Tarlusal kullanırken ilişkiye girilir mi ?

Soru: Yıllardır adet düzensizliği yaşamaktayım. Daha önceden doktora gitmemiştim. Nihayet geçen doktora gittim. Bana Tarlusal reçete etti. Bunu kullanınca adet olacakmışım. Doktor ilacın kullanımı konusunda detay vermedi. Odadan çıkarken “İlişki için değil bu” dedi. Ne demek istediğini anlamadım. Tekrar girip soramadım.

Acaba ben Tarlusal kullanırken ilişkiye girmemem mi gerekiyor. Tarlusal kullanırken ilişkiye girilir mi ? Eğer böyle bir kısıtlama var ise ne zaman kadar devam edecek. 1 ay falan mı ilişkiye girmemeliyim ? Doktor ne denek istemiş olabilir ?

Cevap: Tarlusal adet söktürücü grubu bir ilaçtır. Adet göremiyorsanız, adetiniz gecikiyorsa, düzensiz oluyorsa, çok kısa sürüyor, aralıklar oluyor veya tam tersine sancılı ve uzun sürüyor ise adetin düzene girmesi için bu ilaç reçete edilir.

Tarlusal ilacı progesteron hormonunu taklit eden bir ilaçtır. Progesteron hormonu her ay yumurtlama döneminde rahim duvarını kalınlaştırmaya yaramaktadır. Rahim duvarının kalın olması, embriyonun tutunmasını ve gelişmesini sağlamaktadır.

Her ay progesteron hormonunun emriyle rahim duvarı kalınlaşır, eğer yumurta sperm tarafından döllenmez ise progesteron hormonunun salınımı azalır. Progesteron hormonunun azalması rahim duvarının fazlalıklarını atmasına, yani adet kanamasına yol açar.

Her ay bu yaşanır. Tarlusal kullandığınız zaman rahim duvarınız kalınlaşır. İlacı kesince de bir haftaya kadar rahim duvarı fazlalıklarını atmaya başlayacağı için adet görürsünüz.

Diyelim ki hamilelik gerçekleşti. Bu takdirde progesteron hormonu salgılanmaya devam edeceği için adet görmezsiniz.

Doktorunuzun “İlişki için değil bu” derken demek istediği şey, bu ilacın gebelik önleme ilacı olmadığıdır.

Her ne kadar Tarlusal adet düzensizliği için kullanılan bir ilaç olsa da adet olmayı sağladığı için bazıları istenmeyen gebeliklerin oluşmaması/sonlandırılması için de kullanmaktadır.

Tarlusal’ın düşük riski yarattığı doğrudur fakat gebelik önlemede, sonlandırmada garantili sonuç vermez.

Tarlusal kullanırken ilişkiye girilir mi ?

Tarlusal ilişkiye girip girmemeyi etkileyen bir ilaç değildir. Tarlusal kullanırken ilişkiye girebilirsiniz, hiç sorun olmaz. Doktorunuzun demek istediği şey “Eğer hamile kalmamak için Tarlusal kullanacaksanız bu ilaca güvenmeyin”dir.

Bilindiği üzere adet olduğunuz zaman hamile olmadığınızı anlarsınız. Dolayısıyla adet olmak ile hamile olmamak arasında bir bağ vardır.

Tarlusal da adet olmayı sağladığı için insanlar gebeliği önlediğini düşünmektedirler. Bu kısmen doğrudur, çünkü Tarlusal’ı bırakınca birkaç gün içinde rahim duvarı incelmeye başlamakta ve eğer bu süreçte embriyo oluşursa rahim duvarına tutunması zorlaşmakta, tutunmuş olsa bile düşebilmektedir.

Ama bunun bir garantisi yok. Tarlusal kullanırken de hamileliğin devam etmesi ihtimali vardır. Dolayısıyla nasılsa Tarlusal kullanıyorum diye hamile kalmam zannetmeyiniz.

Özetle; Tarlusal düşük riski yaratsa da gebeliği sonlandırmada garanti olarak etki eden bir ilaç değildir. Zaten bu amaçla da kullanılmamalıdır. Çünkü eğer hamilelik sonlanmaz ise bu sefer hamilelik süreci daha zorlu geçecek, hatta bebeğin zarar görme ihtimali olacaktır.

Öte yandan, Tarlusal kullanırken istediğiniz kadar ilişkiye girebilirsiniz. İlişkiye girip girmemeniz ilacın faydasını etkilemeyecektir.

Alakalı yazılar:

Tarlusal zayıflatır mı ?

Tarlusal reçetesiz alınır mı ?

Tarlusal aile hekimi yazabilir mi ?

Tarlusal bebeği düşürür mü ?

Tarlusal kullanırken ilişkiye girilir mi ?

Adetliyken Tarlusal içilir mi ?

Tarlusal aç mı tok mu ?

Tarlusal yumurta çatlatır mı ?

Tarlusal kasık ağrısı yapar mı ?

Tarlusal sivilce yapar mı ?

Tarlusal ishal yapar mı?

Tarlusal uyku yapar mı ?

Tarlusal karın ağrısı yapar mı ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here