Tarlusal kasık ağrısı yapar mı ?

Soru: Adetimi düzene sokmak için eczaneden Tarlusal alıp kullandım. 5. günden sonra kasık ağrısı olmaya başladı. Tarlusal kasık ağrısı yapar mı, acaba ilacı yanlış mı kullanıyorum. İlacı bırakayım mı devam mı edeyim ?

Cevap: Tarlusal progesteron hormonunu taklit eden ve adet döngüsünü düzene sokan bir ilaçtır. Bilindiği üzere adet dönemi her kadında farklı geçer. Kimisi oldukça rahat geçirirken bazısı adeta kimlik değiştirir. Agresif tavırlar, ağrı şikayetleri, sonu gelmeyen huzursuzluk…

Tarlusal kasık ağrısı yapar mı ?

Tarlusal’ın kullanma talimatını incelediğimiz zaman kasık ağrısı ile ilgili olarak bir uyarının yer almadığını anlamaktayız. Bununla birlikte adet döneminde bazı kadınlarda kasık ağrısı görülmektedir.

Tarlusal veya başka bir ilacı doktora danışmadan kullanmak doğru değildir. Özellikle ilaç etkileşimleri ve organ hasarlarını tetikleyebilmesi nedeniyle marketten ürün satın alır gibi eczaneden ilaç alıp kullanmak insanın başına dert açabilmektedir.

Tarlusal gibi kullanımı özen gösteren ilaçlarda bu husus daha fazla öne çıkmaktadır. Tarlusal’in nasıl kullanılacağı kullanma talimatında yer almakla birlikte, kullanım süresinin ve dozunun doktor tarafından ayarlanması, hangi günler kullanıp hangi günler bırakacağınızın size tarif edilmesi gerekir.

Öte yandan belki de Tarlusal’a hiç ihtiyacınız yoktur veya Tarlusal kullanırsanız bilmeyerek genital kanser riskinizi tetiklemiş de olabilirsiniz.

Kasığınızdaki ağrının adet kanaması ile mi ilgili olduğu veya kist, kanser oluşumu ile ilgili olduğunu bilemiyoruz. Tarlusal ilacı progesteron hormonunu taklit eden sentetik bir madde içerir ve bu madde normalde doğrudan kasık ağrısına sebebiyet vermez. Fakat dolaylı olarak adet döngüsünü düzenlediği için kasık ağrısı meydana gelmiş olabilir.

Tarlusal düşük riski yaratan bir ilaç olup kasık ağrısı bu sebeple de meydana gelmiş olabilir.

Eğer kasık ağrısı şiddetli ise ilacı kesip doktora görünmenizde fayda vardır.

Tarlusal’in yan etkileri şunlardır:

 • Damar tıkanıklığı,
 • Yorgunluk (Bazen ateş ile birlikte seyreder)
 • Glukoz toleransında azalma
 • Sivilce
 • Saç dökülmesinin hızlanması,
 • Hamile olmadığı halde memeden süt gelmesi
 • Memede ağrı veya hassasiyet
 • Uyku düzenin bozulması, uykusuzluk
 • Kan pıhtılaşması, buna bağlı olarak bacaklarda ağrı ve morarma
 • Ödem, kilo değişikliği, el ve bileklerde şişlik
 • Tüylenme
 • Kurdeşen
 • Sersemlik
 • Depresyon
 • Sinirlilik
 • Baş ağrısı

Eğer Tarlusal kasık ağrısı yaptı ise;

 • Birincisi, bu ilacı yanlış dozda kullanıyor olabilirsiniz.
 • İkincisi, bu ilacı yanlış günlerde kullanıyor olabilirsiniz.
 • Üçüncüsü, hamilelik veya düşük nedeniyle kasık ağrısı olabilir.
 • Dördüncüsü, kasık ağrısının Tarlusal kullanımıyla alakası olmama ihtimali de bulunmaktadır.

Bunları aile hekimine sorarak öğrenebilirsiniz.

Her ne kadar kasık ağrısının Tarlusal kullanmaya başladıktan sonra başladığını ifade ediyor olsanız da yaşadığınız kasık ağrısının sebebinin endometriozis, yani çikolata kisti olması da muhtemeldir.

Eğer kasık ağrılarınız ilişki sırasında veya sonrasında, idrar veya büyük abdest sırasında oluyor ise bu ihtimal güçlenmektedir.

Endometriozis, kadınlarda oldukça yaygın görülen bir rahatsızlık olup adet düzensizliği ve kasık ağrısı gibi şikayetlere neden olabilmektedir.

Tarlusal nasıl kullanılır ?

Tarlusal’ın yanlış doz ve günlerde kullanımı kasık ağrısını tetiklemiş olabilir.

Tarlusal’ı eğer endometriozis için kullanıyorsanız 90 gün boyunca günde 3 kere 10’ar mg (günde 30 mg) alınız. Kullanmaya adet gününüzün ilk günü başlayınız.

Tarlusal’ı eğer sebebi bilinmeyen adet düzensizliği veya şiddetli miktarda adet görme gibi sorunlar için kullanıyorsanız son adet başlangıcından 16 gün sonra başlayıp 8 veya 10 gün kullanınız. Kullanım dozu şikayetlerin derecesine göre günlük 2,5 mg ila 10 mg arası olacaktır. Bu durumda Tarlusal’ı bıraktıktan birkaç gün sonra adet kanamanız başlar.

Tarlusal’ı eğer adet gecikmesi, adet görememe gibi sorunlar için kullanıyorsanız, kullanmaya başlamadan önce hamile olmadığınızı teyit için gebelik testi yapınız. Tarlusal düşük riski yarattığı için gebelikte kullanılmaz.

Adet görememe sorunu için Tarlusal kullanıyorsanız son adet başlangıcından 16 gün sonra başlayıp 5 veya 10 gün kullanınız. Kullanım dozu günlük 2,5-10 mg arasıdır. Tarlusal’ı kesince birkaç gün sonra adet kanamanız başlayacaktır.

Adet görememe sorunları için tek dönem Tarlusal kullanımı yeterli olmayabilir. Bu yüzden genellikle 3 ay (3 dönem) Tarlusal kullanılır.

Adet görememe sorunu için Tarlusal kullandığınızda hala adet göremiyorsanız ayrıca östrojen hormonu kullanmanız gerekebilir.

Tarlusal’ı doktor bilgisi dahilinde kullanmalısınız.

Alakalı yazılar:

Tarlusal zayıflatır mı ?

Tarlusal reçetesiz alınır mı ?

Tarlusal aile hekimi yazabilir mi ?

Tarlusal bebeği düşürür mü ?

Tarlusal kullanırken ilişkiye girilir mi ?

Adetliyken Tarlusal içilir mi ?

Tarlusal aç mı tok mu ?

Tarlusal yumurta çatlatır mı ?

Tarlusal kasık ağrısı yapar mı ?

Tarlusal sivilce yapar mı ?

Tarlusal ishal yapar mı?

Tarlusal uyku yapar mı ?

Tarlusal karın ağrısı yapar mı ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here