Tarlusal sivilce yapar mı ?

Soru:Doktor bana  Tarlusal reçete etti ama bir arkadaşım bu ilacın sivilce yapabileceğini söyledi. Bende önceden beri sivilce problemi var, şimdilerde tedavi sonrası biraz azaldı. Tarlusal kullanırsam sivilce sorunu yaşar mıyım ?

Cevap: İlaçların bazı yan etkileri vardır ama her yan etki herkeste görülecek diye bir şey yoktur. Tarlusal ilacı progesteron hormonu yetersizliğine bağlı adet düzensizliği, adet görememe, adet süresinin uzaması veya sancılı olması gibi sorunlarda, ayrıca kist kaynaklı adet düzensizliği sorunlarında kullanılır.

Eğer sizin de böyle bir sorununuz var ise Tarlusal veya muadili bir ilaç kullanmadan bu sorununuzu çözmeniz pek mümkün görünmemektedir. Dolayısıyla ilaç sivilce yapsın veya yapmasın kullanmanız zaruret arz edebilir.

Bu hususları doktorunuzla görüşseniz daha iyi netice alırsınız. Tarlusal yan etkiler arasında sivilce yapması sıralanmakla birlikte kullanma talimatında yazdığına göre bu yan etki 1000 kişiden en fazla 1 kişide görülmektedir.

Bu nedenle Tarlusal kullandığınız zaman sivilce yapması ihtimali bulunmakla birlikte, sivilce yapmaması ihtimali de yüksektir.

Eğer sadece 8-10 gün Tarlusal kullanacaksanız muhtemelen sivilce konusunda sorun yaşamayacaksınız. Eğer doktor daha uzun süreli kullanım önerdi ve zamanla sivilce sorunu yaşadıysanız doktorunuz benzer işlevi gören farklı etken maddeli bir ilaç önerebilecektir.

Hormon ilaçları neden sivilce yapar ?

Ergenlik dönemindeki sivilce artışının başlıca nedenlerinden birisi hormonal değişimlerdir. Sonraki yıllarda hormonları etkileyen ilaçları kullanırken veya hormonların doğal nedenlerle değiştiği dönemlerde yine sivilce sorunları yaşanabilmektedir.

Erkeklik ve kadınlık hormonlarının yağ bezleri üzerinde etkileri bulunmaktadır. Bu tür hormonların seviyesi arttığı zaman yağ bezlerinin büyümesine neden olmaktadırlar. Yağ bezleri genişlediği zaman deri altında daha fazla yağ üretimi olmakta ve bu da sivilce sorunlarına yol açmaktadır.

Sivilce oluşumunun bir çok sebebi bulunmakla birlikte yaygın sebebi kıl kökleri veya deriyi besleyen yağ kanallarının tıkanması, iltihap kapmasıdır. Yağ bezlerinin büyümesi, sivilce artışının başlıca sebeplerindendir.

Tarlusal kadınlık hormonu progesteronu taklit eden bir etken madde içerir. Progesteron hormonunun işlevlerinden birisi adet döngüsünü düzenlemek olup vücuttaki progesteron seviyesi artarsa sivilcelenme sorunu oluşabilmektedir.

Tarlusal kaynaklı sivilcelenmenin bir çözümü var mıdır ?

Sivilce ile mücadele konusundaki çözümler denenebilir. Özellikle cildin düzenli olarak temizlenmesi ve nemli tutulması sivilce oluşumunu önemli derecede azaltmaktadır.

Ayrıca yüksek miktarda yağ içeren gıdalardan uzak durularak da sivilce artışının önüne geçilebilir.

Alakalı yazılar:

Tarlusal zayıflatır mı ?

Tarlusal reçetesiz alınır mı ?

Tarlusal aile hekimi yazabilir mi ?

Tarlusal bebeği düşürür mü ?

Tarlusal kullanırken ilişkiye girilir mi ?

Adetliyken Tarlusal içilir mi ?

Tarlusal aç mı tok mu ?

Tarlusal yumurta çatlatır mı ?

Tarlusal kasık ağrısı yapar mı ?

Tarlusal sivilce yapar mı ?

Tarlusal ishal yapar mı?

Tarlusal uyku yapar mı ?

Tarlusal karın ağrısı yapar mı ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here