Adetliyken Tarlusal içilir mi ?

Soru: Adet kanamam düzensiz. Doktorum Tarlusal verdi. Normalde 10 gün Tarlusal kullanıp bıraktıktan birkaç gün sonra adet olmam gerekiyor. Fakat Tarlusal kullanmayı bitirmeden önce adet oldum. Tarlusal kullanmaya devam mı edeyim. Yoksa adet olduğum için Tarlusal’ı kesmeli miyim ? Kısacası adetliyken Tarlusal içilir mi içilmez mi bunu öğrenmek istiyorum.

Cevap: Normalde adet kanamanızın Tarlusal’ı bıraktıktan sonra (2-3 gün ila bir hafta sonra) başlaması gerekiyor ama sizin adet kanamanız Tarlusal’ı kullanırken başlamış.

Tarlusal ilacına adet kanaması olan dönemde başlanılmamaktadır. Eğer adet düzensizliği için kullanıyorsanız en son adet kanamanız hangi gün başladıysa onun üzerinden 16 gün geçince başlarsınız. Yani sonraki adet kanaması henüz başlamamıştır. Çünkü adet döngüsü normalde 21-35 gün arasıdır.

8 veya 10 gün kullanınca sonraki adet başlangıcı da gelmiş olur, bu sebeple ya Tarlusal’ı bırakır bırakmaz, veya bıraktıktan birkaç gün sonra adet kanamanız olur.

Adet düzensizliği olan kişilerde adet döngüsü 21 günden az veya 35 günden fazla sürebilmektedir. Tarlusal ilacı bu düzensizliği gidermek için kullanılmaktadır.

Diyelim ki siz doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde en son adet başlangıcından itibaren 16 gün geçince Tarlusal’a başladınız ve 8 veya 10 gün kullanacak iken henüz 2 gün geçtikten sonra adet kanamanız geldi, bu durumda ilacı kesmeniz mi lazım, yoksa devam etmeniz mi lazım, sanırım  bunu soruyorsunuz ?

Bu sorunun en doğru cevabını doktorunuz verecektir. Öncelikle sizdeki adet düzensizliği sorunun detaylarını bilmek gerekir. Mesela adet döngünüz çok kısa olduğu için veya kanamaların kesik kesik gelmesi gibi bir sorun yaşadığınız için mi Tarlusal kullanıyorsunuz ?

Veya adet kanamanız uzun sürüyor, geç başlıyor. Bu türden sorunlar için mi Tarlusal kullanıyorsunuz ?

Tarlusal adet söktürücü bir ilaç olarak bilinir ama aynı zamanda adetin erken gelmesini de önler. Yani geciken adeti erkene alırken, erken gelecek adet kanamasını da normal dönemine erteler.

Adetliyken Tarlusal içilir mi ?

Tarlusal ilacına adetli iken başlanılmaz. En sonki adet başlangıcından 16 gün sayılır ve 16. gün başlanır. Adet döngüsü genelde 21 günden kısa olmadığı için 16. gün adetli olduğunuz döneme denk gelmez.

Diyelim ki sizin adet döngünüz oldukça kısa veya parça parça kanamalarının olduğu için Tarlusal’a başlayacağınız gün adet kanamanız var, bu takdirde de Tarlusal’a başlayabilirsiniz.

Diyelim ki, adet kanamanızın Tarlusal kullanmayı bitirdikten sonra başlaması gerekir ama Tarlusal kullanmayı bitirmeden önce adet kanamanız başladı.

Bu durumda; 

Eğer Tarlusal’ı adetin gecikmesi gibi sorunlar için kullanıyorsanız artık adet görmeye başladığınız için Tarlusal’ı kesebilirsiniz. Çünkü maksat hasıl olmuştur. Ama yine de doktorunuza danışmalısınız.

Eğer Tarlusal’ı adet görememe sorunu için kullanıyorsanız adet görmeye başlasanız bile ilacı belirlenen süre kadar kullansanız iyi olur. Bu konuda da yine doktora danışmalısınız.

Eğer Tarlusal’ı adet döngüsünün çok kısa olması veya kanamaların günlere dağılması, yani ayda iki veya üç kere adet dönemi benzeri kanamaları yaşıyor olmanız nedeniyle kullanıyorsanız o takdirde adetiniz düzene girene kadar Tarlusal’ı kullanmanız gerekir.

Doktor size Tarlusal reçete ettiği zaman bu ilacın dozunu ve ne kadar süre kullanmanız gerektiğini açıklamıştır. Bu süreyi dikkate almalısınız.

Endometriozis ve adet görememe şikayetleri için Tarlusal 3 ay kullanılmakta olup bu süre dolmadan sırf adet oldum diye Tarlusal’ı kesmek doğru olmayacaktır.

 

Alakalı yazılar:

Tarlusal zayıflatır mı ?

Tarlusal reçetesiz alınır mı ?

Tarlusal aile hekimi yazabilir mi ?

Tarlusal bebeği düşürür mü ?

Tarlusal kullanırken ilişkiye girilir mi ?

Adetliyken Tarlusal içilir mi ?

Tarlusal aç mı tok mu ?

Tarlusal yumurta çatlatır mı ?

Tarlusal kasık ağrısı yapar mı ?

Tarlusal sivilce yapar mı ?

Tarlusal ishal yapar mı?

Tarlusal uyku yapar mı ?

Tarlusal karın ağrısı yapar mı ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here