Tarlusal reçetesiz alınır mı ?

Tarlusal gibi düşüğe sebebiyet veren ilaçların doktor bilgisi ve kontrolü dışında eczaneden reçetesiz olarak alınması doğru değildir ama kuralların esnetilerek uygulandığı bir ülkede yaşamaktayız.

Tarlusal, adet düzensizliği, adet görememe, adet döneminin sorunlu geçmesi ve endometrium dokusunun rahimdeki normal yeri dışında bulunma sorunları olan kişilere reçete edilmektedir.

Tarlusal’ın etken maddesi medroksiprogesteron asetat olup bu madde kadınlardaki progesteron hormonunu taklit eden bir maddedir.

Progesteron hormonu adet döngüsü üzerinde rolü olan bir hormon olup bir kadında adet görememe veya adet düzensizliği gibi şikayetler yaşanıyor ise bunun muhtemel sebeplerinden birisi progesteron hormonunun uygun seviyede olmaması veya diğer bir kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun gereğinden az veya fazla olması nedeniyle progesteronu uygun bir şekilde dengeleyememesidir.

Normalde progesteron hormonu ve östrojen hormonunun belli bir seviyede ve birbirini dengeleyecek miktarda bulunması gerekir. Bu denge bozulmuş ise adet sorunları olmaktadır.

Tarlusal reçetesiz alınır mı ?

Tarlusal, kadınlarda yaygın görülen sorunlardan birine, yani adet sorunlarına iyi gelen bir ilaçtır. Bu tür ilaçlar halk arasında adet söktürücü olarak da bilinmektedir. Bazı kadınlarda adet düzensizliği, adet gecikmesi sorunları yaygındır. Bu sebeple zaman zaman bu ilaca ihtiyaç duyarlar.

Her seferinde jinekoloğa muayene olmak ve bir takım testlerden geçmek çoğu kadının pek de istemediği bir durumdur. Muayene bölgesinin hassas olması nedeniyle bir çok kadın, adet sorunları yaşadığında, önceden de aynı sorunu yaşadığı için doktora gitmeden Tarlusal kullanmak istemektedir.

Tarlusal’ın reçetesiz olarak eczaneden satın alınması ile ilgili olarak eczacıların farklı uygulamaları mevcuttur. Esasen bu mesele eczacının tercihine kalmış bir mesele olmamakla birlikte reçetesiz olarak eczaneden Tarlusal satın almak istediğinizde farklı eczanelerde farklı uygulamalar olduğunu göreceksiniz.

Doğru uygulama, Tarlusal’ın reçetesiz satılmamasıdır. Reçete ile satılan ilaçların satışında reçete aranması esastır. Tarlusal’ın ekstra bir durumu vardır. Bu ilaç hamile kadınlarda düşük riski yarattığı için reçetesiz olarak satılmaması önem taşımaktadır.

Tarlusal gibi kadınlık hormonlarını etkileyen ilaçlar bilinçsiz kullanıldığı zaman kullanıcıya tahmin edilemeyecek zararlar verilebilmektedir.

Bununla birlikte Tarlusal izlenen, izlemeye tabi bir ilaç değildir. Yani eczacı değil bir tane, bir kasa Tarlusal satacak olsa ve bunu reçetesiz olarak yapsa sorun yaşamayacaktır.

Dolayısıyla Tarlusal’ı satmak eczacıya sorun yaratmayacağı için reçete istemeden satabilir. Eczacıların çoğu da Tarlusal’ı reçete aramadan satabilmektedir.

Azınlık olarak değerlendirebileceğimiz eczacılar ise reçetesiz olarak Tarlusal satmamayı tercih etmektedir. Bunun sebebi eczacıların da doktorlar gibi bazı mesleki etik değerlere sahip olmasıdır.

Örneğin Tarlusal ilacını doğum kontrol hapı niyetine kullananlar bulunmakta olup bebeğin düşmesi, sakat kalması, anneye zarar gelmesi gibi durumlar oluşabilmektedir.

Eczacıların bazıları bu tür riskleri düşünerek reçetesiz satma imkanına sahip olsa bile Tarlusal ilacını reçetesiz satmayabilmektedir.

Tarlusal ilacının reçetesiz satılıp satılmamasında bu ilacın hastaya daha evvelden reçete edilip edilmemesi de önem taşımaktadır.

Adet sorunları bazı kadınlarda kronik olarak yaşanmakta ve daha önce aynı rahatsızlık için Tarlusal reçete edilmiş ise eczacı bir sonrakine reçete aramadan Tarlusal satabilmektedir.

İlaç geçmişinde Tarlusal olmayan kişilere ise eczacılar Tarlusal satmakta çekinebilmektedir.

Alakalı yazılar:

Tarlusal zayıflatır mı ?

Tarlusal reçetesiz alınır mı ?

Tarlusal aile hekimi yazabilir mi ?

Tarlusal bebeği düşürür mü ?

Tarlusal kullanırken ilişkiye girilir mi ?

Adetliyken Tarlusal içilir mi ?

Tarlusal aç mı tok mu ?

Tarlusal yumurta çatlatır mı ?

Tarlusal kasık ağrısı yapar mı ?

Tarlusal sivilce yapar mı ?

Tarlusal ishal yapar mı?

Tarlusal uyku yapar mı ?

Tarlusal karın ağrısı yapar mı ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here