Tarlusal ishal yapar mı?

Soru: Tarlusal kullandığımın ertesi gün ishal ve mide bulantısı şikayetlerim olmaya başladı. Acaba tesadüf müdür bilemedim. Tarlusal ishal yapar mı yoksa ishalim başka nedenle mi oluyor bunu sormaktayım.

Cevap: Tarlusal’ın yan etkileri arasında bulantı şikayeti yer almakta, ishal konusunda bir bilgi yer almamaktadır.

Tarlusal adet döngünüzün düzenli olmasını sağlayan progesteron hormonunuzu destekleyen bir hormon olup bu ilacı kullanan kişilerde mide bulantısı şikayeti olabilmektedir. Her ne kadar kullanma talimatında ishal şeklinde bir yan etkiye yer verilmese de ilacın ishal yaptığını söyleyen hastalar mevcuttur.

Tarlusal’in ishal yapması nadir hastalarda gözlenen bir durum olsa da bunlardan biri siz olabilirsiniz. Merak etmeyin sonraki günler vücudunuz ilaca alışacak ve ishal konusunda kendinizi daha az rahatsız hissedeceksiniz.

Eğer Tarlusal’i uzun süre kullanmanız gerekiyorsa ve birkaç gün içinde ishal şikayetleriniz geçmemiş ise ilaca alerjiniz olabilir veya ishal şikayetinizin sebebi başka olabilir.

Bu durumda doktora danışmanızda yarar olacaktır.

Tarlusal kaynaklı ishal ve mide bulantısı için ne yapılır ?

Bu konuda herhangi bir önlem almak zorunda değilsiniz. Tarlusal ilacının etken maddesi olan medroksiprogesteron asetat vücudunuzda bir takım ayarlamalar yapmaktadır ve bundan da mide ve bağırsak sistemi de nasibini almaktadır.

Çoğunlukla 2-3 güne kadar bulantı ve ishal şikayetlerinizin geride kalması beklenir.  Eğer şikayetleriniz fazla ise muz ve patates haşlaması yiyerek ishal şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

Her ne kadar kullanma talimatında Tarlusal’in yemeklerden önce veya sonra kullanılması uygundur dese de bu ilacı aç iken veya tam tersine fazla dolu iken kullanmak sindirim sistemi şikayetlerini artırabilmektedir.

Bu sebeple Tarlusal’i aç iken almayınız, öğünden sonra alacaksanız, öğününüzü çok ağır olmamasına ve yemekten en az yarım saat geçmiş olasına dikkat ediniz.

Alakalı yazılar:

Tarlusal zayıflatır mı ?

Tarlusal reçetesiz alınır mı ?

Tarlusal aile hekimi yazabilir mi ?

Tarlusal bebeği düşürür mü ?

Tarlusal kullanırken ilişkiye girilir mi ?

Adetliyken Tarlusal içilir mi ?

Tarlusal aç mı tok mu ?

Tarlusal yumurta çatlatır mı ?

Tarlusal kasık ağrısı yapar mı ?

Tarlusal sivilce yapar mı ?

Tarlusal ishal yapar mı?

Tarlusal uyku yapar mı ?

Tarlusal karın ağrısı yapar mı ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here