriş yapıyoruz. Uygun fiyatlı ucuz ürünleri kafamız rahat bir şekilde alırken, fiyatı yüksek olan ürünlerde aklımıza gümrük vergisi takılıyor. Bu konuda bana en çok Aliexpress gümrük limiti hakkında; Aliexpress gümrük sınırı ne kadar?, Yaptığım yurt dışı alışverişler kaç dolardan sonra gümrüğe takılır? soruları geliyor.

Bugün Aliexpress’den alışveriş yapanların kafasını kurcalayan yurt dışı alışveriş gümrük limitleri ve gümrük vergisi hakkında konuşacağız.

Yurt Dışı Alışveriş (Aliexpress) Gümrük Limiti

2016 yılında yurt dışı alışveriş siteleri üzerinden yapılan alışveriş limiti 75 Euro’dan 30 Euro’ya düşürüldü. 2018 yılında bu karar tekrar düzenlemeye giderek yurt dışı alışveriş gümrük limiti 22 Euro olarak değiştirildi. Bu değişim 2019 yılı için de geçerlidir. Yani; Aliexpress alışveriş gümrük limiti 2019 yılı için de 22 Euro olarak hesaplanacaktır.

Tavsiye Yazı: Aliexpress Türkiye Deposu

Aliexpress alışverişlerini Dolar üzerinden yaptığımız için; 22 Euro’yu 25 Dolar gibi hesap edebilirsiniz. TL bazında aliexpress gümrük vergisi limiti de 134 TL yapıyor. Tabi bu rakamlar, yazıyı yazdığım gün için geçerli döviz kurlarına göre bu şekilde. Bu rakamların altındaki alışverişleriniz gümrüksüz alışveriş limitleri kapsamında olup, gümrük vergisi ödemeniz gerekmemektedir.

Tavsiye Yazı: Aliexpress 1 Dolar Altı Ürünler

Yandaki linkleri tıklayarak güncel gümrük vergisi limitlerini görebilirsiniz. 22 Euro kaç Dolar22 Euro kaç TL

Yurt dışı alışverişlerinde gümrük vergisi ödememek için ne yapabiliriz?

Aliexpress’den alışveriş yaparken, aldığınız ürün gümrük vergisi limitini aşıyorsa; satıcıya bir mesaj atarak alışveriş limitinden daha düşük göstermesini isteyebilirsiniz. Bu genelde işe yarayan bir yöntem, satıcılar bu isteğinizi geri çevirmezler.

Gümrük muafiyeti akıllı telefon gibi bazı ürünlerde geçerli olmamaktadır.

Gümrük vergisi nasıl hesaplanır?

Aliexpress gibi yurt dışı alışveriş sitelerinden yapmış olduğunuz alışveriş tutarı, gümrük vergisi sınırını aşıyorsa gümrük vergisi ödemek zorundasınız. Gümrük vergisi hesaplaması genellikle %18 vergi oranı baz alınarak hesaplanmaktadır. Yani 200 TL ye aldığınız bir ürüne 36 TL gümrük vergisi ödersiniz.

Aliexpress gümrük sınırı aşıldığında gümrük vergisi nasıl ödenir?

Aliexpress’den yaptığınız alışverişler gümrük sınırını aştığında genellikle PTT’de takılır. Sizin bu durumda gümrük vergisini ödemek ve almış olduğunuz ürünü teslim almak için kargonuzun bulunduğu PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Şubede durumu anlatarak gümrük vergisini ödeyip ürününüzü teslim alabilirsiniz.

Siz Aliexpress gümrük limiti konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce de bu limitler çok düşük değil mi?

7 YORUMLAR

 1. Yurt dışı alışverişlerde uygulanan 22 Euro sınırı gerçekten de çok saçma. Gümrük vergisi alabilmek için artık neredeyse 10 Dolara kadar düşürecekler bu sınırı. Yurt dışından aldığım bazı ürünler Türkiye’de yok, bazıları ise Türkiye’deki fiyatların 10 katı daha düşük fiyatlı. Bu ürünler ülkemizde olsa yada bu fiyatlara satılsalar zaten Yurt dışından neden alalım ki. Aliexpress’den alışveriş yaparken gümrük vergisinden muaf olmak istiyorsanız; mutlaka satıcıya mesaj gönderin ve ingilizce olarak paketin üzerine 5 dolar yada 10 dolar gibi bir rakam yazmasını isteyin. Böyle yapınca gümrüğe takılmadan ürünler geliyor.

 2. Aslında bir çok ürün gümrük sınırının üstünde dahi olsa gözden kaçıyor ve gümrük vergisine tabi olmuyor. Ben yakın zamanda Aliexpress gümrük limitinin 15 dolara düşürüleceğini öğrendim. Eğer yurt dışlından alışveriş yapmak istiyorsanız elinizi çabuk tutun. Ayrıca sizlere yurt dışı alşveriş sitesi olarak Fasttech ve Gearbest alışveriş sitelerini tavsiye ediyorum. Aliexpressten daha uygun fiyatlı ürünler var. Mutlaka inceleyin. Gümrük limitleri konusunda ise size tavsiyem arkadaşın dediği gibi satıcıya paketin üzerine düşük bir fiyat yazmasını söyleyin. Bu şekilde gümrük limiti altındaki fiyatlı ürünler ve ayrıca küçük paketli ürünler gümrüğe takılmıyor. Paket büyükse isterse 1 dolar yazsın mutlaka gümrüğe takılır.

 3. Aliexpressten alışveriş yaparken eğer aldığınız ürünün kutusu küçükse ve üzerine az bir değer gösterdiyse satıcı, gümrüğe takılmadan geçer.

 4. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan Vergi Konseyi 134. Genel Kurulu açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?0-2kg arası tüm yurtdışı posta gönderileri vergilendirilecek diyor.sizce bu kanun ne zaman yürürlüğe girer?

  • Bakanın açıklaması hakkındaki düşüncem;
   Sayın Bakan’ın; yurt dışından alınan ürünlerin vergilendirilmesini düşünmek yerine, ülkemizde bulunan insanların bu ürünleri neden yurt dışından alma gereksinimi duyuyor olmasını incelemek olmalıydı. Öncelikli soru; Neden benim vatandaşım, binlerce km uzaktaki bir ülkeden bu ürünleri satın alıyor? ve ben bu ticareti kendi ülkeme nasıl yönlendirebilirim? olmalıdır.

   Kanunun çıkma tarihi hakkındaki düşüncem ise; 2019 yılı 2. çeyreğinde bu kanunun tamamen yasalaşacağı yönündedir.

   Bir diğer değinmek istediğim nokta ise; gümrüğe sunum ücreti. Gümrüğe gelen mallar; ağır ve büyük koliler, şüphelenilen paketler olduğunda gümrük memurları tarafından paket açılır, içerik kontrol edilir ve eğer yasaklı veya vergilendirilmesi gereken bir ürün değilse tekrar kapatılarak adrese gönderilir. Lakin burada yapılan bu işlem için gümrüğe sunma ücreti + damga vergisi alınmaktadır. 4,50+0,70= 5,20 TL ücret alıcıya yansıtılmaktadır. Ben ülke kanunlarına göre yasaklı olmayan, vergi sınırının altında aldığım bir ürün için, neden bir gümrük memurunun şüphesinden dolayı 5,20 TL ödüyorum?

   Bakanın açıklamasından sonra; neredeyse tüm postalara bu işlem uygulanmakta ve hepsine 5,20 TL ödeme çıkartılmaktadır. Burada yapılması gereken; açılan paket yasaklı değilse, gümrüğe sunum ücreti almamak, yasaklı ve vergiye tabi bir ürünse gümrüğe sunum ücretini almaktır.

   Son sözlerim ise; Yurt dışı alışverişlerin çok yakında tüm cazipliğini yitireceği yönündedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here